Güneşi seven çiçekleri büyütmenin püf noktaları

Bahar ayının gelmesiyle her yer yesilliğe dönüyor. Bununla beraber evlerinizi, balkonlarınızı, bahçelerinizi renklendirecek çiçekler ekebilirsiniz.

Yazın bahçeyle uğraşmak hem açık havanın tadını çıkarmak anlamında hem de kış mevsiminin ağırlığını üzerinizden atmak için en uygun uğraşlardan biridir. Bahçelerinizi, balkonlarınızı bu çiçeklerle renklendirebilirsiniz.

Petunya

Mayıs ayına yaklaşırken ekilmesi uygun olan petunyalar, suyu seven ve göz alıcı renkleriyle bahçeleri güzelleştiren çiçeklerin başında gelir. Sonbahar ortasına kadar canlılıklarını korurlar ancak bunun için petunyalar, günün bir bölümünde gölgede kalacak bir yere ekilmelidir.

Hanımeli

Bahçeyi sadece görüntüsüyle değil, mis kokusuyla da güzelleştirecek olan hanımeli güneş seven ve sarmaşık ya da çalı türünde bulabileceğiniz bir bitkidir. Ancak hanımelinin çiçek açması için belli bir olgunluğa erişmesi gerekir ve yeterince güneş almazsa, çiçek açması uzun sürebilir.

Lavanta

Lavanta kokusunu ne kadar sevdiğimiz malum. Sabun, şampuan, krem gibi kozmetik ürünlerinde de sıkça kullanılan bu çiçeğin yazın bahçenizde de kullanabilirsiniz. Lavanta güneşi sever, susuzluğa dayanıklıdır ama en önemlisi sık sık dallarının budanması gerekir.

Kadife çiçeği

Evde kadife çiçeği bakımı oldukça zahmetsizdir. Hemen hemen her ortamda yetişebilen, çok fazla seçici olmayan bir çiçek olan kadife, güneşi oldukça sever. O yüzden eğer evinizde kadife yetiştirmeye niyetliyseniz onu sıcak tutmalı ve güneşi seyredebileceği bir yere koymalısınız. Çok fazla sulama istememesi onun su sevmediği anlamına gelemez. Bol güneş alan bir kadife çiçeğinin yeteri miktarda su alması da önemlidir. Toprak nemini kaybettikçe su verilmelidir.

Begonya çiçeği

Begonya gölge veya yarı gölge ortamlarda yetişir. Güneş ihtiyacı minimuma yakındır. Özellikle sabah güneşinden hoşlanır. Doğrudan güneş ışığı istemez ama tam çiçeklenme zamanlarında günde 2-3 saat direkt güneş ışığına da hayır demez. Yani begonya ışıksız kalmak istemez, yalnızca güneşe çok temas etmese daha iyi büyüyecektir.

Mine çiçeği

Güneşte de rahat eder fakat genellikle bol güneşi seven ama bu konuda çok da nazlı olmayan bir çiçektir. Fazla toprak ayırımı yapmaz. Orta ve az nem ihtiyacı vardır. Bahçesinde çim eksikliği olanlar için çok güzel yer örtücüdür. Bahçenizin her yerinde yetiştirebilirsiniz. Fide halinde bahçenize ekin. Ancak alacağınız fidenin olabildiğince az çiçekli olmasına dikkat edin.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :