Güneş 3 yaşa kadar çok riskli

Dr. Hande Akıncı, güneş çocuklarda 3 yaşa kadar çok tehlikeli diyor.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da, çocuğunuzda güneş koruyucu kullanımı. Çünkü özellikle ilk 3 yaşta oluşan güneş yanıkları 'melanoma' adı verilen cilt kanserine eğilim yaratıyor. Çocuğunuz küçükse öncelikle şapka ve giysi ile koruma sağlayın, gerekirse sadece güneşe fazla maruz kalan bölgelere fiziksel bariyer içeren kremler tercih edin.

Özellikle 6 aydan küçük çocukların daha fazla deri yüzeyi /vücut ağırlığı oranına sahip olması nedeniyle güneş koruyucuların içerdikleri kimyasal maddelerin emilimi daha fazla oluyor. Ancak metabolizmaları bu maddeleri uzaklaştırabilecek yeterli olgunlukta olmuyor. Bunun sonucunda da vücuda toksik etkileri olabiliyor. Dolayısıyla güneş koruyucuların küçük çocuklarda güneşe karşı temel koruyucu ajan olarak kullanılmaması gerekiyor.

Çocuğunuza 6 aylıktan itibaren fiziksel filtre içeren güneş koruyucu, en az 3 yaşından sonra da kimyasal filtre içeren koruyucu sürün. Koruyucuları dışarı çıkmadan 30 dakika önce sürmeyi ve sık sık tekrarlamayı da unutmayın.

Yorumlar

betül 31-03-2014 17:11:32

tabi tabi koruyucu cremler sürün diye güzel bir reklam di bu simdi ! o kimyasal cremlerin iceriklerini bi bilseniz hayatta cildinize sürmezsiniz ve hele cocugunuza asla sürmessinz ! belirli saatler arasi cocuklar korunmasiz girebilir denize ve en dogali da zeytinyagidir !!!

anıl 27-05-2011 14:06:22

güneş riskli değil öyle başlıkmı olur, çok fazla güneş riskli, bunu duyanlarda çocuklarını güneşe cıkarmaz,öyle insanlar var çünkü..

YORUM YAZ