Güzelliğiniz mi önemli yoksa sağlığınız mı? Topuklu ayakkabı giyenler dikkat!

Her ne kadar canımızı yaksa da şıklık deyince olmazsa olmazlardan olan topuklu ayakkabıların sağlığınıza büyük zararları olduğunu biliyor muydunuz? İşte haberin detayları...

Abone Ol 

Ayak sağlığı çoğunlukla güzel bir görünüm için ihmal edilmekte ancak şunu unutmamak gerekir ki topuklu ayakkabılar ayağımızı acıtsa da ne yazık ki tek zararı ayaklara değil. Anatomik olarak yürüyüşümüzü sağlayan bütün sistemlere oldukça zarar vermekte.

Topuk yüksekliğine dikkat!

Topuklu ayakkabı yüksekliği arttıkça hareket koordinasyonumuzu sağlayan sistemlerde deformasyonlar ortaya çıkmakta. Uzmanlar topuk ölçüsünün 4,5 cm’yi geçmemesini öneriyor. Peki 4,5 cm’yi geçtiğinde neler mi oluyor?

  • Her ne kadar az mesafe yürünmüşse bile bacak ve ayaklarda yıpranma ortaya çıkar.
  • Bacaklarda uygulanan basınç artar.
  • Ayaklara binen yük artış gösterir.

Bu modellerden kaçının

Vitrinlerde modeli gözünüze güzel gelen ayakkabılar sağlığınız açısından pek de güzel olmayabilir. Ayakkabı alırken dikkatli olmanız gereken hususlar var. Sivri, düztabanlı ve dar burunlu ayakkabılardan uzak durmanız gerekmekte. Bu model ayakkabılar ayaklarınızı sıkıştırır ve yapısını bozar. Peki bu modeller yerine neler tercih edebilirsiniz? İlla topuklu ayakkabı giymek istiyorsanız hafif topuklu diye adlandırılan 2,5-4,5cm arası ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

Ayakkabıların taban yapısına dikkat

Tercih ettiğinin ayakkabının taban yapısının yük emici özellikte olması gerekmekte. Aksi taktirde bacaklarınızdaki basınç artar ve ayaklarınıza fazladan yük bindirmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu