Hamilelik döneminde babalara düşen görevler

Babalar, eşlerine destek olarak gebelik sürecini daha rahat geçirmelerini sağlayabilirler.

Gebelik sadece kadınların yaşadığı bir süreç değil. Bu süreçte baba adaylarının her fırsatta lerinin yanında olduğunu hissettirmesi gerekiyor. Anne adayının baba adayı tarafından düzenli ve sağlıklı beslenmesi için teşvik edilmesi, bulantı ve kusmasının olduğu dönemlerde, mümkün olduğunca mutfağa girmemesi gerekiyor.

Eşinize sık sık sarılın

Baba adaylarının bu süreçte sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkları bırakmasının da önemine değinen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Küçük, özellikle gebeliğin ilk aylarında kadınların kendilerini çok yorgun hissettiğini bu nedenle de ev işlerine babaların da katılması önerisinde bulundu.

Bebeğinizi hayatınızın bir parçası haline getirin

Doğum zamanı geldiğinde yapılacak en önemli şey sakin olmak . Acil durumda nereye gideceğinizi, yanınıza neleri almanız gerektiğini bilin. Doğum sonrasında eşinizi emzirme konusunda teşvik edin, emzirme sırasında eşinizin yanında olun, emzirdikten sonra bebeğinizin gazını siz çıkarın, bu arada eşinizde dinlenmiş olur. Bebeğinizi hayatınızın bir parçası haline getirin, onunla birlikte uyuyun, ona ninniler, şarkılar söyleyin, onunla konuşun. Bu şekilde bebeğinizle olan bağınızın çok daha güçlü olmasını sağlamış olursunuz.

Yorumlar

YORUM YAZ