Hamilelikte karın çatlağı ve doğum sonrası korse kullanımı

Hemen hemen tüm annelerin yakındığı ortak konu olan hamilelikte karın çatlakları, krem ve hamilelik sonrası korse kullanımı ile önlenebiliyor...

Hamilelikte oluşan çatlaklar hemen hemen tüm annelerin yakındığı ortak bir konudur. Her güzel şey gibi hamilelik de deyim yerindeyse beraberinde bazı yan etkiler getirir. Karın, basen, bacak ve hatta popo bölgelerinde oluşan çatlaklar, doğum sonrası göbeğin gitmemesi ve oluşan sarkıklar da bu yan etkilerden en sık yaşananlarıdır.

Hamilelikte çatlak kremi kullanımı çatlaklara karşı alınabilecek en güzel önlemlerdendir. Doğumdan sonra korse kullanımı ise göbek, bel ve basen bölgesinin hızla toparlanmasını sağlamanın yanında verdiği fit görüntü ve dik duruşu desteklemesi sebebiyle anneleri motive eder. Hamilelikte çatlak kremi kullanımı doğumdan sonra korse kullanımı konularını detaylıca ele almak gerekir. Önce çatlak kremleri ile başlayalım.

Hamilelikte çatlak kremi kullanımı oluşabilecek hasarı en aza indirir. Doğumun ardından kullanmaya devam etmek ise onarıcı etki sağlar. Ancak çatlak karşıtı ürün kullanmak için karnınızın şişmesini beklememenizde yarar var. Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz günden itibaren çatlak karşıtı ürün kullanmak ilerde oluşabilecek çatlaklara karşı önlem niteliğindedir.

Hamilelikte karında çatlaklar ne zaman başlar

Hamilelik kadınların yoğun fiziksel değişimler yaşadığı bir dönemdir. Bebeğin büyümesine paralel alınan kilolar vücutta çatlak oluşumuna sebep olur. 9 aylık hamilelik sürecinde en fazla değişim doğal olarak karın bölgesinde yaşanır. Gebelikte karın çatlakları ve kaşıntı en sık görülen problemlerdendir. Anne adayının göbeği günden gününe şişer ve gerilir. Buna bağlı olarak kaşıntı, çatlak ve gerginlik hissi de artar. Üstelik kilo alımı yalnızca karın bölgesini etkilemez. Bacaklarda, kalçada, basenlerde ve bel bölgesinde çatlaklar ve aynı etkileri görülebilir.

Hamilelikte her şey gibi cilt yapısı da değişebilir. Kilo alımı ve göbeğin günden güne büyümesi özellikle karın derisinin de gerilmesine ve zamanla çatlamasına sebep olur. Çatlaklar aşırı kilo alan hamilelerde daha çok görülür. Bünyeye göre değişmekle beraber, bazen dokuz ay boyunca hiç oluşmayan çatlaklar doğumhaneden çıkar çıkmaz, yaşanan ani kilo kaybı sebebiyle belirebilir.

Hamilelikte karında çatlak olmaması için ne yapılmalı

Peki, hamilelikte karın çatlakları için ne kullanılmalı? Daha yolun en başında önlem almakta yarar var. İlk günden itibaren çatlak karşıtı ürünler kullanmak hamilelikte karın çatlağı nasıl önlenir sorusuna cevap niteliğinde. Gebelikte çatlak kremi kullanmak, istenmeyen çatlakların oluşmasını ve kalıcı olmasını engeller. Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz günden itibaren vücudunuza hak ettiği bakımı yapmaya başlamanız, ileride oluşacak problemleri de baştan engeller.

Hamileliğiniz boyunca günden güne gerilen ve büyüyen karnınızı, bacaklarınızı, kalça ve bel bölgenizi her gün mutlaka nemlendirmelisiniz. Bu süreçte alınan önlemler hamileliği en az hasarla atlatmanızı sağlar. Doğumdan sonra ise vücut kendisini toparlayana kadar çatlak karşıtı ürünleri kullanmaya devam etmek gerekiyor. Buna ek doğum sonrası korse kullanımı da sarkmaları en aza indirir ve vücudun kendini hızla toplamasına yardımcı olur.

Hamilelikte karın çatlakları için ne kullanılmalı

Hamilelikte karında çatlak olmaması için ne yapılmalı sorusu her annenin merak konusudur. Çatlak giderici kremler içlerindeki besleyici yağlar sayesinde cildi besler. Bu sebeple hem hamilelik döneminde hem de sonrasında, çatlaklarla savaşta annelerin yanında olan ürünlerdir.

Hamilelikte çatlak kremi çeşitleri oldukça fazla. Kremin yanı sıra, yağ, losyon ya da vücut balmı gibi birçok seçenek de bulunuyor. Hangisini kullanacağınız ise tamamen size kalmış durumda. Farklı ürünleri deneyerek ihtiyacınıza uygun, size en iyi gelen ürünü belirlemeniz gerekiyor. Ancak tabi burada seçimlerinize dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğunca doğal; size ve bebeğinize zarar vermeyecek ürünleri tercih etmenizde yarar var. Cilt yüzeyine sürülen her tür kremin emildiğini unutmamak gerekir.

Hamilelikte karın çatlakları için krem arayanlar, hem hamilelikte hem de sonrasında kullanabileceğiniz çatlak kremi önerilerimizi mutlaka bir kenara not etmelisiniz.

Badger Belly Oil / Karın Çevresi Nemlendirici Yağ

Hamilelikte çatlak önleyici olarak en çok kullanılanların başında, ilk sırada yağlar geliyor. Badger Belly Oil karın çevrenizi nemlendirerek hamilelikte oluşacak çatlakları en aza indirgiyor. USDA organik sartifikalı bu ürün kuruyan veya gerilen cildi gül ve vanilya yağları ile besliyor. Hamilelik sonrası kullanıma da uygun olan ürün sürüldükten sonra çabucak emilerek yağlı bir doku da bırakmıyor.

Badger Belly Butter / Karın Çevresi Nemlendirici Krem

En sık kullanılan bir diğer ürün de tabi ki hamilelikte çatlak önleyici krem çeşitleri. Cildi hem besleyen hem de uzun süre nemli kalmasını sağlayan Badger Belly Butter, içinde bulunan kakao, hindistan cevizi yağı ve E vitamini ile kuru ve gergin cildinizi nemlendiriyor. USDA organik sertifikasına sahip ürün hem hamilelik boyunca oluşacak çatlaklar için hem de hamilelik sonrasında oluşan çatlaklar için kullanılabiliyor.

Mambino Organics Toparlayıcı Çatlak Karşıtı Balmı

Çatlak giderici krem ya da çatlaklar için yağ kullanmak istemiyorsanız Mambino Organics Toparlayıcı Çatlak Karşıtı Balmı deneyebilirsiniz. Kuruyan ve kaşınan cildinizi yumuşatırken, esnekliği ve nemini geri kazandıran Mambino Organics Toparlayıcı Çatlak Karşıtı Balm hamileliğiniz boyunca kullanılabiliyor. Ayrıca doğumdan sonra karnınızın toparlanması için de kullanabileceğiniz çatlak karşıtı balmı karın, göğüs, kalça ve bel bölgelerinize uygulayabiliyorsunuz.

Mambino Organics Hamile Bakım Seti çeşitleri

Çatlaklarla savaş için, içinde farklı ürünler bulunan bakım setlerini de tercih edebilirsiniz. Mambino Organics Hamile Bakım Seti seçenekleri içerisinde bulunan farklı ürünlerle çoklu etki sunuyor. Hamilelikte çatlak önleyici tüm ihtiyaçlarınızı bu setlerde bulabilirsiniz. İki farklı ürünün bulunduğu ilk Mambino Organics Set içerisinde Mambino Organics Toparlayıcı Çatlak Karşıtı Balmı ve besleyici, nemlendirici vücut yağı bulunuyor. Set vücudu hem nemlendiriyor hem de toparlıyor. Cilde parlaklık sağlayan bu ürünler ayrıca cilde elastikiyetini ve tonunu da geri kazandırıyor.

Tüm ihtiyaçlar bu sette

Çatlaklarla savaşta daha fazla ürüne ihtiyacınız varsa Mambino Organics sete mutlaka göz atmalısınız. Hamileliğiniz boyunca ihtiyacınız olan sıkılaştırıcıdan, nemlendiriciye tüm ürünleri bir araya getiren set, çatlaklarla savaşta en büyük yardımcınız olacak.

Setin içerisinde; sıkılaştırıcı nemlendirici, çatlak karşıtı yağ, nemlendirici serum ve dudak balmı olmak üzere 4 farklı ürün bulunuyor.

Youth Glow nemlendirici serum derinlemesine besleyerek kılcal damarları güçlendiriyor. Cildin yumuşak bir şekilde yenilenmesini sağlıyor. Vücut yağı ise hamilelik sırasında oluşan gerginlik izlerini ve kaşıntıyı önlemeye yardımcı oluyor. Sıkılaştırıcı nemlendirici ise yağlı olmayan formülü sayesinde cilde parlaklık sağlıyor. Cilt elastikiyetini ve tonunu geri kazandırıyor. Set içerisinde bulunan bir başka ürün ise dudak balmı. Dudak rengini yenileyen ve koruyan dudak balmı hak ettiğiniz bakımı sunuyor.

Tüm bu ürünleri hamilelikte kullanabildiğiniz gibi hamilelik sonrasında da kullanabiliyorsunuz. Ancak eğer hamilelikte çatlak kremi kullanmadıysanız ve çatlaklarınız oluştuysa yine de üzülmüyorsunuz. Hamilelik sonrasında da tam anlamıyla iş işten geçmiş sayılmaz. Doğum çatlakları düzenli bakımla geçebiliyor, vücudunuz eski haline dönebiliyor. Bu aşamada iseniz önereceğimiz bir ürün daha bulunuyor:

Mambino Organics Toparlayıcı Çatlak Karşıtı Serum

Toparlayıcı çatlak karşıtı serum doğanın 7 harika iyileştirici bitkisini sizler için bir araya getiriyor. Cilde bolca nem vererek elastikiyetin sağlanmasına yardım eden serum, kilo değişiminin neden olduğu ciltteki çatlakların görünümünün hafiflemesine yardımcı oluyor. Kılcal damarları besleyen serum vücudunuzun kendini yenilemesine destek oluyor. İstediğiniz görünümü elde edene kadar kullanabileceğiniz serum sabah ve akşam nemli cilde masaj yaparak uygulanıyor.

Tabi bu serumu kullanmak için illa doğum sonrasını beklemeniz gerekmiyor. Hamilelik döneminde de kullanılabiliyor.

Hamilelikte karında çatlak olmaması için ne yapılmalı, hamilelikte çatlak kremi nedir konularının ardından doğum sonrası inceltici korse kullanımı konusuna da değinmek gerekir.

Hamilelik sonrası korse

Karında oluşan çatlaklar kadar sarkıklar, karnın toparlanmaması da annelerin çözüm aradığı konulardır. Anne ister normal ister sezaryen doğum yapsın 9 ay boyunca şişen karnı hemen eski haline dönmez. Bazen -ki genellikle kilolu olmayan ve hamileliğinde de az kilo alan kişilerde hafif bir şişlik kalır. Bazen ise özellikle kilolu hamile kalan ve 9 ay boyunca da aşırı kilo alan kişilerde "içerde bebek unutmuşlar” gibi yersiz esprilere konu olacak kadar göbek kalır.

Hamilelik sonrası korse, annelerin uzun yıllardır eski formuna dönmek için en sık başvurduğu yöntem. Sağladığı etkiye bakılırsa doğum sonrası inceltici korse kullanımı 2020 yılında da aynı popülaritesini koruyacak görünüyor.

Korseler özel elastik kumaşları sayesinde vücudu sımsıkı sararak yapışır. Karın ve bel bölgesini destekleyerek vücudun sıkılaşmasını sağlar. Beli ve sırtı da kavrayan inceltici ürünler aynı zamanda dik duruşu da destekler. Özellikle sezaryen doğumlar sonrası doktorlar korse kullanımını tavsiye eder.

Korse ağrıyı azaltır, motive eder

9 aylık hamilelik serüveni boyunca rahim günden güne büyürken karın kasları genişler, gerilir. Doğumun ardından kısa bir süre sonra rahim eski haline dönse de 9 ay boyunca genişleyen karın, rahim kadar kısa sürede eski haline dönemez. Hamilelik sonrası korse göbek inceltici korseler bu dönemde ilk başvurulan çözüm yoludur.

Uzmanların da kullanımını desteklediği hamilelik sonrası korseler anneler tarafından güvenle kullanılabilir. Korse, doğumun ardından ağrıyı azaltır, dik duruşu destekler. Bel oyuntularını ortaya çıkarması, şekillendirmesi, vücuda verdiği sıkılık hissi ve daha fit görünüm ile annelerin doğumun ardından kendilerini daha iyi hissetmelerini ve daha motive olmalarını sağlar.

Doğumdan sonra korse vücudu sıkılaştırır

Doğumun ardından kullanılan korseler nefes alan dokuları sayesinde annelere tüm gün kullanım imkanı sunar. Doğumun ardından ilk günler yalnızca duş alırken çıkarılması öğütlenir. Ayarlanabilir ürünler annelere hem kullanım kolaylığı hem de motivasyon sağlar. Birçok ürün ayarlanabilen kancaları sayesinde anne kilo verdikçe bedenine göre küçültülebilir. Bu bile başlı başına anneyi motive etmek için yeterlidir. Korseyi 1. kancada kullanırken zamanla 3. kancaya atlamak kaydedilen ilerlemenin resmidir. Zayıflama ve toparlanma hissi her kadını mutlu eder.

Anneler genelde doğumdan sonra korse kullanımı konusunda kararsız kalır. Özellikle sezaryen doğumlardan sora yaraya baskı uygulayacağı ve sıkacağı düşüncesiyle ürünü kullanıp kullanmama konusunda tereddütte kalınır. Ancak durum hiç de sanıldığı gibi değil. Aksine doğumun ardından sıkılaştırıcı kullanmanın birçok yararı vardır. Birçok uzman doğumdan sonra korse kullanımının vücudun sıkılaşmasına yardımcı olduğu konusunda hemfikir. Hem normal doğumlardan hem de sezaryen doğumlardan sonra rahatlıkla kullanılabilir.

İnceltici korse tavsiyelerine Buyurken.com Blog Ekibinin yazılarıdan ulaşabilirsiniz.

Sezaryen doğum sonrası korse

Hamilelik sonrası korse kullanımında özellikle sezaryen doğum yapan anneler çoğu zaman tereddüt eder. Ancak birçok doktor sezaryen doğumun hemen ardından annelere korse kullanımını öneriyor. Bu hem sezaryen yarası etrafında olabilecek şişmeyi engeller hem de kan akışını hızlandırarak yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Sezaryen doğum yapan anneler bilir; doğumun ardından bir süre boyunca gülmek, öksürmek, yatarken sağa sola dönmek bile anneyi epey zorlar. İç organlar boşluktaymış hissi bu dönemde çok sık yaşanır. Sezaryen doğumdan sonra korse kullanımı bu hisleri de azaltır. Sezaryen doğumun ardından gülerken, ağlarken ya da hareket halindeyken hissedilen acı korse kullanımı sayesinde azalır.

Korse dik duruşu destekler

Özellikle yenidoğan döneminde bir hayli uzun süren emzirme seansları özellikle annede bel ve sırt ağrılarına sebep olur. Henüz nasıl emzireceğini tam anlamıyla bilmeyen anne şekilden şekle girerken bebek ise güçsüz çenesi sebebiyle dakikalarca memede kalır ve yavaş yavaş emer. Bu uzun seanslar pek tabii bel ve sırt ağrılarını beraberinde getirir.

Balenleri sayesinde emzirme sırasında dik duruşu destekleyen korseler bu ağrıları önleme konusunda da annelere destek olur. Bunun yanında uzun sureli inceltici kullanımı sarkan derileri toparlamaya ve sıkılaşmaya da yardımcı olur.

Doğum sonrası korse ne zaman kullanılmalı

Annelerin merak ettiği bir başka konu ise doğum sonrası hamilelik sonrası korse ne zaman kullanılmalı, korse kaç saat takılmalı? Doğum korsesi adından da anlaşılacağı gibi doğumun hemen ardından kullanılabilir. Özellikle sezaryen doğumlarda acıyı azaltan bu esnek giysiler, normal doğumlardan sonra ise hızlı bir toparlanma sağlar. Bu sebeple doğumdan çıktıktan birkaç saat sonra kullanılmaya başlanabilir. Gün içinde anneler korseyi istediği kadar takabilir. Ancak doğumun ardından korselerin tüm gün aralıksız kullanılması daha hızlı sonuç verir. En iyi sonuçları yalnız duş esnasında ürünü çıkaran ve uzun bir süre boyunca, istikrarlı bir şekilde kullanıma devam edenler tarafından elde edilir.

Owli Doğum Sonrası İnceltici Korse

Doğumdan sonra korse önerisi arayanlar için Owli markasını önerebiliriz. Owli doğum sonrası inceltici, hamilelik boyunca değişen vücudu eski haline getirmekte annelerin en büyük yardımcısı oluyor. Owli nefes alan dokusu sayesinde tüm gün kullanıma imkan tanıyor. Vücuda göre kolaylıkla ayarlanabildiği için tam kavrama sağlayan Owli, hem dik duruşu destekliyor hem de kısa sürede vücudunuzun sıkılaşmasını sağlıyor.

Owli, hamilelik sırasında karın kaslarında meydana gelen ayrılmayı (diastasis recti) hızla kapatmaya yardımcı oluyor. Karındaki şişliği azaltarak hızlı bir incelme sağlayan Owli ayrıca beli ve sırtı da harika bir şekilde destekliyor.

Owli dik duruşu destekliyor, ağrıları azaltıyor

Owli inceltici, emzirme sırasında dik duruşu da sağlıyor. Özellikle yenidoğan döneminde emzirme işlemi oldukça uzun dakikalar sürebilmektedir. Hem bebek hem de anne emzirme konusunda ustalaşmadığı için de uzayan emzirme anları bel ve sırt ağrılarına sebep olmaktadır. Arka bölümünde bulunan sırt destek balenleri sayesinde bel ve sırt ağrılarını azaltan Owli, dik durmanızı sağlayarak emzirme sırasında duruşunuzu da düzeltiyor. Bu noktada Owli tüm emzirme süreniz boyunca en büyük yardımcılarınızdan biri oluyor. Emzirme esnasında dik duruşu destekleyerek bel ve sırt ağrılarını da önlüyor.

Owli beden seçenekleri ile de dikkat çekiyor. Bel çevresi 60 santimetreden 140 santimetreye kadar tüm annelere hitap ediyor. Bel çevresi 61-90 santimetre aralığında olan annelerin XS/S, 91-110 cm olan annelerin M/L bedenleri tercih etmeleri yararlı oluyor. Bel çevresi 111-140 santimetre olan anneler için Owli beden seçenekleri XL/XXL'a kadar sunuluyor.

Yorumlar

YORUM YAZ