Hafızayı güçlendiren besinler

Dengeli ve sağlıklı beslenerek hafızanızı koruyabilirsiniz.

Beynimiz zamanla fonksiyonlarını yerine getirmekten yorulabilir. Bunun en doğal sebebi kuşkusuz ki yaşlılıktır. Ancak yaşlanma tek başına bunun sebebi olamaz.

Günümüz gençleri olarak unutkanlıktan çok sık şikayet eder olduk. Hiçbirimiz henüz yaşlanmadığına göre, bu sorunun aslında en önemli sebebi kalıyor geriye; yetersiz ve dengesiz beslenme.

Ne yersek o oluruz

Aslında bütün sorunlarımızın çözümü beslenmeden geçiyor ve sağlıklı bir beslenme ile aldığımız yaşlar, bize hafızamızı sunuyor.

Öyleyse beslenmemize özen gösterirken özellikle hafızamıza katkıda bulunacak besinleri tercih etmeliyiz.

Peki bu besinler nedir

Çocukluğumuzdan beri öğretilen bilgiler arasında hafıza gücü denildiğinde ilk akla gelen besin balık olsa gerek. Ancak eklemem gereken bilgi ise esansiyel yağ asidi içeren balıkların tercih edilmesi gerektiği. Bunun dışında çeşitli sebzeler ile özellikle flavonoidler açısından zengin meyveler de hafızayı güçlendiriyor.

Sağlıklı besinleri tercih etmeliyiz, evet. Ancak bunun yanında hafızamızı güçlendiriyor diye o besini her gün bir fiil de tüketemeyiz. Doğru olan dengeli ve sağlıklı beslenmektir.

Hafıza güçlendiren besinler listesi

Balık

Yukarıda da genel anlamda örneklediğim gibi balık özellikle tüketilmesi gereken besinler arasında. Özellikle Omega-3 yağ asitlerinin bilişsel fonksiyonlar üzerindeki etkisi sebebiyle tercih edilmelidir.

Uzmanlar özellikle Alzheimer gibi unutkanlığa dayalı hastalıklarda düzenli olarak balık tüketilmesini tavsiye etmektedir. Öyle ki, bu durumda hastalığa yakalanmadan önlem olarak beslene listemize haftada bir olacak şekilde balığı eklemek yerinde bir karar olacaktır.

Özellikle somon ve ton balığı tercih edilmelidir.

Meyveler

Özellikle antioksidan bakımından zengin yaban mersini, böğürtlen, çilek gibi meyveler, serbest radikallere karşı

beyni koruyucu etkiyle görevlidir. Serbest radikaller, hücre hasarına sebep olan bileşenlerdir. Bu meyveler sadece serbest radikallere karşı savaşmaz, aynı zamanda içeriğindeki antosiyanin adı verilen fitokimyasal ile hafızayı güçlendirir.

Sebzeler

Brokoli, ıspanak ve kuşkonmaz gibi sebzeler beynin gücünü artırarak hafızayı güçlendirir. Bu sebzeler bunu K vitamini sayesinde yapar.

Özellikle kırmızı soğandaki fisetinin uzun dönemli hafızayı güçlendirmesi yönünde araştırmalar mevcuttur. Kırmızı lahana ise, içeriğindeki polifenol ile Alzheimer riskini azaltır.

Çikolata

Diyet listelerinde de illa çikolata yemek istiyorsanız bitter çikolata yemelisiniz uyarılarını bilirsiniz. Bitter çikolata yüksek kakao içeriği ile endorfin salgılayarak beyin reseptörlerini çalıştırır. Düşük şeker içeriği ile de diyete katkı sağlar.

Yumurta

Yumurta içeriğindeki A, B, B12, D vitaminleri ile beynin hafıza ile ilgili kısmın gelişmesini sağlar. Bu sebeple her sabah kahvaltıda bir adet haşlanmış yumurtayı beyin sağlığınız için yemelisiniz.

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri de tıpkı yumurta gibi yüksek protein içerirler ve bu sebeple vücut dokularının gelişmesini sağlar. Aynı zamanda hafızayı da güçlendirir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ