Halid Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eseri Aşk-ı Memnu’dan 12 alıntı

Halid Ziya Uşaklıgil’i ölüm yıl dönümünde en sevilen eseri Aşk-ı Memnu’dan akıllara yer etmiş sözleriyle anıyoruz.

Ölümünün 75. yıl dönümünde Servet-i Fünun edebiyatının en büyük nesir ustası kabul edilen Halid Ziya Uşaklıgil'in ilk büyük Türk romanı Aşk-ı Memnu'dan hafızalara kazınan sözlerini sizler için derledik.

#evdeyimokuyorum

"Sevmek, sevmek istiyordu. Hayatında yalnızca bu eksikti, ama hayatta her şey bundan ibaretti."

"Ben sana bir şey söyleyeyim mi? Sen benimle niçin dargın duramıyorsun bilir misin? Çünkü dargın duracak olsan kavgaya imkan bulamayacaksın. Yeniden kavga etmek için mutlaka barışmak lazım geliyor.”

*

"Hiç yaşamamış olmayı dilerdim bu seneyi. Unutana kadar acıyla ve nefretle hatırlayacağım.”

*

"Kadınlar, bizleri, erkekleri aldatırlar ama bizden önce ellerinin altında daha kolay aldatılacak, daha çabuk kandırılacak bir şey vardır: Kendileri; onun için kendilerinden başlarlar.”

*

"Ama asıl şiir kadınlardır. Bu çiçeklerden oluşarak odanızın yaldızlı hücrelerinde ince cicekliklerde güzel kokulu anılarıyla size gülümseyen demetlerdir.”

*

"Buna hiç ihtimal vermezdim, bu o kadar düşünülemeyecek bir şeydi ki beni en ziyade öldürecek bir çare bulmak vazifesini bana havale etselerdi ben bile bunu hatırlayamazdım, o kadar mümkün olmayan bir şey görünüyordu."

"Lakin korkuyorum, diyordu. Bilmem neden, fakat korkuyorum. Bütün bu gölgeler, bu ağaçlar canlanacak, birden bire hücum edecekler zannediyorum.”

*

"Kadınlar şiirli aşklar hulya ederler ve aşklarında şiir ile bahtiyar olurlar."

*

"Şimdi istiyorum ki sabahtan akşama kadar odamızda okuyalım, okuyalım. Okumam hiç bitmesin...”

*

"Bu aşk, hayatının bütün o eski aşklarından hiçbirine benzemeyecekti. Her zaman aşklarından galip çıkarken bu aşkından mağlup olabileceğini hissetti.”

*

"O ağlayan hastalıklı çehrenin arkasında diğer bir çehre, siyah saçlarıyla, uzun kaşlarıyla, iri yarı uykulu gözleriyle, şiir ve gençlik dolu bir çehre ona çıldırtıcı tebessümlerle gülümsüyordu.”

*

"Ben işkenceler içinde kıvranırken, onların saadetlerinden ölüyorum..”

*

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ