Görülmesi gereken yemek festivalleri

Tatil planlarını tadacağı yemeklere göre yapanlar için dünyanın dört bir yanından en eğlenceli yemek festivallerini bir araya getirdik.

Salon Du Chocolat, Paris

Tüm çikolata dünyasını ve endüstrisini bir araya getiren Salon Du Chocolat, çikolata sevenlerin asla kaçırmaması gereken bir etkinlik. Her yıl yaklaşık 60 ülkeden konuk ağırlayan fuarda, en özel çikolata markaları, ünlü şefler ve pastaneler de yer alıyor. Çikolatayla ilgili aklınıza gelebilecek hemen her şey fuar alanında gözlerinizi döndürüyor. Çikolata ve pasta yapım atölyeleri, kitap imzaları, çikolata şovları gibi etkinliklerin yanı sıra çikolatadan heykel yarışması gibi artizan etkinlikler de var. Kaçırmak istemeyenler acele etsin, fuar 31 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında.

Tokyo Ramen Show, Japonya

Tartışmasız Japonya'nın en büyük yemek çılgınlığı ramen, ülkemizde de giderek daha fazla tanınmaya ve uygulanmaya başlandı. Henüz ramen formunda çok seçenek yok ama kasede yemek sunan birkaç yeni ve trend mekanımız var. Noodle'ları et ya da balık suyunda, türlü çeşit malzemelerle sunan ramen, Komazawa Olympik Park'ta her sonbahar düzenlenen etkinlikle kutlanıyor. Tam 11 gün süren festivalde birçok farklı ramen çeşidini tatma imkanı bulabiliyorsunuz. Parka giriş ücretsiz. Ramenler ise oldukça ucuz.


Dünya Gurme Zirvesi, Singapur

Şefler, üreticiler, işletmeciler, yeme-içme dünyasının hemen hemen tüm önemli isimleri her yıl Singapur'da düzenlenen World Gourmet Summit için bir araya geliyor. Yemek etkinlikleri ve tadımlar her yılın belirlenen teması etrafında gelişiyor. Geçen yılın temaları 'yemek yeme sanatı ve sanatçıları' olarak belirlenmiş, gerçekten ilginç şovlara sahne olmuştu. Her yıl nisan ayında düzenlenen etkinliğin yeni teması henüz kesinleşmiş değil.


Copenhagen Cooking, Danimarka

Kopenhag'ın gastronomi gündemine oturması Noma Restaurant ile hızlanmış olabilir ama bu kapsamlı festival, İskandinav mutfağını bilmediğimiz yönleriyle de tanıma fırsatı sunuyor. Bu sene 23 Ağustos – 1 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilicek olan festival kapsamında düzenlenen atölyeler, tadımlar ve geniş organik pazarlar hem şehri hem de yemek kültürünü öğretiyor. İskandinav şefler ve yemekleri kuşkusuz son yılların çabuk yükselen trendlerindendi. Dolayısıyla festival katılımcıları şehrin en iyi restoranlarının sunduğu özel menülerle de mutfağı deneyimliyor olacak. Restoranlar özellikle gençlere ve öğrencilere yönelik indirim ve fırsatlar da sunuyor.


Graz'ın Uzun Masası, Avusturya

Avusturya'nın tarihi şehri Graz'ın merkezini muhteşem bir açık hava restoranı deneyimine dönüştüren Long Table pek çok kişiyi büyüleyecek görkemli etkinliklerden. 16. yüzyıldan kalma ilk Rönesans yapılarından Landhaus'ta kurulan 700 kişilik dev masada tadılan yemeklere şahane müzikler eşlik ediyor. Şampanya ve Amuse Bouch sunumu ile başlayan tadım beş course'luk tadım menüsü ve eşleşmelerle sürüyor.


La Tomatina, İspanya

Sıkı bir domates savaşına hazırsanız yolculuk İspanya'nın Valensiya'da yer alan Burol isimli kasabasına. Oradan oraya fırlatılan domateslerin israfı yüzünden sıklıkla eleştiri oklarına da maruz kalan festival kuşkusuz rastlayabileceğiniz en kırmızı kutlama. 1945 yılından bu yana düzenleniyor ama nasıl başladığı yönünde kesin bir bilgi yok. Mutfağa ve yemek kültürüne dayalı olmasa da düşünmeden domates fırlatmak isteyenler, Valensiya seyahatlerini 28 Ağustos'a denk getirerek bahaneyle nefis Tapas ve Paella'ları tadabilirler.


Pizzafest, İtalya

Napoli'de yaz bitiminde düzenlenen pizza festivali, bölgenin en büyük gurur kaynaklarından Napoli pizzasına övgü niteliğinde. Bir haftalık etkinlik boyunca aklınıza gelebilecek her bölgeden her türlü farklı pizzayı da tadabiliyorsunuz. Neopolitan, Margherita ve Marinara gibi klasiklerin dışında daha önce görmediğiniz geleneksel tatları yakalamak için harika bir fırsat. Şeflerin pizza yarışmaları, pizza yapımı atölyeleri gibi etkinlikler de festivalin bonusu. Her yıl günü değişiyor ama etkinlik genelde Eylül ortası kutlanıyor.


Galway İstiridye Festivali, İrlanda

1954 yılında İrlanda'nın huzurlu şehirlerinden Galway'in bol istiridye hasadını kutlamak için düzenlenen minik kutlama; bugün 500 binden fazla konuk ağırlayan büyük bir festival.Festival boyunca kurulan uzun deniz ürünü standlarında yapacağınız tadımlara nasıl istiridye açıldığını öğrenebileceğiniz atölyeler, yemek sohbetleri ve müzikler de eşlik ediyor. Galway'in en iyi restoranları, festival için gala etkinlikleri düzenliyor. Her yıl Eylül ayının son hafta sonunda taze istiridyeleri tadabilirsiniz.


Cayman Cookout, Cayman Adaları

(Bu yazı Oggusto.com'dan alınmıştır.)

En havalı yemek festivalleri arasında yer alan Cayman Cookout, her yıl ocak ayında düzenleniyor. Geçen yıl festivalin ev sahipliğini üstlenen Ritz Grubu bu yıl da görevi sırtlamış. Yemek pişirmeye odaklanan ciddi yemek atölyeleriyle de bilinen festival, üç Michelin yıldızlı New York restoranı Le Bernardin'in şefi Eric Ripert gibi dünyaca ünlü şefleri ağırlıyor. Dört gün boyunca Seven Mile isimli ünlü kumsalı saracak festivalde lüks öğlen ve akşam yemekleri, tadımlar, Jose Andres ve Emeril Lagasse gibi efsane şeflerle tanışma fırsatı sizi bekliyor. Bu seneki tarihler ise 16-21 Ocak 2019 olarak belirlendi.

Yorumlar

YORUM YAZ