Günümüzün sorunu internet bağımlılığının etkileri

Hızla gelişen teknoloji ile birlikte internetsiz bir hayat düşünülemez hale geldi. İnternetle birlikte ‘sosyal medya’ da hayatımızın vazgeçilmezi oldu.

İnternet bağımlılığı, modern çağın hastalıklarından biri olarak kabul ediliyor. İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Altın, bu bağımlılığın hem psikolojik hem de fiziksel sorunlara yol açtığını söyledi. Okulda, evde, toplu taşımada, Türkiye'nin hatta Dünya'nın diğer yerlerinde olan herkesin neler yaptıklarını, neler yediklerini, nereleri gezdiklerini cep telefonumuzdan öğrenebiliyoruz.

Bu durumu kontrol edemez hale gelerek yaşamımızı olumsuz yönde etkilemeye başladı. İnternet bağımlılığının hafife alınmayacak bir problem olduğunu belirten İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Altın önemli uyarılarda bulundu.

Uyku yerine oyunu tercih ediyorlar!

İnternetin sosyal yaşamımızın içinde bu denli yer almasıyla eski sosyal ortamlara olan ihtiyaçlar da azaldı. Eskiden bilgisayar oyunları tek başına oynanan ve sadece zaman geçirmeye yönelik aktivitelerdi. Şimdi internet üzerinden geniş bir oyuncu ağı ile birlikte sosyal etkileşimlerin olduğu karmaşık bir yapı haline geldi. Bilgisayar oyunlarını bağımlılık haline getirenler, 'oyunda geride kalırım' kaygısıyla kendi kişisel yaşamının en temel ihtiyaçları olan beslenme, uyuma, okula veya işe gitme, evde yaşayan insanlar ile sohbet etme gibi aktivitelerden dahi kaçar hale geldi. Sosyal medya ortamında paylaşılan bir resmin daha çok kişi tarafından beğenilmesinin yaşattığı haz duygusu, internet üzerinden oynanan bir oyunda daha yüksek seviyelere ulaşmanın diğer arkadaşlar tarafından takdir edilmesi, çocuklar, ergenler hatta yetişkinler için sosyal bir başarı olmanın ötesinde kişisel bir başarı olarak görülmeye başlandı. Bu haz duygusunun bir sonucu olarak; internet kullanımının bu kadar önemsenir hale gelmesi, psikolojik ve fiziksel sorunları da beraberinde getirdi.

Toplumdan uzaklaşıyor

İnternet bağımlılığı sosya, mesleki, okul ve aile hayatlarını olumsuz etkiliyor ve bu durumdan kendini alıkoyamaz hale geliyor. Aynı zamanda kişi internete bağlıantısını kuramadığı zaman aşırı stres, kaygı, öfke gibi durumlar yaşıyor. Bu durum depresyon, anksiyete bozuklukları, fiziksel aktivitenin azalmasına bağlı obezite gibi birçok sağlık sorunlarına neden olur. İnternette geçirilen sürenin artması ile birlikte kişiler günlük yapmaları gereken rutin işler için ayırdıkları zamanı azaltırlar. Sosyal iletişimlerinde zayıflama, özgüven eksikliği ve buna bağlı olarak toplumdan uzaklaşma başlar.

Küçük yaştaki çocuk bile kullanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verileri, 6 yaşından itibaren internet kullanımının başladığını gösterdi. Ülkemizde özellikle üniversite öğrencileri arasında yapılan çalışmalarda, ergenlerin yaklaşık yüzde 10'unun internet kullanımına bağlı psikolojik sorunlar yaşadıkları belirlenmiştir. Özellikle erişkinlerde internet üzerinden kumar bağımlılığı daha sık olarak karşımıza çıkarken; ergenlerde sosyal medya bağımlılığı, çocuklarda ise internet üzerinden oynanan oyunlara bağlı sorunları daha sık görmekteyiz. Kişilerin yaş ve internet kullanım alanlarındaki farklıklara göre değişik bağımlık tipleri ortaya çıkabilir. İnternet bağımlılığında da diğer birçok başka bağımlılık sorunlarında olduğu gibi hem ilaç hem de psikoterapi teknikleri faydalı olabilir. Bağımlılıktan kurtulmak için şu yolları da deneyebilirsiniz:

- Evde durmak yerine dışarı çıkın,

- Temiz havada egzersiz yapın,

- Arkadaşlarınızla veya ailenizle daha sık bir arada olun,

- Canınız sıkıldığında telefona ilgilenmek yerine kitap okuyun ya da film izleyin,

- Kendinize internet sınırlaması getirin,

- Sürekli telefonunuza veya bilgisayarınıza bakmayın. Bu dürtünüze engel olmaya çalışın.

- Çocuklarınıza interneti yasaklamayın. Onları tehlikelere karşı uyarın ve süre şartı koyun.

Yorumlar

YORUM YAZ