Hafızanızı güçlendirmeye yardımcı olacak 9 yiyecek

Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, beyninizi güçlendirmeye ve hafızanızı geliştirmeye yardımcı olacak 9 harika besini sıraladı.

Bazı besinler beyin fonksiyonlarınızı geliştirerek hafızanızı güçlendirebilir.Somon, ceviz ve daha fazla beyin dostu hakkında bilgi için aşağıya bir göz atın.

Su ile nemlendirin

Su cildiniz, sindiriminiz, bağışıklığınız, enerji seviyeleriniz, kilo vermeniz ve beyin fonksiyonlarınız için harikadır! American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan yeni bir araştırma, susuz kalmanın kısa süreli hafıza kaybına neden olabileceğini buldu.

Beynimizin iyi çalışması için su önemlidir. Susuz kaldığımızda sıklıkla baş ağrısı çeker ve yorgun hissederiz. Şiddetli dehidrasyon (susuz kalma), kafanızın karışmasına ve hatta halüsinasyon görmenize neden olabilir. Günde önerilen iki litreyi içmekte zorlanıyorsanız, yaban mersini veya çilek gibi taze meyveler, birkaç dilim salatalık veya biraz limon ve nane ekleyerek suyunuzu biraz daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Ispanak

Temel Reis çizgi filminden ıspanağın kaslar için çok iyi bir besin olduğunu aşinayız :). Ispanak, beyin için de harika bir besindir.

Ispanak, beyindeki nörotransmiterlerin üretimi için her ikisi de gerekli olan iyi bir folik asit ve C vitamini kaynağıdır. Diğer yeşil sebzeler gibi, aynı zamanda demirin emilimini destekleyen ve kırmızı kan hücresi büyümesini teşvik eden, vücutta oksijen taşınmasını iyileştiren bir klorofil kaynağıdır.

Yağlı balık

Araştırmalar, çok sayıda yağlı balık içeren bir Akdeniz diyetini uygulamanın hafıza ve bilişsel işlevler için inanılmaz derecede faydalı olduğunu göstermiştir.

Yağ, beyninizin bütünlüğünü ve performans yeteneğini belirleyen en önemli moleküllerden biridir. Somon, ton balığı, uskumru ve sardalya beyniniz için harika birer seçim olabilir.

Keten tohumu

E vitamini ve B vitamini ile dolu olan ve neredeyse tüm tohumlar gibi, keten tohumları da harika bir sağlıklı yağ asitleri kaynağıdır. Keten tohumu, beynin motor beceriler ve mekansal farkındalık ile ilişkili bir alanı olan serebral korteksin işlevini iyileştiren "sağlıklı bir yağ" olan ALA (Alfa linoleik asit) içerir. Smoothielerinize bir çorba kaşığı eklemeyi veya yoğurtla karıştırmayı deneyin.

Pancar

Ispanak ile aynı aileden gelen pancar, beyne giden kan akışını artırdığı düşünülen kalsiyum, A ve C vitaminleri ve nitratlarla doludur. Bu, odaklanmayı ve performansı artırmaya yardımcı olur. Pancarı mümkün olduğunca yemeklerinizde kullanmaya çalışın, smoothielere ekleyin veya meyve suyu olarak için.

Meyvelerle beyin gücünü artırın

Atıştırması kolay olan meyveler harika bir beyin güçlendiricidir! Yaban mersininin, yüksek seviyelerde flavonoidler, özellikle de antiyosiyaninler nedeniyle öğrenmeyi ve hafızayı artırdığı düşünülmektedir. Bunların beyindeki oksidatif strese (serbest radikal hasarı) karşı koruma sağladığı düşünülmektedir.

Harika cevizler yiyin

Antioksidanlar açısından zengin ve antienflamatuvar özelliklerle dolu olan ceviz beyin için harikadır. Çoklu doymamış omega 6 ve omega 3 yağ asitleri bakımından zengindirler. Hücre zarlarımızın bu bileşenleri, beynin gri maddesinin önemli bir bölümünü oluşturur. Ceviz aynı zamanda iyi bir magnezyum kaynağıdır ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasında önemli bir role sahiptir.

Cevizin ayrıca vücuttaki homosistein adı verilen ve hafıza kaybıyla ilişkilendirilen zararlı bir kimyasalı düşürdüğü düşünülmektedir.

Kepekli tahıllarla enerji alın

Vücudunuzdaki her şey gibi beyin de enerji olmadan çalışamaz. Konsantre olma ve odaklanma yeteneği, kanımızdaki glikoz formunda beyne giden yeterli, sabit bir enerji kaynağından gelir. Bunu, glikozu yavaşça kan dolaşımına salan ve sizi gün boyunca zihinsel olarak uyanık tutan düşük GI'li tam tahılları seçerek başarabilirsiniz. Tam buğday, çavdar gibi "kahverengi" tahılları, ekmeği, pirinci ve makarnayı tercih edin.

Domates

Domateslerde bulunan güçlü bir antioksidan olan likopenin, özellikle Alzheimer olmak üzere demans gelişiminde ortaya çıkan hücrelere yönelik serbest radikal hasarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösteren iyi kanıtlar var. Emilim ve etkinliği optimize etmek için az miktar zeytinyağı gezdirilmiş domateslerin tadını çıkarın.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ