Günlük tutmak için harika öneriler

Sizi tekrar günlük tutmaya ikna edebilecek harika fikirler...

Günlük tutmak hem ucuz, hem kolay, hem de sizin için çok iyi bir aktivitedir… Peki neden yapmıyorsunuz?

Gençken, hemen hemen her gün sosyal ilişkileri, sınıf arkadaşlarımın analizlerini ve sıkıntılarımı yazardım. 13-17 yaş arasında birçok spiral ciltli defter doldurdum.

Ve sonra… hiçbir şey. Neredeyse hiçbir şey.

Bir yetişkin olarak, günlük hayatımdaki sıradan olayları ayrıntılandırma alışkanlığına giremedim. Bu artık benim için ilginç görünmüyor. Ancak yakın zamanlarda, kendimi günlük tutmak için heveslendirecek bazı yollar buldum. İşte tekrar günlük tutmanızı sağlayacak üç şey.

Rahat bir defter bulun

Yazmak için rahat bir defter bulun. Kesinlikle hemen bir defter alışverişine gitmelisiniz. En güzel ya da en pahalıyı seçmeyin. Bunun yerine, mağazada her bir defterle oturun ve bir kalem alıp yazıyormuş gibi düşünün. Kullanımı rahat mı? Yazarken elinizi tutma şeklinize uyuyor mu? Rahat hissediyorsanız, defterinizi buldunuz!

Benim için en rahatı, sert kapaklı spiral ciltli defterler oldu. Yazabilmem için en rahatının bu olduğunu biliyorum. Onları açık tutmak için mücadele etmek zorunda değilim ve kucağımda onlarla rahatça yazabiliyorum. Senin için tamamen farklı bir şey olabilir!

Yanınızdan ayırmayın

Evet, bununla ilgili belli bir risk var. Potansiyel sonuçlardan ciddi olarak endişe ediyorsanız, bunu yapmayın. Ancak günlüğümü çantamda tutmak (çoğu zaman) yazmak istediğim, ilham gelen her anda yazmamı sağladı. Öğle yemeği molası sırasında işyerinde, postanede, barda bir arkadaşın gelmesini beklerken...

Birisinin okuyabileceği riskini azaltmak istiyorsanız, her zaman günlük uygulamaları vardır. Bu uygulamalar şifre veya parmak izi korumasına ek olarak, hatırlatıcılar, arama ve diğer kullanışlı özellikleri de içerir.

Yazı stratejileri kullanın

Bu benim için bir günlük tutma alışkanlığı oluşturmada en büyük farkı yaratan şeydi. Özgün yazı bazı insanlar için kolay olabilir, ama benim için felç edici derecede zordu. Ne yazmalı?

İşte denemek için birkaç strateji:

- Plana göre gitmeyen bir şey yazın: "-yine de harikaydı.”

- Ne için yas tutuyorsun? Son zamanlarda hangi kayıpları yaşadınız?

- Rahatsız olduğunuz son durum hakkında yazın. Bu duyguyu ne tetikledi?

- Stres veya endişe duyduğunuz her şeyin bir listesini yapın. Bunlardan herhangi biri yakında bitecek veya çözülecek mi? Bunlardan herhangi birini daha az stresli hale getirmek için atabileceğiniz küçük adımlar var mı?

- İhtiyacınız olan veya yapmak istediğiniz ancak yapamadığınız şeyler neler? Engeller neler? Başlamak için atabileceğiniz bazı adımlar neler?

Yeni fikirler buldukça, her birini bir karta yazıyorum. Bu fikir kartlarını, yazma tıkanıklıklarım anında kullanmak için defterimin arkasındaki cilt klipsinde tutturuyorum.

Unutmayın ki, yalnızca günlük tutmak bile zaman zaman size yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, alışkanlıklar da ya hep ya hiç değildir. Ara sıra bir etkinlik olarak başlayan şey, siz farkında olmadan bir alışkanlık haline gelebilir.

Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

LongMan 19-02-2019 00:37:26

Aklıma hiç bir şey gelmiyo. Oturup yazayım diyorum ve tıkanıp kalıyorum

YORUM YAZ