Ham yenilmemesi gereken besinler

İşlem görmemiş ya da pişirilmemiş tüketilen yiyecekler sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Çiğ tüketilmesi gereken besinler vardır. Ancak bazı besinleri işlem görmemiş halde tüketmek sağlık açısından tehlikeli olabilir. Yediğiniz üründen faydalanmak için bu besinleri bilminzde fayda var. Çiğ olarak tüketilmesi uygun olmayan besinler...

Süt: Taze süt, herkesin bildiği gibi çok sağlıklıdır. Ancak, doğrudan inek, keçi, koyun, manda veya deveden alınan sütü direk tüketmek çok da doğru değil. Çiğ veya pastörize edilmemiş süt, sizi hasta edebilecek zararlı bakteri ve mikropları taşır. Cilt enfeksiyonuna neden olur.

Lahana: En sağlıklı bitkilerden biri de lahanadır. Çok fazla çiğ lahana yemek, kan şekeri, kilo ve metabolizmada dalgalandırmalara neden olur. Hormonsal düzensizliklere yol açar. Sonuç olarak troid şişmesi veya guatr yaşayabilirsiniz.

Yumurta: Çiğ yumurta yemek Japonya ve Kore gibi ülkelerde daha yaygındır. Yumurta gibi güçlü protein kaynağı kabuğunda bakteriler barındırır. Salmonella olarak anılan ve kabuktan yumurtaya kolayca geçebilen bakteriler bulunur. Çiğ ya da az pişmiş yumurta yemek, zehirlenme, ishal, bulantı, baş ağrısı ve ateşe neden olur.

Badem: Badem, bol miktarda protein, lif ve sağlıklı yağ içeren besleyici bir atıştırmalıktır. Ancak, 4-5 adet acı badem yemek, halsizliğe, bulantıya ve karın ağrılına neden olabilir.

Un: Bir kaşık hamur yiyorsanız, özellikle kurabiye hamuru ise salmonella enfeksiyonu geçirebilirsiniz.

Kaju: Kaju fıstığı sadece lezzetli bir aperatif değil, aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür, kalp krizi riskini azaltır ve bir kilo korumasına yardımcı olur. Taze tüketilmemelidir. Kaju alerjisi yüksek anaflaksi riski taşımaktadır. Cilt reaksiyonunu tetikleyebilir.

Ton balığı: Ham ton balığı kardiyovasküler ve merkezi sinir sistemleri üzerinde toksik etkileri olabilecek çok yüksek bir civa içeriğine sahiptir. Biyolojik olarak erişilebilen cıva miktarının pişmiş balıklarda çiğ balıklara göre% 40-60 daha düşük olduğu bir araştırmada kanıtlanmıştır.

Domates: Evet, bu besin size biraz şaşırtıcı gelebilir. Ancak, yapılan bir araştırmada, pişmiş domateslerin antioksidan aktivitesinin, pişmemiş domateslerden daha yüksek olduğunu gösterilmiştir. Bu da domateslerin daha fazla fazda sağlaması için, yemeden önce pişirilmesi gerektiğini gösterir. Sapları, yaprakları ve olgunlaşmamış domatesleri zehirlidir ve yenmemeleri gerekir.

Patates: Çiğ patates yemek yaygın olmasa da çocukların elma gibi yemek istedikleri bir besindir. Patates, vücudunuzun sindirimine ve besin maddelerinin emilimine müdahale edebilecek antinutrientler içerir. Uyuşukluk, bulantı, kaşıntı ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden çiğ patatesten herkesin uzak durmasını istiyoruz.

Bal: Ham bal , özellikle bebeklere, bir yaşın altındaki çocuklara ve hamile kadınlara zararlı olan Clostridium botulinum bakterileri içerebilir. Bulantı, kusma ve ishal gibi yan etkileri vardır. Zehirlenmeye neden olur. Felç geçirmeye bile neden olabilir.

Yorumlar

YORUM YAZ