Günde birkaç dakika egzersiz depresyonu engelliyor!

Düzenli olarak spor yapmak ve hareket halinde bulunmak depresyonu engellediğini biliyor musunuz?

Abone Ol 

Egzersiz yapmak depresyon riskini önemli ölçüde azaltır

Bugün, bazen küçük de olsa, depresif bozukluklar geliştirip geliştirmememiz konusunda kendimizin nasıl bir etkiye sahip olabileceğimizi biliyoruz. Yaşam tarzımız ruhumuzu etkiler. Gün içindeki her ek fiziksel aktivitenin, depresyon riskini azaltmaya küçük bir katkı sağladığını bulmuşlardır. Günde sadece 20 ila 25 dakikalık yorucu egzersiz, depresyon geliştirme riskini yüzde 20’ye kadar azaltır!

Doğru ev sporunun 10 püf noktası - Turizm Günlüğü

Sporun ruh halini etkilediği kanıtlandı

Araştırmacılar, 1970 yılında geniş çaplı bir veri toplamasına katılan insanlardan gelen hareket verilerini değerlendirdi.

Katılımcılar arasında depresyondan muzdarip 4.738 kişi vardı.

Araştırmacılar artık bu 4.738 kişinin, depresyonda olmayan çalışma katılımcılarına kıyasla ne ölçüde ve hangi düzenlilikle hareket ettiğini araştırabildiler.

Depresif kişilerin, depresif olmayan katılımcılara göre oturarak veya uzanarak daha fazla zaman geçirdiklerini, daha uzun uyuduklarını ve fiziksel aktivite yoluyla daha az egzersiz yaptıklarını buldular.

Daha sonra veri modelleme, küçük davranışsal düzenlemelerin bile depresyon riskini azaltabileceğini öne sürdü.

Daha uzun uyumak yerine 18 dakika daha fazla egzersiz yapmak veya daha uzun oturmak yerine 21 dakika daha fazla egzersiz yapmak gibi günlük ritminizi değiştirmek, depresyon riskini yüzde 20 oranında azaltır.

Bel ağrısına karşı bel kaslarını güçlendirecek 3 basit egzersiz - Egzersiz Diyet Haberleri

Sporun psikolojik etkileri

Düzenli egzersiz ve sporun zihinsel durum üzerindeki uzun vadeli olumlu etkilerine ek olarak, fiziksel aktivitenin başka faydaları da vardır.

Temiz havada egzersiz yapmak baş ve akciğerler için iyidir.

Spor salonunda birçok insanla birlikte egzersiz yapmak, yalnızlıkla savaşmaya yardımcı olabilir ve egzersiz sırasında mutluluk hormonları ruh halini aydınlatır.

Antrenman başarıları ve zayıf benliğe karşı küçük zaferler de sizi mutlu ve tatmin edebilir.

Vücudunuzu şekle sokacak 7 basit egzersiz | Sağlık

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu