Haftanın yeni çıkan kitapları

Abone Ol 

O kadar güzel kitaplar çıktı ki hepsini okumak isteyeceksiniz. İşte 2022'de çıkan ve hayatımıza giren, okumanız için bazı kitapları derledik, keyifli okumalar!

Haftanın yeni çıkan kitapları #1

Işıl Işık – Bodrum Katı Tünelden Önceki Beyaz Ev

İstanbul Boğazı’nın kıyısında, boynunda altın bir kolye ile çarmıha gerilmiş şekilde duran bir kadın cesedi bulunur. Kısa sürede tüm ülke bu gizemli cinayeti konuşmaya başlar. Aradan geçen günlerde ise farklı yerlerde benzer cesetler bulunmaya devam eder. Kadının boynundaki kolye ise Atlas’ın ikiz kardeşi Talya’nın kolyesinin birebir aynısıdır. Atlas, kardeşi ile cinayetler arasındaki ilişkiyi bulmaya çalışırken, hayatları babaları Enzel’in çeşitli sanrılar görmeye başlaması ve tuhaf davranışları nedeniyle altüst olur. Atlas ve arkadaşları araştırmalarına devam ederken yolları tarihi gizemli Beyaz Ev ve evin yeni sahibi ile kesişir. Cinayetler, Beyaz Ev ve Enzel arasındaki bağlantıları çözmek ve olayların perde arkasını deşifre etmek ise hiç kolay olmayacaktır! Paranormal Hikayeler ve Tünelden Önceki Beyaz Ev kitaplarının başarılı yazarı Işıl Işık’tan, aksiyon dolu ve her bölümü merak uyandırıcı bir polisiye gerilim romanı… Ürpertici gizemlerle dolu Tünelden Önceki Beyaz Ev’e başka bir gözle bakmaya hazır mısınız?

Haftanın yeni çıkan kitapları #2

Dilan Apaydın – Tortul Bir Derinin Tatlısu Tarağı

Ben derinin altındaydım. Esnedim. Gözlerimi araladım. Derinin altındayım. Hava çok soğuk. Mantoya sarıldım. Gözlerimi kapattım. Tekrar uyudum. Önce su yürüdü. Beni besledi, büyüttü ve soluk benzime az da olsa renk verdi. Ateş yürüdü, beni katılaştırdı. Bana biraz daha renk kattı. Sanırım uyanmam için milyonlarca sene uyumam gerekmişti. Nihayet yer yürüdü, beni doğurdu. Beni ifşa etti. Erkekler taşı ölçtüler biçtiler. Obsidyeni seçtiler. Sertti. Keskindi. Bana hiç benzemiyordu. Anamız birdi ama babamız belli değildi. Uysalım, kırılgan ve hassas bir kadın gibiyim. Beni görmezden geldiler. Hazırlandılar. Obsidyeni sevdiler. Bıçak yaptılar. Zıpkın, balta, mızrak ve ok uçları yaptılar. Hazırdılar. Benden adam olmazdı.”

Haftanın yeni çıkan kitapları #3

Mustafa Çevik – Çöldeki Bozkurt

Akdeniz’in kaçınılmaz kaderine boyun eğmeyen kararlı bir irade, Mustafa Kemal… Kutsal bir varlık gibi gördüğü, çöl kadar derin ve gökyüzü kadar yumuşak bakışlı adama karşı kalbi sevda ile dopdolu küçük bir kız çocuğu, Fatma… Rüyasında gördüğü Peygamberimizin sağ elini Mustafa Kemal’e verdiğini söyleyerek cihat ilan eden Arap coğrafyasının en güçlü lideri Ahmet Şerif Senusi… Çölün kumları arasında kaybolacak, kurbanların kahraman olduğu en kadim destanları andıran gerçek bir hikâyeye şahit olacaksınız… Çöldeki Bozkurt, yaşamak için ölmenin gerekli olduğunu bilen ruhların; Mustafa Kemal’in romanı. “…Tobruk dışındaki Osmanlı Ordugâhı’na ulaştıklarında bir heyecan dalgası koptu; tatlı, fısıltılı uğultular halinde yayıldı. Bu gamlı yalnızlığın ortasında Mustafa Kemal, coşkun bir haykırış gibi yükseldi. Akdeniz’in yüzüne serilen köpüklü dalgaların coşkusu düştü yüreklere. Korkulu gözlerin pusu, taş basılı bağırların yası gitti. Çölün masmavi aydınlatan ışığıydı Anadolu’dan gelen Bozkurt. Dünyadaki bütün denizlerin güzelliği ve o denizlerin üstünde yansıyan bütün güneşlerin sıcaklığı vardı gözlerinde…”

Haftanın yeni çıkan kitapları #4

Azize Caferzade – Aşk Sultanı

Aşk Sultanı… Bizce bu ad, “Ya Rab bela-yı ışk ile kıl âşinâ meni / Bir dem belâ-yı ışkdan etme cüdâ meni” diyen, beşeri ve ilahi aşkın Sözcüsü Mehemmed Fuzûli'nin yaşamını konu edinen bir romana verilebilecek en güzel adlardan biridir. Kerbelâ çöllerinde eşinden dostundan ayrı bir hayat süren Fuzûlî, ruhundaki ilahi vergi sonucunda aşka yönelmiş, kendisini aşka adamıştır. Öyle ki aşkı bir din gibi yüce görmüştür. Bu kitapta Fuzûli'nin âşıklığı, hayatının önemli perdeleri, yapıtlarının ortaya çıkışı gibi konular Azize Caferzade'nin içten üslubuyla öyküleştirilmiştir. Ayrıca romanda Fuzûli'nin birçok gazelinden beyitlere yer verilmiştir. Fuzûli'ye büyük sevgi besleyen, Bağdat'ın fethinden sonra burada kurdurduğu edebî meclislere Fuzûli'yi özel olarak çağıran Kanuni Sultan Süleyman romanın bir diğer kişisidir. Sizlerin beğenisine sunduğumuz Azize Caferzade'nin bu yapıtının size aşk kapısını açması dileğiyle…

Haftanın yeni çıkan kitapları #5

Juan Jose Saer – Kimsesiz

16. yüzyılda bir İspanyol gemisi Hint Adaları’na doğru sefere çıkar, fakat bilinmedik bir yere ulaşır. Topraklarına ayak basanları oklarıyla karşılayan yerliler sadece geminin miçosuna dokunmazlar ve cesetlerle birlikte onu da yanlarında götürürler. Artık hayatının uzunca bir bölümünü onların yanında geçirecektir miço. Yaşadıklarını yıllar sonra kaleme alan anlatıcımız, ahlaki bir sorgulama içine girer ve vahşi dünyayla medeni dünyayı karşı karşıya getirir.

Juan José Saer bu hafıza tazeleme ve sorgulama işlemi sırasında, kendi yaşadığı dönem ile anlatıyı kurduğu beş yüzyıl önceki zaman dilimi arasında canlı ve tamamlayıcı bir bağ kurmayı başarır; Kimsesiz’i özgün kılan da her şeyden önce işte bu özelliğidir.   

Saer’in en önemli yapıtlarından sayılan Kimsesiz, Gökhan Aksay’ın İspanyolca aslından çevirisiyle…

“Latin Amerika dışında pek az bilinse de, son elli yılın en önemli çalışmaları arasındadır Saer’in metinleri. Kimsesiz

 anlatı seyrüseferinde, diliyle ve edebiyatıyla benzersiz bir yazarın olağandışı bakışının, eşsiz bir adanmışlıkla ulaştığı yoğun,fevkalade bir noktadır.”

Sergio Chejfec

Haftanın yeni çıkan kitapları #6

Meryem Nart  – Kalp Ne İsterse O Olur – 2

Yağız ile yaptığı dünya turundan sonra hayata bakışı değişen Şeyda, kendini istemediği bir yaşam tarzının içinde bulur.Kalbi hâlâ Yağız için atarken onun yolundan giderekyardıma ihtiyacı olan gençlere el uzatır ve hayatlarındatemiz bir sayfa açmalarını sağlar.Ancak bir süre sonra bunu yaparken çevresindeki insanlara yardım etmek yerine aslında onların hayatlarını mahvetmekte olduğunu fark eder. Çünkü kurtarılmasıgereken asıl kişionlar değil, kendisidir.

Peki Şeyda, her şeye sıfırdan başlamak için çok mu geç kalmıştır?

Kalbin isteklerini yerine getirmekmutlulukla doğru orantılı mıdır?

Kalp Ne İsterse O Olur serinin ikinci kitabı ileokurlarıyla buluşuyor. Meryem Nart ikinci kitapta da okurlara aynı heyecan ve serüven duygusunusunmaya devam ediyor.

“Hayat bana o kadar karmaşık geliyordu ki bu karmaşıklıklar arasında boğulup gidecek gibiydim.

Kendime bir çıkış yolu arıyordum. Tam çıkışa yaklaştım derken bir adama çarptım. Tünelin sonunda benibekleyenbir başka tünel yarattım.İşte bu da benim sonum oldu.”

 

 

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu