Hamilelikte iyot eksikliği bebekte zeka geriliğine neden oluyor

Hamilelik döneminde iyot eksikliğinden en çok etkilenen sistemin bebeğin beyin ve sinir sistemi olduğunu belirten Doç. Dr. Oktay Kaymak, eksikliğin bebekte kalıcı zeka geriliğine neden olabileceğini söyledi.

Hamilelik sürecinde yaşanan yorgunluk, saç dökülmesi ve unutkanlık gibi problemler bazı durumlarda 'hamileliğin normal durumları' olarak görülebiliyor. Ancak bu belirtiler aynı zamanda anne ve bebek sağlığı için olmazsa olmazlar arasında yer alan iyotun eksikliğine işaret ediyor olabilir.

Hamilelik döneminde iyot ihtiyacının neredeyse iki katına çıktığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum, Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Oktay Kaymak, anne adaylarına önemli uyarılarda bulundu.

"Kadınların daha hassas olması gerekiyor"

Doç. Dr. Kaymak, tiroit bezinin düzgün çalışmasının iyot düzeyine bağlı olduğunu belirterek tiroit bezinin sağlıklı çalışması ve yeterli tiroit hormonu sentezlenmesinin, vücutta karbonhidrat ve yağ metabolizması, bağışıklık sistemi fonksiyonları ile yumurtlama ve adet döngüsü gibi çok önemli fonksiyonların devamını sağladığını söyledi. Kaymak, "Kadınların iyot yetersizliği konusunda hassas olması gerekiyor" dedi.

Hamileliğin ilk üç ayında, bebeğin tiroit bezinin çalışmadığını ve bu dönemde anneden gelen tiroit hormonları ile bebeğin ihtiyacının sağlandığını ifade eden Doç. Dr. Kaymak, "Üçüncü aydan itibaren bebeğin tiroit bezi çalışmaya başlar. Ancak yine de annenin tiroit bezinin normal çalışması ve annenin iyot düzeyinin yeterli olması bebeğin normal gelişimi için gereklidir" dedi.

Gebelikte ihtiyaç artıyor

Hamilelik döneminde iyot ihtiyacı konusunda da konuşan Kaymak, "Normalde kadında günlük ortalama 150 mikrogram iyot alımı gerekiyor. Ancak gebelik ve emzirme döneminde artan ihtiyaç nedeni ile günlük 200-250 mikrogram iyot alınmalı" ifadelerini kullandı. İyot yeterliliğini saptayabilmek için hamilelik döneminde rutin testler arasında sayılan tiroit fonksiyonları ve idrarda iyot düzeyini ölçen testler uygulanıyor.

İyot eksikliğinden en çok etkilenen sistemin bebeğin beyin ve sinir sistemi olduğunu belirten Doç Dr. kaymak, eksikliğin anne adayının sağlıksız bir hamilelik geçirmesine ve bebekte kalıcı zeka geriliğine neden olabileceğini söyledi. Kaymak, "Ancak yeterli iyot alımı ve tiroit fonksiyonlarının normal olması ile bu olumsuzlukların önüne geçilebilir" diyerek hamilelik ve emzirme döneminde doktor önerisi ile yeterli iyot desteği sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Yorumlar

YORUM YAZ