Güneş koruyucular hakkında bilmeniz gereken her şey

Teknolojisi hızla ilerleyen ve yenilenen, sayısız alternatifte güneş koruyucu arasından, en uygun olanı seçebilmenize yardımcı olabilecek rehber...

Güneş koruyucu kullanmanın gerekliliğini sorgulamayı bırakmış olsak da, kafamızda bu konuyla ilgili sorguladığımız başka detaylar mevcut: SPF 30 mu, 50 mi? UVA mı, UVB mi? Onarıcı mı, nemlendirici mi? Kimyasal mı, fiziksel mi? Renkli mi, kusursuzlaştırıcı mı? Tatlı kaşığı kadar mı, shot bardağı kadar mı?

Geniş Spektrum ne demek?

Geniş spektrum ürünler hem UVA hem de UVB' ye karşı koruma sağlıyor. Yani hem dört mevsim etkili UVA ışınlarının yaşlandırıcı etkilerine hem de yaz aylarında daha etkili UVB ışınlarının yakıcı etkilerine karşı koruma sağlıyor. UVA ve UVB farkını hatırlamaya yardımcı minik bir tüyo; UVA'yı "Aging" (yani yaşlandıran), UVB'yi ise "Bronzing" (yani yakan) ışınlar olarak düşünebilirsiniz.

SPF ne demek?

Sun Protection Factor'un kısaltması olan SPF aslında cilt tipinize bağlı olarak güneşte kalabileceğiniz zamanı ayarlamanıza yardımcı bir faktör. Yani 50 SPF kullandığınızda, 30 SPF kullandığınızdan daha uzun bir süre güneşte kalabilirsiniz. Ancak bu durum, SPF ne kadar yüksek olursa güneşte o kadar uzun süre kalabileceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü zamanla, terleme veya suyla temas durumlarında SPF etkisini yitiriyor ve herhangi bir SPF'li ürünü mutlaka saat başı yenilemek gerekiyor. Uzmanların genel olarak SPF 50 üzerinde bir ürüne çok gerek görmemelerindeki ana nedenlerden biri de bu aslında.

Şehirde SPF30, Güneşlenirken SPF 50 tercih edebilirsiniz

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki SPF 30 bir ürün, zararlı ışınlara karşı ortalama %96-97'ye varan oranda bir koruma sağlamaya yardımcı olurken, SPF 50 bir üründe bu oran maksimum %98'e çıkıyor. Bu nedenle de uzmanlar, günlük yaşamda SPF 30'un, daha uzun süre güneşe maruz kalmanıza neden olan outdoor aktivitelerde ise SPF 50'nin gayet yeterli olabileceğini belirtiyor.

Daha az kimyasalla daha etkili koruma artık mümkün

Son yıllarda güneş koruyucularda (olumsuz etkileri tam olarak kanıtlanmamış olsa da) oxybenzone veya homosalate türü kimyasal koruma sağlayan etken maddeler azaltılarak, titanyum dioksit veya çinko oksit gibi fiziksel koruyuculara ağırlık verilmeye başlandı. Bu da bizleri güneşin zararlı etkilerinden kaçayım derken kimyasalların olası zararlı etkileriyle yüzleşme riskinden kurtarmış oluyor. SPF'nin yanı sıra antioksidan ve antienflamatuvar içeren ürünler de güneşin neden olabileceği zararlı etkilere karşı önlem almayı destekliyor.

Güneşe karşı en hassas bölgeler göz ve dudak çevresi

Cildin diğer bölgelerinden farklı olarak göz çevresindeki ve dudak çevresindeki deri kendini güneşe karşı koruyamayacak kadar ince ve hassas. Bu nedenle de bu bölgelere kullandığınız ürünlerin güneş koruyucu içermesi ve özellikle gözler için bir güneş gözlüğü kullanılması büyük fayda sağlıyor.

Hem kusurları örten hem de güneşten koruyan akıllı ürünler

Çok şanslıyız ki artık geniş spektrumlu güneş koruyucusu içeren fondötenler, BB kremler, pudralar, kusursuzlaştırıcı ürünler, nemlendiriciler, onarıcılar, göz, dudak ve hatta saç ürünleri dahi mevcut. Ancak bu ve benzeri ürünlerin yanı sıra tüm güneş koruyucular için geçerli iki hatırlatmamız var; sürdüğünüz miktar ve sonrasında etkili temizlediğinize emin olmanız.

Uzmanların genel olarak belirttikleri bir nokta, daha etkili koruma için yüzümüze ortalama silme bir tatlı kaşığı, vücudumuz içinse ortalama bir shot bardağı kadar ürün uygulamak gerekiyor (bu miktarlar ortalama olarak veriliyor, çünkü yüzey genişliği kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.

Ürünü cildimizden, gerekli durumlarda peeling yardımı ile iyice temizlediğimize emin olmak, gözeneklerin dolmasını engellemede ve gerekli olmayan durumlarda kimyasalları cildimizden uzaklaştırmada etkili bir yöntem olacaktır.

(Bu yazı ilk önce oggusto.com'da yayınlanmıştır.)

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ