Günde kaç litre su içilmeli

İçilmesi gereken su miktarı söz konusu olduğunda, herkesin farklı bir görüşü var. Suyun faydaları nelerdir, günde ne kadar içilmeli ve su kaybının belirtileri nelerdir?

Her gün içilecek en uygun su miktarı söz konusu olduğunda, herkesin farklı bir görüşü var. 6-8 bardak, iki litre ya da daha mı fazla? Suyun yanı sıra diğer sıvılar da sayılır mı? Vücudun susuz kalmasının işaretleri nelerdir?

Vücudunuzun üçte ikisinden fazlasının su olduğunu düşündüğünüzde, su tüketiminin ne kadar önemli olduğu açıktır. Sindirim, kalp ve dolaşım, beyin, vücut sıcaklığı kontrolü gibi yaşamsal fonskiyonlar için su gereklidir. Su, hiç şüphesiz, insan vücudunun en önemli bileşenidir.

Faydaları

Zihinsel performans: Susuz kalmak yorgunluk ve baş ağrılarına sebep olarak zihinsel performansınızı etkiler. Bu su kaybı belirtileri normal bir gün boyunca kolayca ortaya çıkabilir. Bu da sıklıkla su içmenin sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Ruh hali: Susuz kalmak aynı zamanda ruh halimizi ve zihinsel refahımızı da etkileyebilir. Enerji seviyeleri, bilişsel yetenekler ve duygular etkilenebilir.

Fiziksel performans: Özellikle egzersiz yapılacağı zaman vücudun susuz olması halinde fiziksel performansın ne kadar düştüğünü gözlemleyebilirsiniz. Ancak fiziksel performansı sadece susuzluk değil, iklim ve dayanıklılık gibi faktörler de önemli bir rol oynamaktadır.

Su kaybı belirtileri nelerdir

Koyu renkli idrar, uyuşukluk, baş dönmesi, ağız kuruluğu ve dudak kuruluğu susuz kalmanızın anahtar işaretleridir. İshal, kusma veya ateş gibi rahatsızlıklarınız varsa, vücuttan kaybedilen fazla suyu yerine koymadığınız sürece çok çabuk susuz kalabilirsiniz. İdrarınızın rengini kontrol etmek, su ihtiyaçlarınızı değerlendirmenin en kolay ve en pratik yolu olarak kabul edilir. Açık sarı renkli idrar iyi bir su seviyesini gösterir. Bebekler, çocuklar ve yaşlılarda su kaybı riski en yüksektir.

Bir günde ne kadar su içilmeli

Her bireyin ihtiyaçları kendine özgüdür ve sağlık durumuna, yaşına, boyuna, kilosuna, aktivite düzeyine, yaşadığı iklime ve daha birçok etkene bağlı olarak değişir. Sık su içmek, su kaybının önüne geçmenin en iyi yoludur. Su kaybını engellemek için günde yaklaşık 6-8 bardak su ve yaklaşık 1 litre diğer sıvıları içmeyi hedefleyebilirsiniz. Su, süt, çay ve kahve dahil şekersiz tüm içecekler su kaybını önler.

Mart 2010'da, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), kadınlar için günlük 2 litre ve erkekler için 2,5 litrenin yeterli olduğunu gösteren bir rapor yayınladı. Bu miktar içilen suyu, her türlü içecekleri ve yediğimiz yiyeceklerden elde edilen suyu içerir. Yediklerimizin sıvı alımının yaklaşık % 20'sine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Bu nedenle bir kadının yaklaşık 1,6 litre su içmeyi ve bir erkeğin 2 litre su içmeyi hedeflemesini önerdiği görülmektedir.

Su dışındaki sıvılar

Su, süt, şekersiz içecekler, çay ve kahvenin hepsi sıvı dengesi için içilebilir. Ancak çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin vücudun daha hızlı idrar üretmesini sağlayabildiğini unutmayın. Meyve suyu da sayılabilir, ancak şeker katkılı, işlenmiş meyve suları tercih edilmemelidir. Yediğimiz yiyeceklerin birçoğu sıvı alımımıza katkıda bulunuyor. Çorba, dondurma, kavun, kabak veya salatalık gibi yüksek su içeriğine sahip besinler günlük alınması gereken su miktarını destekliyor.

Çok fazla su içmek

Fazla su içmek mümkündür, ancak çoğu insan için bu daha sık idrara çıkmak demektir. Hiponatremi, çok fazla su içmenin neden olduğu ve sodyum seviyelerinin tehlikeli derecede düşmesine neden olan bir durumdur. Çok fazla sıvı alan kişilwe bu durum riski altında olabilir. Bu nedenle günlük önerilen miktarın çok fazla üstüne çıkmamak önemlidir.

8 saatten daha uzun bir süredir idrara çıkmadıysanız, sersemlemiş veya uyuşukluk hissedersiniz, kafa karışıklığınız varsa veya nabzınız hızlıysa sağlık uzmanınıza başvurun. Sürekli susuzluk yaşıyorsanız, doktorunuza danışmanızda fayda var çünkü bu diyabet gibi kronik bir hastalığın belirtisi olabilir.

Sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Efe 08-09-2019 17:32:23

Çok yardımcı oldunuz saşolun

YORUM YAZ