Hamileler için seyahat ipuçları

Alacağınız bazı önlemler ile daha konforlu ve sağlıklı bir seyahat geçirebilirsiniz.

Hamilelik döneminde seyahat etmenin zorluğu tatilinizi işkence haline getirebilir. Alacağınız bazı tedbirlerle sağlıklı ve güvenli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Prontotour rehberleri hamilelik döneminde tatile çıkmak isteyen seyahat severlere faydalı ipuçları veriyor. İşte hamilelerin seyahate çıkarken dikkat etmesi gereken unsurlar;

Sağlık kontrolü

Her kadın gebelik sürecini farklı geçirdiği için seyahatin riskli olup olmayacağı kararı doktora aittir. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce mutlaka doktora danışıp yolculuk sırasında karşılaşılabilecek rahatsızlıkların önlenmesi için tavsiye almak gerekiyor. Seyahat planlaması yaparken gideceğiniz bölgelerde sağlık tesislerinin ulaşılabilir durumda olduğundan ve şartlarının elverişli olup olmadığından emin olun. Özellikle uzun süreli yolculuklarda risklerden uzak, sorunsuz bir seyahat için alınması gereken sağlık tedbirleri ihmal edilmemeli.

Uçuş sırasında

Bazı havayolu işletmelerinin hamilelere özel seyahat kısıtlamaları vardır. Bu kısıtlamalar havayolu şirketlerine ve uçuş mesafesinin uzunluğuna göre farklılıklar gösterir. Birçok havayolu şirketi hamileliğin 28. ve 35. haftaları arasında yapılacak yolculuklar için doktordan alınacak ''uçakla seyahat etmesinde sakınca yoktur'' raporu ister. Ancak, alınacak raporun tarihi bir haftadan daha eski olmamalıdır. 36. hafta ve sonrası için ise hamilelerin uçakla seyahatlerine birçok havayolu şirketi izin vermemektedir. Uçuş esnasında bol sıvı tüketilmeli ve emniyet kemerinin takılması gerekiyor. Uzun yolculuklarda hareketsizlik nedeniyle bacaklarda oluşabilecek kan dolaşım bozukluklarını önlemek amacıyla uçak içerisinde uygun aralıklarla kısa yürüyüşler yapılabilir.

Yiyecek ve içecek

Seyahat sırasında olası mide yanması şikayetlerini önlemek amacıyla atıştırmalık aperatifler bulundurmak gerekirken, gaz yapıcı gıdalardan kaçınmak gerekiyor. Seyahatler, farklı ülkelerin sahip olduğu yiyecek ve içecek türlerini denemek için de bir fırsattır. Ancak gıda zehirlenmelerini önlemek amacıyla sağlıklı olduğundan emin olmadığınız, açıkta satılan yiyecek ve içeceklere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Kalacağınız otellerin ve gittiğiniz restoranların mutfaklarının güvenilir olduğundan emin olun.

Giyim

Uçak yolculuğu sırasında rahat kıyafetler giyilmeli. Yaz tatillerinde cildi bir takım olumsuzluklardan koruyacak açık renkli kıyafetler tercih edilmeli, sentetik olmayan kumaşlardan imal edilen kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Vücudu rahatsız etmeyen, hamileler için üretilmiş mayolar tercih edilmeli.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :