Ginkgo çayının sağlığa 4 faydası!

Ginkgo çayının ne olduğu sizler için özet geçtik! İşte Ginkgo çayı ve sağlık üzerinde olumlu etkileri...

Abone Ol 

Ginkgo çayının içinde ne var?

Ginkgo Biloba Nedir, Neye Yarar, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır? - Baksana Bi

Ginkgo çayı, ginkgo ağacının kurutulmuş yapraklarından yapılır. Ginkgo ağaçları çok uzun ömürlüdür. Aslen Doğu Asya’dan gelen Ginkgo, ancak şimdi Avrupa ve Kuzey Amerika’ya da yaygın olarak tüketilir. Karakteristik yaprakları yelpaze şeklindedir ve sonbaharda güzel bir altın rengine dönüşür.

Asya’da ağaçlara sadece dayanıklılıkları ve güzellikleri için değer verilmez, aynı zamanda doğal tıpta da kullanılır. Ginkgo çayı özellikle son zamanlarda ço daha popülerdir. Ancak ginkgo çay bitkilerine ait olmadığı için ginkgo çayı aslında gerçek bir çay değildir.

Bir infüzyon içeceğidir. Bu, ginkgo yapraklarıyla yapılan sıcak içeceği daha az faydalı kılmaz. Çay en çok dolaşımı arttırıcı etkisiyle bilinir ve bir dizi rahatsızlığa yardımcı olduğu söylenir.

Ginkgo ağacının yapraklarının aslında iyileştirici bir etkiye sahip olduğu henüz bilimsel olarak kesin olarak kanıtlanamamıştır. Bununla birlikte, bileşenlere bir bakış, belirli sağlık etkilerinin açık olduğunu göstermektedir. Aşağıdaki bileşenler özellikle ilginçtir:

  • flavonoidler
  • diterpenler
  • ginkgolitler
  • bilobalit

Bu maddelerin ginkgo yaprakları ve ağaç için özel bir koruyucu işlevi vardır. Onu böcek istilasından korurlar ve hatta bakteri, virüs ve mantarları uzak tutabilirler. Ginkgo aslında hastalıklara ve böceklere karşı direnci çok yüksek olan birkaç bitkiden biridir. Şu anda ginkgo ağacına ev sahipliği yapan bölgelerin hiçbirinde bitkinin doğal yırtıcı faunadan korkması gerekmez. Mantarlar ve bakteriler de bitkiye en fazla fide aşamasında veya bir ağaç zaten ciddi şekilde zayıflamışken saldırır.

Ginkgo çayı nasıl çalışır: 4 etki

1) Dolaşım etkisi

İnsan Vücudu Hakkında 28 Şaşırtıcı Bilgi | ListeList.com

Ginkgo yapraklarının özel içerikleri kan sağlığına olumlu etki yapar. Kanın pıhtılaşmasını azaltırlar ve böylece kanın akış hızını arttırırlar. Bu, ginkgo çayının bir dizi rahatsızlık için doğal bir şifalı çay olarak kullanılabileceği anlamına gelir. Dolaşım sorunları nedeniyle eller ve ayaklar üşüyorsa, bir fincan ginkgo çayı ile kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz.

2) Gelişmiş bellek performansı

Dikkat bu alışkanlıklar beyni yaşlandırıyor! Sağlıklı bir beyin için 13 altın kural... - Galeri - Takvim

Ginkgo ağacının kurutulmuş yapraklarından yapılan çayın da hafızayı iyileştirdiği söyleniyor. Çayın sıklıkla Alzheimer’ın ilerlemesine karşı bir etkisi olduğu söylenir. Böyle bir etki bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ancak laboratuvar testlerinde yapraklardaki bileşenler sinir hücrelerinin korunması üzerinde olumlu etkiler gösterebildi ve beyindeki sinyal maddelerini destekliyor gibi görünüyor. Ginkgo çayı bu nedenle zayıf konsantrasyonda çok popülerdir.

3) Anti-inflamatuar etki

Ramazan ayını sağlıklı geçirmenin püf noktaları - Sağlık Haberleri

Flavonoidlerin genel sağlık üzerinde olumlu etkileri olabilir. Doğal bitki pigmentleri, iltihap önleyici etkiye sahiptir ve vücuttaki iltihaplanmayı daha hızlı azaltmaya yardımcı olabilir. Anti-inflamatuar etkileri olan flavonoidler, sindirim problemlerine de yardımcı olabilir. Araştırmacılar, flavonoidlerin kan basıncını düşürebildiğini çalışmalarda zaten gözlemlemişlerdir. Bu nedenle yüksek tansiyon, doğal flavonoidler açısından zengin dengeli bir diyetle önlenebilir. Ginkgo çayı bu konuda yardımcı olabilir.

4) Uyku düzenini sağlar

Uyku düzeninin beden sağlığına etkisi • Haberton

Ginkgo yaprağı infüzyonları bazen uykusuzluğa yardımcı olabilir ve sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir. Araştırmacılar, ginkgo özü aldıktan sonra uyku bozuklukları ve depresyondan muzdarip deneklerde uyku kalitesinde bir iyileşme tespit edebildiler. Bu etkinin çaylar ve infüzyonlarla ne ölçüde gösterilebileceği hala bilimsel olarak araştırılmalıdır.

Başa dön tuşu