Gribe doğal çözüm ayva

Meyvesinde pektin, tanen, organik asit, A ve C vitamini ile mineraller bulunan ayvanın gribe engel olduğu uzmanlar tarafından açıklandı.

Prof. Dr. Turan Karadeniz, ayvanın grip ve nezleden korumanın yanı sıra kalp, akciğer, boğaz, mide,böbrek, göz, bağırsak, ağız rahatsızlıklarının tedavisinde de olumlu etki yaptığını belirtti.

Karadeniz, ayvanın yararlarını şöyle açıkladı:

Meyvelerinden hazırlanan şurup ve kompostolar çocuk ishallerine karşı çok etkilidir. Ayva meyveleri kalbe kuvvet verir ve rahatlatır. Kalpteki sıkıntıyı, çarpıntıyı ve ağız kokusunu giderir. Harareti ve ishali keser. Hazımsızlığı giderir, mideyi ve bağırsağı kuvvetlendirir, ince bağırsak iltihabını giderir. Vücudun gelişmesine yardım eder. Ayva damar sertliğine, karaciğertembelliğine iyi gelir, tansiyonu düşürür, safrayı düzene sokar. Yapraklarının çayı kalp ağrılarına iyi gelmekte, sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Meyvesinden yapılan reçel, sindirim sistemi rahatsızlıklarında tedavi edici olarak görev üstlenmekte, cinsel arzuyu kuvvetlendirmektedir.

Yorgunluğu ve bitkinliği azaltır

Tereyağında pişirilen ayva; nefes yolu hastalıklarına, müzmin öksürüğe, bronşite ve tüberküloz hastalığına iyi gelmektedir. Ayva çiçeği bal ile macun yapılıp yutulursa, baş ağrısını keser. Ayva çiçeği kaynatılıp içilirse kalp çarpıntısını keser, kalbi kuvvetlendirir, annenin sütünü artırır. Ayva kokusu kalp ve dimağı kuvvetlendirir. Ayva kompostosu yaşlıların ayaklarının tutukluk yapmasını giderir. Ayva varise karşı iyidir, yorgunluğu, bitkinliği giderir.

Eczane gibi meyve

Kompostonun ağız yaraları, verem gibi hastalıklarının tedavisinde de etkili olduğunu aktaran Karadeniz, ayvanın uyurken ağızdan salya gelmesini önlediğini de belirtti:

"Yaprağı kaynatılıp içilirse ishali keser. Ayva yaprağı kaynatılır, suyu ile gargara yapılıp pişmiş yaprakları ile de lapa yapılıp boğaza konursa boğaz ağrısını ve şişliğini giderir. Burun kanamasını önlemek için buruna ayva suyu çekilmelidir. Ayva suyu aşırı adet kanamasını önler, bağırsak kanamalarını keser, dizanteriye karşı çok faydalıdır" dedi.

Kirpik iltihaplarında da etkili

TRT Haber'e konuşan ve doğumu kolaylaştırmak için ayva suyu ve ayva çekirdeğinin kaynatılıp içilmesini öneren Prof. Karadeniz, ayvanın diğer etkileri hakkında şunları kaydetti:

Ayva kabuğu veya ayva çekirdeği kaynatılıp içilirse idrar yolu iltihaplarına iyi gelir. Ayva suyu iştah açar, böbrek ve idrar torbası iltihaplarını iyileştirir. Grip ve nezle olanlar bol bol yemelidirler. Ayva suyu vücudu terletmek için çok etkilidir. Ayva böbrek zafiyetine, karaciğer zafiyetine, mide bulantısına, deniz tutmasına çok faydalıdır. Pişirilmiş ayva mide zafiyetine iyi gelir. Göz beyazı, göz kapak ve kirpiklerinin iltihaplanmasında ayva yaprağı kaynatılıp soğutulduktan sonra gözler günde birkaç kez yıkanır. Ayva meyvesi üzerindeki tüyler kanayan yere konursa kanamayı durdurur. Beyaz akıntıya karşı ayva yaprağı kaynatılıp aç karnına içilmeli ve haricen yıkanılmalıdır. Ağız içi yaraları ve boğaz iltihapları için kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesi ile elde edilen şurup gargara olarak kullanılırsa şifalı gelir.

Yorumlar

YORUM YAZ