Gündüz ve gece cilt bakım rutini

Gündüz cilt bakımı rutini cildi güneşten, toz ve kirden korumayı amaçlarken, gece rutini ise cildi onarmayı ve cildin ihtiyaç duyduğu şeyi gidermeyi amaçlamaktadır.

Abone Ol 

Gündüz cilt bakımı cildi dış etkenlerden koruma ile ilgili iken, gece cilt bakımı cildi yenileme ve onarma ile ilgilidir. Ve bunu rutin haline getirmemiz önemli biliyorsunuz ki hava kirliliği olsun gün içinde kullandığımız makyaj malzemeleri olsun cildimizde hem kuruluğa hem akneye hem de cilt sorunlarına yol açabiliyor. Bu rutini doğru şekilde yapmak önemli.  Ürünler doğru sırayla uygulanmadığında ise ürünlerden alınan etki azalmaktadır.

Gündüz ve Gece Cilt Bakım Rutini Aşamaları

1.Aşama: Temizleyici (Gündüz ve Gece)

Temiz bir ciltle uyanmak için ihtiyaç olanın yatmadan önce cildi temizlemek olduğunu düşünülebilir, ancak sabahları yüzü ılık su ve cilde uygun bir temizleyici ile temizlemek oldukça önemlidir. Gece rutininde ise ilk adım makyajı çıkarmaktır. Birçok makyaj markası su geçirmezdir, bu nedenle temel temizleyiciler onları tamamen çıkarmayabilir. Makyaj temizliği için üretilmiş temizleyiciler ile makyaj çıkarılmalıdır. Makyaj temizliğinden sonra, ciltte kalan kalıntıları temizlemek cilt tipine uygun bir günlük temizleyici kullanılmalıdır.

2. Aşama: Tonik (Gündüz ve Gece)

Tonik, cildin pH seviyesini dengelemek de dahil olmak üzere cilt için birçok faydalı etkiye sahiptir. Tonikler, cildi serum ve nemlendiricilerin emilimini arttırmaya hazırlamaktadır. Gece ve gündüz cilt bakım rutininde yüz temizliğinden sonra tonik kullanılmalıdır.

3. Aşama: Göz Çevresi Kremi (Gündüz ve Gece)

Göz çevresindeki cilt, yüzümüzdeki en ince ve en hassas cilttir ve erken yaşlanma belirtilerini ilk gösteren bölgedir. Göz kreminin düzenli kullanımı, göz çevresindeki bazı ince çizgileri veya kolajen kaybını önleyebilmektedir. Göz çevresi derisi ince olduğundan ve gün boyu göz çevresindeki kaslar kullandığından göz kremi gece rutininde de mutlaka kullanılmalıdır.

4. Aşama: Nemlendirici (Gündüz ve Gece)

Gündüz rutininde SPF içeren bir nemlendirici kullanmak, cilt bakım rutininin en önemli adımıdır. Yüksek güneş koruma faktörü derecesine sahip bir gündüz kremi cildi zararlı UV ışınlarından ve cildin yaşlanmasını hızlandıran toz ve kirlilikten korumaktadır. Yatmadan önce ise cildi derinlemesine nemlendirmek oldukça önemlidir. Gece kremleri bu yoğun nemlendirici etkilere sahip kremlerdir. Gece kremi kullanırken etkisini arttırmak isteniliyorsa merkezden dışa doğru hafif dairesel hareketlerle cilde uygulanması önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu