Hafızalarımıza kazınan ikonik film kıyafetleri

Sinema tarihinde ikonikleşmiş ve elbette hepimizin kısa süre içinde hatırlayacağı, Hafızalarımıza kazınan ikonik film kıyafetlerini derledik...

Ssinema dünyası bize uzun yıllardır eğlenceli sahneler, harika hikayeler, çarpıcı performanslar ve unutulmaz müzikler sundu. Filmsiz bir dünya hayal etmek imkansız. Onlar sayesinde, günlük hayatımız unutulmaz sahneler ve çizgilerle dolu. Ve sadece bu değil; filmlerdeki ikonik kıyafetler de popülerde kültürde adeta sembolikleşti.

İşte hafızalarımıza kazınan ikonik film kıyafetleri.

Clockwork Orange'ın askı pantolonu

Stanley Kubrick tarafından yönetilen ve 1971'de piyasaya sürülen A Clockwork Orange, şiddetli sahneleriyle tartışma yaratmıştı. Film, özellikle genç izleyiciler arasında kesinlikle birçok sosyal eleştiriye konu oldu. Askı pantolonu, şapka ve botlar dünyanın karşı-kültür hareketlerine referans oldu.

John Travolta'nın Saturday Night Fever'daki beyaz kıyafeti

70'ler disko müziği yıllarıydı ve Saturday Night Fever şüphesiz bu trendin en güzel örneğiydi. Film sevgi, isyan, sosyal eleştiri ve hepsinden önemlisi birçok harika müzik ve dansla doluydu. Film müziği, Bee Gees'in en ünlü şarkılarından bazılarını içeriyordu. John Travolta'nın siyah bir gömlekle beyaz bir takım elbise giydiği dans sahnesi, bu kıyafeti bir ikon ve o yıllara referans yaptı.

Hayalet Avcıları kostümü

1980'lerin büyük başarılarından biri, daha önce bahsettiğimiz kahramanlardan biri olan Dan Aykroyd tarafından Blues Brothers'ın bir üyesi olan Ghostbusters idi. Filmin tema şarkısı pop hit oldu ve Ghostbusters tarafından giyilen giysiler de oldukça popülerleşti. Ekibin logosu, kırmızı çizginin üstündeki hayaletle o kadar popüler hale geldi ki t-shirt olarak uzun yıllar boyunca giyildi.

Top Gun'ın ceketi

80'lerin bir diğer klasiği olan Top Gun, Tom Cruise'un şöhretinin başlatan filmdi. Tam anlamıyla bir gişe rekorları kıran filmin, "Take My Breath Away” şarkısı, on yılın en ünlü slow ritimlerinden biri oldu ve filmle birlikte her ikisi de klasik oldu. Tom Cruise'un karakteri güneş gözlüklerini ve ceketini efsanevi bir kıyafete dönüştürdü.

Marilyn Monroe'nun beyaz elbisesi

Marilyn Monroe, sinema tarihinin en ikonik kadınlarından biriydi. Bir oyuncu olarak yeteneğinin ötesinde, imajı bir döneme damga vurmuştu. Hollywood'un kadın yıldızları aracılığıyla görmeye alışık olduğu ince, sofistike figür, Marilyn'den sonra sonsuza dek değişti. Beyaz elbisesinin kaldırıldığı ve bacaklarının açığa çıktığı The Seven Year Itch filmindeki ünlü sahneyi hatırlamadan onunla konuşmak imkansız. Belki de sinema tarihinin en ikonik sahnelerinden biridir.

Brad Pitt'in Fight Club'daki deri ceketi

Dövüş Kulübü, kara mizah ve hayal kırıklığıyla dolu garip, şiddet dolu bir hikayeydi. O zamanlar bir gerçek başarıydı ve yıllar geçtikçe modern klasik statüsünü kazandı. Brad Pitt'in karakteri liderlik, duygusallık, cüret ve isyanın bir simgesiydi. Bu karakter için kıyafet seçimi tasarımcılar için zor olabilirdi, ancak harika bir seçimle, hafızalara kazınacak bir parça tercih edildi.

Joker'in Batman: Kara Şövalye'deki mor kıyafeti

Birçok insan için, Kara Şövalye tüm zamanların en iyi Batman filmi ve IMDb puanı tam 9.0. Heath Ledger tarafından canlandırılan Joker, bu filmde Batman kadar önemli bir karakterdi. Performansı mükemmeldi ve ona Oscar'ı getirmişti.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ