Aman dikkat! Göz sağlığınızın tehlikede olabilir!

Vücudun en önemli duyu organlarından biri olan gözlerde ortaya çıkan herhangi bir problem görme duyusunda gerilemeye sebep olmaktadır. Gözlerinizle iligli bir sorun yaşıyorsanız bu yazıya bir göz atmanızı öneririz..

Abone Ol 

1) Gözlerde ağrı hissediyorsanız

Birçok farklı sebepten gözlerimiz ağrıyabilir ya da göz çevresindeki dokuların ağrıları gözlere vurabilir. Bu sebepler konusunda bir karar verebilmek için detaylı bir göz muayenesi gereklidir. Ağrı genelde yanında başka bir semptom daha taşıdığında dikkatli olunması gereken bir durumdur. Ağrının şiddeti, nedeni hakkında bir ipucu olabilir. “Kornea ülserlerinin neden olduğu göz ağrısı genellikle orta ile yüksek şiddettedir ve ağrıya, sıklıkla ışık duyarlılığı, gözde bir şey olduğu hissi, yırtılma, yanma ve görme azalması gibi sorunlar eşlik eder.

Göz ağrısı nedenleri nelerdir? - Doç. Dr. Abdullah Özkaya (Göz Hastalıkları Uz.) - YouTube

2) Gözde batması

Göz ağrısı neden olur? Göz ağrısı nasıl tedavi edilir? - Son dakika sağlık haberleri – Sözcü

Göz batması gözlere yabancı cisim kaçmış gibi hissedilmesidir.  Göz kuruluğu, üveit, göz kapağı bozuklukları batma şikayetiyle ortaya çıkabilir. Bu tarz durumlar öylesine gerçekleşmez, bilgisayarın karşısında uzun süre kalmak göz batmasına sebep olabileceği gibi menopoza yaklaşan kadınlarda bile teşhis sebebi olabilir. Uykusuzluk ve yorgunluk sırasında ortaya çıkan batmalar çok uzun sürmedikçe normal kabul edilebilir.

3) Göz sulanması

Gözyaşı Nedir? Neden Gözyaşı Dökeriz? Gözyaşının Faydaları Nelerdir? » TechWorm

Göz sulanması herhangi bir nedene bağlı gözyaşı üretiminin artması veya gözyaşının gözyaşı kanalları yerine göz dışına akmasıdır. Göz sulanması genellikle herhangi bir tedavi gerektirmez, çoğu zaman kısa bir sürede kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda sulu veya yaşlı gözler genelde, polen, toz ve duman hassasiyeti gibi alerjik bir rahatsızlığın semptomu olarak bilinirler. Bu tarz rahatsızlıklar ciddi problemler olmasa da uzun süre bu tip alerji yapan maddelere maruz kalmak ve çeşitli göz damlaları ve oral tedavi gibi yöntemlere başvurmamak uzun süre zarfında gözünüzde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilir

4) Göz kamaşması ve ışığa bakamamak

Fotofobi (Işık Duyarlılığı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gözün saydam tabakasının yani korneanın ilerleyici miyop ve astigmat ile birlikte incelmesi ve sivrileşmesiyle oluşan bir hastalıktır. Bir zamanlar net olan görüşünüz yaş ilerledikçe kötüleşmeye başlar. Bu bir noktaya kadar doğaldır ancak göz merceği bulanıklaşmaya başladığında, katarakta neden olur ve görmeyi zorlaştırır. Semptomlar ışıkların etrafında haleler görmek, aşırı parlamak nesneler, bulanık görüş, ışık duyarlılığı, gece sürüşte zorlanma ve bir gözde çift görmek olabilir.

5) Dalgalı haraketli görme

Astigmatizma

Sarı nokta kaybı da denilen “Makula Dejenerasyonu’dur, dalgalı bir görüntüye ve görüntünün merkezinde siyah benekler oluşmasına sebep olan bu hastalık görüşünüzün merkez noktalarını ciddi bir şekilde etkileyerek geri döndürülemez bir noktaya gelmesine sebep olabilir. Bu semptomların sizde olduğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuza görünmenizde, mineral ve vitamin desteği almanızda fayda var.

idealmedia

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu