Glutensiz Diyet: Besleyici atıştırmalıklarla açlık krizlerini yenin

Son yılların en popüler beslenme şekillerinden biri olan glutensiz diyet tipinde, en sık karşılaşılan sorun açlık krizleri olarak karşımıza çıkıyor. Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, açlık krizlerini yenmenize yardımcı olabilecek gluten içermeyen, basit ve besleyici atıştırmalıkları paylaştı.

Gluten, buğday ve diğer tahıllarda yaygın olarak bulunan bir proteindir. Glutensiz diyet, gluten ve ürünlerinin tüketimini ortadan kaldırır. Bazıları gluten tükettikten sonra yan etkiler yaşar. Çölyak hastalığı, buğday alerjisi, glüten ataksisi ve çölyak dışı duyarlılık, glutenin diyetten çıkarılması gereken durumlardan bazılarıdır.

Glutensiz diyete alışmaya çalışan birçok kişi, öğünler arasında açlık krizlerini yenmek için glutensiz atıştırmalıklar seçme konusunda sorun yaşıyor. Mevcut birkaç glutensiz atıştırmalık var, ancak çoğu istenmeyen kaloriler ile yüklü. Glutensiz sağlıklı atıştırmalıklar arıyorsanız, işte aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi seçeneklerden bazıları.

Denemeniz gereken sağlıklı glutensiz atıştırmalıklar

Meyveler

Meyveler temel besinlerle doludur ve kilo verdirici özelliktedir. Herkesin mevsim meyveleri tüketmesi tavsiye edilir. Bunlar formda kalmanıza yardımcı olabilecek besinlerle doludur. Tüm meyveler doğal olarak glutensizdir. Bir kase taze mevsim meyvesi yiyebilirsiniz.

2. İşlenmemiş kuruyemiş

İşlenmemiş kuruyemişler de doğal hallerinde glutensizdir. Kuru meyveler ve bazı yağlı tohumlar da gluten içermez. Bazı glutensiz kuruyemişler, tohumlar ve kuru meyvelerle bir karışım oluşturabilirsiniz. Bu karışımdan bir avuç dolusu sizi tok hissettirebilir ve sağlıksız kalori tüketimini azaltabilir.

Soslu sebze çubuğu

Tüm meyve ve sebzeler gluten içermez. Çıtır sebzeler seçebilir ve lezzetli bir sos hazırlayabilirsiniz. Bu kombinasyon kilo yönetimine yardımcı olabilir. Sağlıklı glutensiz atıştırmalıklar arayanlar için besleyici bir seçenektir.

Yoğurt

Çoğu yoğurt glutensizdir. Satın alırken etiketleri okuyabilir veya daha iyisi evinizde yoğurt yapabilirsiniz. Sağlıklı kilo yönetimi için, ilave şeker ve koruyucu içermeyen yoğurtları seçin. Yoğurdunuzun üzerine taze doğranmış meyveler ekleyebilirsiniz. Taze meyveli sade yoğurt, oldukça sağlıklı bir atıştırmalıktır

Patlamış mısır

Mısır, glutensiz bir tahıldır. Gluten intoleransı olan kişiler için güvenli bir atıştırmalıktır. Patlamış mısırınıza biraz tuz, yağ ve diğer glutensiz baharatları ekleyebilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ