Gourmand Cookbook Awards 2020 listesi açıklandı

Yemek kitaplarının Nobel’i Gourmand Cookbook Awards 2020 listesi açıklandı.

Dünyanın en prestijli yemek kitabı yarışmalarından biri olan Gourmand'da bu senenin kazananları arasında ülkemizden 9 kitap var.

Musa Dağdeviren'e Şefin Kitabı ödülü

Musa Dağdeviren'in Phaidon Yayınları tarafından basılan The Turkish Cookbook adlı kitabı, 2020 Gourmand Ödülleri listesinde "Chef Book/Şefin Kitabı” bölümünde ödüle değer görüldü.

550 tarifin yer aldığı The Turkish Cookbook'ta klasik yemeklerimizle yerel yemeklerimiz bir arada sunulurken, özel günlerde yapılan yiyeceklerin anlatımı, yemekler üzerine hikayeler, hangi yemeği hangi mevsimde neden yediğimize dair küçük bilgiler de bulunuyor.

Kitapta, peynir, tarhana, yoğurt, lor, çökelek, erişte, kuskus gibi özel yiyeceklerin yapımının anlatıldığı tariflerin yanı sıra klasik yemeklerimizden tas kebabı, imambayıldı, nohut, işkembe, mercimek çorbası gibi çeşitlerle beraber hodan, keledoş, şiveydiz, keşkek, arapaşı, çinçar çorbası, analı kızlı, labada, kocakarı aşı, ördek mantısı gibi yerel örnekler de yer alıyor. The Turkish Cookbook, çorbalardan soğuk ve sıcak yemeklere, tatlılardan şerbetlere, kebaplardan hamur işlerine uzanan geniş bir lezzet panoraması sunuyor.

Listede yer alan diğer kitaplar ve yazarları ise şöyle;

Geçmişten Geleceğe Kayseri Mutfağı – Yunus Emre Akkor

Bir Dünya Börek – Ayfer Yavi

Kahve Fincandan – Cenk Girginol

Kokular Kitabı IV – Vedat Ozan

Karakılçık – Taha Dinç

Özlem's Turkish Table – Özlem Warren

Yeni Akdeniz Diyeti – Prof. Dr. Metin Özata, Dr. Atilla Bektaş

Tarhana, MSA

Yorumlar

YORUM YAZ