Güneş kremi kullanırken dikkat etmeniz gereken 10 faktör

Sizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyan güneş kremlerinin kullanımında bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. İşte o faktörler...

Dünyada yaşamın devam etmesi için gerekli ışın kaynağı olan güneşin pek çok olumlu etkisi bulunuyor. Isı verme, D vitamini yapımı, bazı cilt hastalıklarında tedavi edici olarak kullanılması, insan psikolojisine olumlu etkisi bunlardan sadece birkaçı.

Son yıllarda ozon tabakasında oluşan incelme sonucu güneş ışınları yeryüzünü daha çok etkilediğini ve buna bağlı olarak güneş yanıkları, deri kanseri oluşumu, ışığa bağlı alerjik hastalıklar ve ışığa bağlı cilt yaşlanması risklerinin arttığını söyleyen Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Gonca Gökdemir güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

İşte dikkat etmeniz gerekenler:

1- Bir güneş koruyucu kremin güneş koruma faktörü ne kadar yüksekse o kadar iyi koruyucudur. Ancak sadece UVB koruması yeterli olmaz. UVA koruması için özel ölçümler sonrası oluşturulan değerlerin de üründe yer alması gerekir.

2- Güneş koruyucu hem UVB hem de UVA için koruyucu olmalıdır. O nedenle ürünün üzerinde UVB koruması için SPF değerine, UVA koruması için IPD değeri yer almalıdır. SPF değeri 30 olan bir güneş koruyucu güneşten yüzde 97 oranında korur. Daha yüksek koruma faktörlerinin etkileri ihmal edilebilir düzeydedir.

3- Suya dayanıklı olmalıdır. Bu durum özellikle yüzme ve terleme sonrası ürünün ciltten uzaklaşmaması için gereklidir.

4- Sivilce oluşmasını engellemek için su bazlı olmalıdır.

5- Güneş kremi alerji riski yüksek maddeler içermemelidir.

6- Krem güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce sürülmelidir.

7- Deniz kenarı veya havuz başında bulunulduğunda her saat krem tekrar sürülmelidir.

8- Kremin son kullanma tarihine mutlaka bakılmalı, bir krem 2 yıldan fazla kullanılmamalıdır.

9- Kremler serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir.

10- Açık tenliler, sarışınlar ve kızıllar yüksek koruma faktörlü krem kullanmalıdır.

Yorumlar

pazarlama oyununa dikkat 08-08-2014 10:41:41

Bu açıklamalardaki dümeni herhalde anladık değil mi arkadaşlar? 2 seneden fazla kullanma, her saat başı tekrar sür, hem UVA olmalı hem UVB olmalı....Herhalde, bu uyanıklığı Türkçeye bir dergiden tercüme eden kardeşimiz, Türk halkının zekâsıyla dalga geçmeyi düşünmemiştir. Dünyada, güneş ışığının önünde duracak bir şey var mı?

YORUM YAZ