Göbek yağının 5 tehlikesi

Vücuttaki aşırı yağ nerede olursa olsun tehlikelidir ancak özellikle göbek bölgesinde biriken yağ, diyabetten demansa kadar birçok hastalık riskini artırıyor...

Vücutta aşırı yağ birikmesi nerede olduğuna bakılmaksızın her zaman endişe vericidir. Ancak özellikle göbek yağları birçok hastalığın tetikleyicisi olabilir.

Bel çevresi kadınlarda 88 cm'nin ve erkeklerde 102 cm'nin üzerindeyse büyük bir göbek yağına sahipsiniz demektir. Bu durum sağlığınız için tehlikeli olabilir.

İşte göbek yağının 5 tehlikesi.

Diyabet gelişme riski

Karaciğer aşırı göbek yağının bir sonucu olarak yağ dokusu ile kaplandığında, kan şekerini yeterince iyi işleyemez. Bu da, karaciğerin işlediği şeker yerine kan dolaşımınızdaki şekeri yakalar. Bu, şeker hastalığına neden olabilecek daha yüksek kan şekeri seviyesine sahip olmanıza neden olabilir.

Yüksek metabolik sendrom riski

Metabolik sendrom geliştirmek, büyük bir bel çevreniz olduğunda karşılaştığınız bir risktir. Göbek yağınız ve büyük bir bel çevreniz olduğunda, kalp hastalığı, diyabet ve felç geliştirmeye eğilimli olabilirsiniz.

Yüksek kanser riski

Yeni bir çalışma, göbek yağından salınan bir tür proteinin kanserli olmayan hücreleri kanserli hücrelere dönüştürebileceğini ve tümör büyümesine neden olabileceğini göstermektedir.

Yüksek kardiyovasküler hastalık riski

Göbekteki visseral yağ hücrelerinin, kan damarlarını daraltabilen ve yüksek tansiyona neden olabilen proteinler üretebildiği kanıtlanmıştır. Ayrıca, bu proteinler arterlerin tıkanmasına ve inme ve kalp krizlerine karşı savunmasız kalmasına neden olabilir .

Yüksek demans riski

Bir araştırmaya göre, çok miktarda göbek yağı olan kadınların demans gelişme olasılığı 3 kat daha fazladır. Bu çoğunlukla visseral yağ veya göbek yağından kaynaklanır.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ