Hamilelik döneminde öğün sayınızı 6’ya çıkarın

Hamilelikte, beslenmenin taşıdığı önemin son yıllarda daha çok farkına varıldığını belirten Prof. Dr. Ahmet Cantuğ Çalışkan, anne adayları için önemli uyarılarda bulundu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Cantuğ Çalışkan, hamilelikte beslenmenin öneminin son yıllarda çok daha fazla farkına varıldığını belirterek hastalıklardan korunmadaki en önemli stratejinin beslenme olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Çalışkan, anne adaylarına önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Dengeyi korumak önemli

Beslenme hamilelik sürecinde hem anne hem de bebek sağlığı açısından farklı bir önem arz ediyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey de bebek büyüdükçe annenin artan kalori ihtiyacı.

Hamilelik boyunca bu kalori ihtiyacına uygun olarak beslenmeyi takviye etmek gerekiyor. Kalorinin yanında annenin karbonhidrat, protein ve yağ dengesini ayarlaması önemli. Özellikle ilk 3 aydan sonra annenin günde 5-6 öğün yemesi yani ara öğünleri de günlük planına eklemesi gerekiyor. Protein ihtiyacı bebeğin gelişimi için önem verdiğimiz bir durum. Bunu da öğünlere yaymak gerekiyor.

Annenin; diyabet riski, bebekte obezite veya gelişme geriliği açısından şeker, tatlı, makarna, pilav, patates ve abur cubur gibi karbonhidrat ürünlerini çok fazla tüketmesini istemiyoruz. Bunun yanında da sıvı desteği çok önemli. Günde 2-3 litre su içmeli.

Çalışma ortamını da anne adayının kilosu ve gün içindeki aktivitesine göre ayarlamak gerekiyor. Kızartmadan uzak durulmalı, haşlama tercih edilmeli ve tatlı yerine meyve tüketilmeli. Dışarıda yemek yenmesi halinde hijyen kurallarına önem verilmeli.

Alınması gereken takviyeler

Anne ve bebek sağlığı için hayati önem taşıyan ancak gıdalardan sağlanamayan bazı mineral ve vitaminler de bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi folik asit. Bunları herhangi bir gıdayla karşılayamıyoruz. Çocuğun kafa, omurga ve zihinsel gelişimi için önemli bir vitamin desteği. Bunu ilk 3 ay takviye etmek gerekiyor. Üçüncü aydan sonra da demir desteği yapılmalı. Bunu da gıdalardan karşılayamıyoruz Kas, kalp, sinir sistemi, bağışıklık düzeni sağlama açısından en büyük faktör kalsiyum. Günde bin 200 miligram kalsiyum mutlaka vermek gerekiyor.

Yorumlar

YORUM YAZ