Güneş gözlüğü alırken bu özelliklere dikkat edin!

Güneş gözlüğün alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? İşte tüm detaylarıyla güneş gözlüğü alırken dikkat etmeniz gereken noktalar..

Abone Ol 

Güneşten gelen zararlı ışınlarından korunmadan güneşli sıcak bir günde dışarıda uzun süre kaldığınızda, gözlerinizin yüzeyi zarar görebilir ve göz hastalıkları riskini artırabilir. Göz doktorları, güneşli bir günde dışarı çıktığınızda, güneş gözlüğü ve şapka takmanızı önerir. Peki hem zararlı ışınlardan korunmak isterken hem de yüzünüze uygun gözlüğü nasıl bulacaksınız? İşte bugün size bu konuda yardımcı olalım istedik. Buyurun habere!

1) Güneş Gözlüğü UV koruması arayın

Güneş Gözlüğü Alırken 7 Noktaya Dikkat! - Memurlar.Net

Güneş ışınları, insan gözünün algılayamayacağı oranda ultraviyole (UV) radyasyonu yayar. Güneş gözlüğünde en önemli aranan özellik gözlerimizi güneşten korumamızı sağlayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarından koruyucu özellikte ve gözümüze uygun olmalıdır. Satın almak istediğiniz güneş gözlüklerinin mutlaka bir UV veya morötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası olmalıdır. Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirtilmektedir.

2) Güneş gözlüğünüzde CE işareti olmalı

Saç modeline uygun güneş gözlüğünü nasıl seçebilirsin? | Saç Sırları

Gözlüğü taktığınızda bulanık veya donuk görmemelisiniz ve detaylar net gözükmelidir. Kaliteli güneş gözlüklerinde güvenilir tescil belgesi olmalıdır. Yaklaşık olarak 25 yıldırAvrupa Birliği standartlarına göre kaliteli gözlüklerin üzerinde CE (Conformité Européene) ibaresi bulunmaktadır. Peki CE belgesi nedir? En kısa tabirle, ürünün güvenlik koşullarına uygun olduğunu ifade etmektedir.

3) Yüzünüze uygun doğru gözlük seçimi yapmalısınız:

Yuvarlak yüze sahipseniz:

Selena Gomez eski haline geri döndü

Eğer yüzünüzün boyu ile eni doğru orantılı, alnınızla saçınızın birleştiği yer geniş ise yuvarlak yüzlüsünüz demektir. Peki yuvarlak yüzlere uygun gözlükler nelerdir? Özellikle yüzünüzü daha uzun gösterecek olan dikdörtgen ve kare çerçeveli modelleri tercih etmelisiniz. Yuvarlak, küçük ve aşağı doğru genişleyen gözlük çerçeveleri yuvarlak yüzler için tercih edilmemelidir

Dikdörtgen yüz / uzun yüze sahipseniz:

Kadın Güneş Gözlüğü Modelleri: Her Bütçeye Uygun Güneş Gözlükleri

Genelde dikdörtgen yüze sahip olan kişilerin yüz uzunluğu genişliğinden daha fazladır. Dikdörtgen yüz şekline sahipseniz yüzünüzü yumuşatacak olan daha oval ver yuvarlak modeller sizin için uygundur. Geniş çerçeveli modelleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz modellerin yatay modellerde olması, yüzün aşırı uzunluğunu gizlemeye yardımcı olur. Kedi gözü modeller, oval veya geometrik şekilli çerçeveler uzun yüz tipleri için mükemmel olacaktır.

Üçgen yüz / armut yüz :

Cat Eye Gözlük Trendi - Mahmure

Yanaklar geniş çene dışarı doğru çıkıksa ve, alın yapısı dar ise üçgen suratsınızdır. Çeneye doğru genişleyen üçgen yüz tipinde önemli olan, yüzün üst kısmını ve göz çevresini vurgulayan modelleri tercih etmek. Alnınızı daha geniş gösterecek düşük saplı çerçevelerden uzak durmalısınız. Çerçevesiz modeller bu yüz tipine oldukça uygundur. Ayrıca, pilot tipi gözlükler ve kedi gözü modeller size çok yakışacak.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu