Gizli sağlık faydaları olan 5 baharat

Sağlıklı kalmak için baharatların gücünden mutlaka faydalanılması gerektiğini ifade eden Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, gizli sağlık faydaları olan 5 baharatı paylaştı.

Sonbahar, en sevdiğiniz baharatların tadını çıkarmak için mükemmel bir zaman. Ve bazı baharatlar, mide ağrılarından yüksek kolesterol ve hipertansiyona kadar birçok sağlık sorunu için harika birer çözüm olabilir. Sağlıklı kalmak için baharatların gücünden nasıl yararlanılacağını öğrenmek için okumaya devam edin!

Sarımsaklı ekmek ile bağışıklığı artırın

Çıtır çıtır bir dilim sarımsaklı ekmeğin tadını çıkarmak, soğuk algınlığı ve grip mevsiminde sağlıklı kalmanın en lezzetli yoludur. Günde sadece bir diş (çiğ veya pişmiş) yemeklerin canlandırılması, hastalanma riskinizi yüzde 53 azaltır . Ayrıca, Journal of Immunology Research'te yapılan bir araştırmaya göre, hastalıkta iyileşmenizi iki gün hızlandırıyor. Sarımsağın virüs öldürücü antikorların üretimini yüzde 40'a kadar artıran kükürt bileşikleri içerdiği biliniyor.

Zencefil çayı ile kolesterolü düşürün

Yüksek kolesterolü biriyseniz, değerlerinizi düşürmenin kolay bir yolu var: Bir fincan zencefil çayının tadını çıkarın. Düzenli trigliserit seviyelerini düşüren bu lezzetli baharat, tadı kadar sağlıklı da.Zencefil, ayrıca harika bir anti-enflamatuar bileşiktir ve iltihaplanmalara karşı vücudunuzu korur.

Tarçın ile hipertansiyonu yenin

Yıllar geçtikçe kan basıncının yükselme eğiliminde olmasının bir nedeni var. Zamanla damarlarımız daha sert ve daha az esnek hale gelir ve bu da kalbin biraz daha fazla çalışmasına neden olur. Neyse ki, tansiyon seviyelerini düşük tutmak için yapılabilecek şeyler var. Günde yaklaşık yarım ila bir çay kaşığı tarçın, büyük tansiyonunuzu altı puana kadar ve küçük tansiyonunuzu yaklaşık üç puan kadar düşürebilir. Araştırmalar tarçının, iltihabı yatıştırma ve sert kan damarlarını gevşetme yeteneğini gösteriyor.

Zerdeçal ile göbek yağını hızla eritin.

Zerdeçalın günlük diyetinize eklenmesi bel ölçünüz için harikalar yaratabilir. Zerdeçalın içerdiği kurkumin adlı bileşik, yapılan bazı çalışmalara göre özellikle göbek yağını eritmede oldukça etkili. Sonuçları görmek için her gün çorba ve soslara bir çay kaşığı zenfeil karıştırabilirsiniz.

Mide ağrınızı kakule ile yatıştırın

Hava soğudukça, hafif yaz salatalarının yerini, lezzetli haşlamalar gibi daha doyurucu sonbahar favorileri alıyor ve sindirim sistemimizin alışması için zamana ihtiyacı var. Mide ağrısını önlemek için yemeklerden sonra üç kakule kabuğu çiğneyin. Kanadalı bilim adamları, hafif baharatlı kokunun vücudunuzun daha fazla sindirim enzimi üretmesine yardımcı olduğunu ve ağrılı bağırsak spazmlarını yatıştırdığını söylüyor ve hazımsızlık riskinizi yüzde 55 oranında azaltıyor.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ