28 yaşında 33 dil konuşuyor

Polonyalı genç Michal Perlinski, ender yeteneklerden birine sahip. Perlinski fotoğrafik hafızası sayesinde 33 dil konuşuyor.

Çocuk hafızası neyi ne kadar süre hatırlar

Yapılan araştırmalarla çocuk hafızasının pozitif ya da negatif duygu ile aşılanmış anıları daha kolay hatırladığı ortaya konuldu.

Kokular davranışlarınızı nasıl etkiliyor

Koku duyusu, insanda günlük duyguların %75’ini etkiliyor ve hafızada önemli bir rol oynuyor. Peki, davranışlarınızı nasıl etkiliyor?

Zerdeçal kötü anıları siliyor

Zerdeçal kötü anıları siliyor

Zerdeçalın kokuya dair kötü anıları ortadan kaldırdığı ve iltihap giderici özelliği olduğu belirtildi.

Hafızanızı güçlendirmek için kahkaha atın

Hafızanızı güçlendirmek için kahkaha atın

Yapılan araştırmalarla, stressiz insanların hafızasının daha iyi olduğu, mizahın ve kahkaha atmanın ise stresi azaltmada büyük rol oynadığı sonucuna varıldı.

Kahve için hafızanız güçlensin

Araştırmacılar, milyonlarca insanın günü daha zinde ve uyanık yaşamak için tercih ettiği kahvenin, bu canlandırıcı desteğinin yanı sıra belleği güçlendirici özelliği olduğunu da açıkladı.

Unutmanın yaşı yok

Beslenme bozukluğu, hastalıklar, depresyon, uykusuzluk, vitamin eksikliği, akıllı telefon ve bilgisayarlar unutkanlığa davetiye çıkarıyor.

Kakao hafızayı güçlendiriyor

Yaşamı zorlaştıran unutkanlıkla başa çıkabilmek ve hafızayı geliştirmek için her gün belirli oranda kakao tüketmek gerekiyor.

Hafızanız işte bu yüzden zayıflıyor

Sürekli bir şeyleri hatırlamakta zorluk çekiyor, özel günlerinizi, randevularınızı unutuyor ve artık not almadan yaşayamıyor musunuz? İşte hafızanızın bu kadar kötü olmasının nedenleri...

Gül kokusu hafızayı güçlendiriyor

Gül kokusunun öğrenmeyi kolaylaştırdığı ve hafızayı güçlendirdiği ortaya çıktı.