Göbek nasıl erir

Yaza yaklaşıyoruz, diyet telaşı sardı dört bir yanımızı. Ne mi yapmalıyız? İşte iki önemli uzmandan iki önemli öneri...

Beslenme, Diyet ve Akapunktur Uzmanı Dr. Murat Topoğlu yaza girerken zayıflama önerilerini verdi.

KİLO VEREMİYORUM DİYE DİYETİ BIRAKMAYIN

Dr. Topoğlu şöyle konuştu: "Yaz aylarına girerken önereceğim bir şey var o da bol miktarda su içmek. Günde 3 litrenin altında su içmemeniz lazım. Tansiyon düşüklüğü yaşayanların da günde 2 şişe maden suyu içmeli. Haftanın 3- 4 günü de ekstradan birer saat yürüyüş yapılmalı. Bunun haricinde vücut kilo veriyor. Zaman zaman kilo vermemiz durabilir. Kadınlarda adet döneminde durması normaldir. Adet bittikten 2 gün sonra tartılmalıdır. Kilomuz bazen iki hafta da durgunluk gösterebilir. Devam etmek lazım diyete. "Bütün hafta diyet yaptım, kilo aldım" demeden diyete devam etmek gerek. Bu işin önemli taraflarından biri de verdiğimiz kiloyu korumak. Onun için de mutlaka koruyucu beslenme şeklini devam ettirmemiz gerekir. Öğlen bir tabak yemek, akşam bir tabak yemek yiyorsunuz. Günde üç dilim ekmek tüketiyorsunuz. Haftada iki kez sütlü tatlı yiyorsunuz. Bu biçimde verdiğiniz kiloyu geri almazsınız. Haftada iki top dondurma da yiyebilirsiniz. Haftada iki kadeh alkol tüketiyorsanız sorun yok ama daha fazlaysa, o alkol kadar zeytinyağı tüketiyor gibi olursunuz. Zeytinyağının 100 gramında 900 kalori var. 4 kadeh alkolde 1800 kalori var. 1800 kalori bütün gün ihtiyacınız olan kaloridir. Bir şey yemeseniz de kilo almaya devam edersiniz. Haftada bir iki kadehle kalıyorsanız sorun değil ama artıyorsa sorun. Kolalı içecekler iştah artırıyor, kilo aldırıyor. Şekerli gazlı bir su. Doğal sıkma meyve sularını tavsiye ediyoruz."

GÖBEK NASIL ERİR?

Dr. Topoğlu şöyle devam etti: "Göbek eritmeyle ilgili, mekik hareketlerini tavsiye etmiyoruz. Bol yürüyüş yaparlarsa göbek kendiliğinden erir. Çalışanlar da otobüsten ya da servisten bir durak önce inmeliler. Alışveriş merkezine yürümeniz bile yeterli. Bir spor salonuna gitmenize gerek yok.

"İnsanlara sürekli bir şeyler öneriyoruz insanlara. Kadınlar geliyorlar "Enginar yaptım, suyuna ekmek banmıyorum, üstünden yiyorum doktorcuğum" diyorlar. Ama bilmiyorlar ki enginar konulan bir bardak zeytinyağını emiyor. Emdiği zeytinyağını yediğiniz zaman siz zaten yağı yiyorsunuz. Zeytinyağlı yemekler zararlı değil ama koyduğunuz yağ miktarı çok önemli. Bir ara da fındık, fıstık modası vardı. Herkes avuç avuç cinsel obje olarak gördüğü fındıkları yiyorlardı. Bilmiyorlar ki onlar göbeklerimize, yağ olarak geldi. 26 senedir 40 bin insanın zayıflama çilelerini beraber yaşadığı biriyim. 10 yaşında 56 kilo olan bir çocuğun 15 kilo verdikten sonra yaşadığı sevinci anlatamam. Okulunda arkadan gelen arkadaşı, "Şişko baksana" dediğinde o çocuğun üzülmesini düşünebiliyor musunuz? O çocuk her gün yaralanıyor.

ŞİŞMANLIĞI HASTALIK OLARAK KABUL EDİN

Dolayısıyla şişmanlığı hastalık olarak kabul etmelisiniz. Biz insanlara diyet veriyoruz ama uygulamıyorlar. Dengeli beslenemiyoruz. Pişirme teknikleri kilo alımında önemli rol oynuyor. Tavuk mesela, derisini çıkardığınızda kilo yapmaz. Ama halkımız derisi lezzetli diye yemeye devam ediyor."

Dr. Topoğlu diyet yemeği hazırlanışının bilinmediğine dikkat çekerek Dr. Ümit Aktaş ile birlikte yeni bir sistem kurduklarını da açıkladı. Diyet yemeği isimli internet sitesinden dileyenlerin diyet yemeklerini sipariş edebileceklerini ve bu sayede kilolarını koruyabileceklerini ifade eden Dr. Topoğlu, "Besinler, havası alınmış özel vakumlu kapların içinde düşük ısıda ve minimum yağ kullanarak uzun sürede pişiriliyor. Pişirme esnasında besinlerde minimum su kaybı meydana geliyor ve böylece besin değerini kaybetmeyen son derece sağlıklı yemekler hazırlanıyor. Hazırlanan yemekler hava almayan, akıntı yapmayan vakumlu kaplarda paketleniyor, pastörize ediliyor, böylece her türlü zararlı mikroorganizma yemeklerden uzaklaştırılıyor ve yemekler uzun süre dayanıklı hale geliyor. Bu sayede, müşterilere taze taze ulaştırılıyor" dedi.

OBEZİTE GÜNÜMÜZÜN EN BÜYÜK TEHLİKELERİNDEN BİRİ

Beslenme, Diyet ve Akapunktur Uzmanı Dr. Ümit Aktaş ise şunları söyledi:
"Obezite günümüzün en büyük tehlikelerinden biri. Sağlık problemleri yanında kalpten diyabete kadar uzanan çok geniş sıkıntıların sebebi. Obez kişiler toplumdan uzaklaşmakta ve sosyal izolasyona maruz kalıyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre obeziteye bağlı ölümlerin sayısı 3 milyonu geçiyor. ABD nüfusunun yüzde 60'ı fazla kilolu yüzde 35'i obez. Siz hastanıza ne diyet verirseniz verin hastanızın temel ihtiyacı diyet yemeği. Çalışanlar diyet yemeği bulamıyor, evde diyet yemeği yapamıyoruz. Kişiler aç kalarak zayıflamaya çalışıyor ya da zayıflama girişimleri başarısız oluyor"

Yorumlar

aa 02-06-2011 00:21:27

göbeği en iyi karnı tok, sırtı pekler eritir. gariban yediği ekmekle yağlanır vucudu aç kalır aç kaldıkça daha ekmek yer.

slymnn 01-06-2011 22:55:00

kilo vermenin en garanti yolu aşırı stres

Can Berke 01-06-2011 21:46:41

düzenli spor ve diyet, başka bir yöntem aramayın. yemek yeme alışkanlığınızı değiştirin ve sporu bir yaşam biçimi olarak hayatınıza dahil edin. haftada bir gün vücudunuzu dinlendirin. 1 ayın sonunda hayatınızın daha mutlu olduğunu göreceksiniz. başlamadan önce mutlaka vücut ölçülerinizi ve kilonuzu kaydedin. kendinize geçici ve pahalı yöntemler aramayın.

kazim hür 01-06-2011 18:23:50

ıksırana ve tıksırana kadar yemessen zaten zayıflarsın.

ahmet arif 01-06-2011 18:02:12

en iyi spor sekstir..

sex 01-06-2011 17:23:08

bende başka bir şey zannettim.meğerse göbek deliği imiş.

vatandaş 01-06-2011 16:59:05

survivor diyeti yapın...

sge 01-06-2011 16:33:24

baybars senin salonun adı ne?

msfr 01-06-2011 15:49:47

göbek ve yağ eritmenin en iyi yolu yoksulluktan geçer

Sinister 01-06-2011 15:41:59

az yemek yerseniz ve terlemeli bir spor yaparsanız kilo werirsiniz.

baybars 01-06-2011 15:19:25

kilo vermek için spor salonuna gitmeye gerek yok diye tavsiye veren diyet uzmanının uzmanlığından şüphe ederim. ne kadar zayıflarsan zayıfla eğer spor salonuna gitmezsen hala pelte gibi görünürsün kas kilosu da kaybedip kas kazanmadığından sıkı bir görüntü yakalayamazsın. kısacası hala yağlı ve aslında şişmansındır.

YORUM YAZ