Gözler vücudun aynasıdır

Yaşlılık belirtileri göz ve çevresinde öne çıkıyor; ancak bu bozuklukların düzeltilmesi de kişiye özel tedaviyle mümkün.

Yüzde yaşlanma çok dinamik bir süreç. Bunun sonucu olarak yüzde her yaş dönemine özgü, farklı bölgelerde değişiklikler ortaya çıkıyor. İlk yaşlanma belirtileri göz ve çevresinde ön planda gözlemleniyor. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cihangir Toraman, bu bozuklukların düzeltilmesinde her yaş grubunda ve her hastada kişiye özel tedavi planının olduğunu söylüyor.

Yüzdeki yaşlanmayı gösteren değişiklikler ilk önceleri kaz ayakları, alın çizgilerinde belirginleşme, göz kapaklarında torbalanmalar ardından alt ve üst göz kapağı ve kaşlarda düşme olarak öne çıkıyor. Op. Dr. Cihangir Toraman, bu bozuklukların düzeltilmesinde Botoks, Hyaluronik asit gibi çok uzun zamandır kullanılan araçlar dışında dünyaca kabul edilmiş ve FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı cihazlar sayesinde kişinin ihtiyacına göre yapılan uygulamalarda çok başarılı sonuçlar elde edildiğini belirtiyor.

Örneğin 30-40'lı yaşlarında bir hanımda ciltte sarkmalar ve cilt kalitesinde bozulma çok fazla değildir, bu yaş grubunda cilde kandan elde edilen PRP adı verilen kök hücre enjeksiyonuyla beraber tek bir seans lazer ve göz çevresine botoks uygulanması genç ve taze bir görünüm için yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra gerektiğinde 'ışık dolgusu' da kırışıklıkları açmak için tedaviye eklenir.

Işıktan rahatsız oluyorsanız gözlük kullanın

Op. Dr. Cihangir Toraman, göz çevresindeki kırışıklık oluşumunu hızlandıran olumsuz etkenlere karşı şunları öneriyor; "Göz çevresine bakım kremleri kullanın. Gözlerinizi kısmanıza neden olan mimikleri mümkün olduğunca kullanmayın, hatta bunu görmek için ayna karşısında deneme yapabilirsiniz. Işıktan rahatsız oluyorsanız mutlaka gözlük kullanın. Uyku ve beslenme düzeninize dikkat edin. Televizyon, bilgisayar, notebook ve akıllı telefonlar gibi ışın yayan aletlere fazla bakmaktan kaçının. Haftada bir kez zaman ayırıp göz çevresine bakım yapmalı ve cildinize uygun dinlendirici maskeler uygulamalısınız."

Yorumlar

YORUM YAZ