Hamilelik sürecinde değişime uğrayacak 9 şey

İlk kez hamile kalanların şaşkınlıkla gözlemleyecekleri fiziksel ve ruhsal değişimleri sizle için bir araya getirdik.

Acemi anne adaylarına, tecrübeli annelerden işinize yarayacak en önemli bilgileri bir yazıda toplamaya karar verdik. Bebek heyecanıyla atlayabileceğiniz bir takım değişiklikleri duymaya hazır mısınız? Hamilelik süreci sizin için belirsizlikler üzerine kurulmasın…

1. Yuva içgüdüsü

Birçok hamile kadın, bu içgüdüyü hisseder. Temizlik ve dekorasyon yoluyla evlerini bebeğe hazırlamak için güçlü bir dürtü. Doğuma yaklaştıkça, kendinizi dolapları temizlerken veya duvarları yıkarken bulabilirsiniz. Hamileliğinizin dokuzuncu ayında hiç hayal etmeyeceğiniz evinizle ilgili bu tarz girişimler, doğumdan sonrası için kolaylık sağlayacaktır.. Ama aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

2. Konsantrasyon problemleri

İlk üç aylık dönemde yorgunluk ve sabah bulantısı birçok kadını yıpratarak zihinsel olarak bulanık hissettirebilir. İyi dinlenmiş hamile kadınlar bile konsantre olma ve unutkanlık dönemlerinde sorun yaşayabilir. Bebek hakkında düşünmek, hormonal değişiklikler büyük rol oynar. İş, faturalar ve doktor randevuları dahil olmak üzere her şey bebek ve gelecek doğumdan daha az önemli görünebilir. Liste yapmak tarihleri ​​ve randevuları hatırlamanıza yardımcı olabilir.

3. Ruh halinde dengesizlikler

Regl öncesi sendromu ve hamilelik birçok açıdan benzerdir. Göğüsleriniz şişer ve hassaslaşır, hormonlarınız yukarı ve aşağı gider ve huysuz hissedebilirsiniz. PMS'niz varsa, hamilelik sırasında daha şiddetli ruh hali değişimleriniz olabilir. Duygu durum dalgalanmaları hamilelik sırasında çok yaygındır. İlk üç aylık dönemde ve üçüncü üç aylık dönemin sonuna doğru daha fazla olma eğilimindedirler. Birçok hamile kadın hamilelik sırasında depresyon geçirir. Uyku sorunları, yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler ve 2 haftadan uzun süre ruh hali değişimleri gibi belirtileriniz varsa, sağlık uzmanınızla konuşun.

4. Sütyen boyutu

Meme büyüklüğünde bir artış hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. İlk üç aylık dönemde meme büyümesi, östrojen hormonunun seviyesindeki artıştan kaynaklanır. İlk üç aylık dönemde bu büyüme de son olmayabilir, göğüsleriniz hamileliğiniz boyunca büyümeye devam edebilir. Hamileliğiniz sırasında sütyenlerinizi birkaç kez değiştirmeniz gerekebilir.

5. Cilt değişiklikleri

Arkadaşlarınız hamilelikte cildinizin parıltılı olduğunu söylüyor mu? Hormonal değişikliklerden ve cildinizin gerilmesinden kaynaklanabilecek birçok etkiden biridir. Hamileyken yağ bezleriniz daha fazla çalışır ve cilt üzerine çıkar. Bu durum sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Hamilelikten önce sahip olduğunuz benler veya çiller büyüyebilir ve koyulaşabilir. Bu cilt değişikliklerinin çoğu doğum yaptıktan sonra ortadan kalkmalıdır.

Birçok hamile kadında terlemeden kaynaklanan ısı döküntüsü görülür. Genel olarak, hamilelik bir kadın için kaşıntılı bir zaman olabilir. Karın üzerinde genişleyen cilt kaşıntıya ve dökülmeye neden olabilir. Doktorunuz kuru veya kaşıntılı cildi yatıştırmak için kremler önerebilir.

6. Saç ve tırnaklar

Birçok kadının hamilelik sırasında saç dokusunda ve büyümesinde değişiklikler vardır. Hormonlar saçınızın daha hızlı büyümesini ve daha az düşmesini sağlayabilir. Ancak bu saç değişiklikleri genellikle kalıcı değildir. Birçok kadın doğum sonrası dönemde veya emzirmeyi bıraktıktan sonra saçlarındaki hacmi kaybeder. Saç dokusundaki değişiklikler saçları daha kuru veya yağlı hale getirebilir. Bazı kadınlar saçlarının renk değiştirdiğini bile görülür.

Tırnaklar da saç gibi, hamilelik sırasında değişebilir. Ekstra hormonlar daha hızlı büyümelerini ve daha güçlü hale gelmelerini sağlayabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar tırnaklarının hamilelik sırasında daha kolay ayrıldığını ve kırıldığını söylemektedir. Saçtaki değişiklikler gibi, tırnak değişiklikleri de kalıcı değildir. Tırnaklarınız hamileyken daha kolay ayrılır ve yırtılırsa, onları kısa halde tutun ve oje tarzı kimyasallardan kaçının.

7. Ayakkabı numarası

Hamilelik öncesindeki kıyafetlerinize sığamasanız bile, hala ayakkabılarınızı giyebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hamile vücutlarındaki ekstra sıvı, birçok kadının şişmiş ayakları olduğu ve daha büyük bir ayakkabı boyutu giymesi gerektiği anlamına gelir. Daha büyük numararalı ayakkabı giymek, özellikle yaz aylarında daha rahat olabilir.

8. Kasların esnemesi

Hamilelik sırasında, vücudunuzun kasık ve servik bölgesini doğum için hazırlamaya yardımcı bir hormon salgılar. Relaxin, vücudunuzdaki bağları gevşeterek vücudunuzun esnemesini sağlar ve yaralanma riski daha yüksek hale getirir. Ağır egzersiz veya nesneleri ani kaldırma gibi hareketlerden kaçınmakta fayda var.

9. Varis ve kabızlık

Genellikle bacaklarda ve genital bölgede bulunan varisli damarlar, hamilelik hormonları ile genişleyen damarlarla birlikte ortaya çıkar. Varisli damarlar genellikle hamilelikten sonra geçer. Onları önlemeye yardımcı olmak için fırsat buldukça ayaklarınızı kalp hizasının üzerinde olacak şekilde bir yükseltinin üzerine koyabilirsiniz.

Kabızlık başka bir yaygın hamilelik sıkıntısıdır. Hamilelik hormonları, yiyeceklerin sindirim sistemden geçişini yavaşlatmasına neden olur. Hamileliğin sonraki aşamalarında uterus kalın bağırsağınıza doğru itmesiyle de kabızlık yaşanabilir. Kabızlık ve hemoroid ile baş etmenin en iyi yolu lif bakımından zengin bir diyet uygulamaktır. Bu süreçte yeterli sıvı aldığınızdan da emin olun.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ