Gerçek balı anlamanın yolları

Abone Ol 

2020 hem insanlar için olduğu kadar arılar için de çok zor geçen bir yıl oldu. Bizler koronavirüs ile mücadele ederken arılar da Varroa hastalığına karşı savaştı. İlkim değişikliğinden de etkilenen arılar kovanları maalesef dolduramadı.

İlkbaharın soğuk, yazın kurak geçtiği için çoğu bölgede bal üretiminin çok az olduğunu belirten 40 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, “Mevsimden etkilenmeyen arılar da hastalıktan etkilendi. Çam balının oluşmasını sağlayan Marchalina hellenica böcek türünde de toplu ölümler yaşandı. Şifa niyetine tüketilen bal ve arı ürünlerinde fiyatlarla birlikte sahteciliğin artması bekleniyor.” dedi.

Gerçek balı anlamanın yolları #1

“Fiyatlar sağlığınızdan daha önemli değil”

Bu yıl beklenenin çok altında gerçekleşen bal hasadı sebebiyle bal alırken daha dikkatli olunması gerektiğini söyleeyn Bal Uzmanı Aksoy, fırsatçılara ve kötü niyetli kişilere karşı uyararak gerçek balı nasıl tanıyacağımız konusunda önerilerde bulundu. “İşini hakkıyla yapan, gerçek bal üreticileri böyle zamanlarda zorlanırken, fırsatçılara gün doğuyor.” diyen Aksoy, piyasaya, sahte ürün sürüldüğüne dikkat çekti.

“Şifa bulacağım diye halkımız sağlığından olmasın.” uyarısında bulunan Aksoy, “Düşük fiyata bal aldıklarını düşünerek eve bir kavanoz dolusu glikoz şurubu götürebilirler. Artan fiyatlar yüzünden besin değeri yüksek ve tamamen doğal olan bal ve arı ürünleri tüketmekten vazgeçmeyin ve balınızı güvendiğiniz kişilerden ve markalardan tercih edin. Geçmişten bugüne şifa niyetine kullanılan ve vücuda faydalı etkisi Oxford Üniversitesince de kanıtlanmış gerçek baldan, artan fiyatlar sebebiyle vazgeçilmesi daha yüklü bir fatura çıkartabilir.” dedi.  

Gerçek balı anlamanın yolları #2

Gerçek balı anlamanın yolları

Gerçek balı anlamanın bazı yolları vardır. Bunlardan en önemlisi balı bir laboratuvarda tahlil ettirmektir. Geleneksel yöntemler de vardır bir balın sahte olup olmadığını anlamak için;

– Balı bir bardak sıcak suya koyduğunuzda hemen çözülmemesi ve bütünlüğünü bir süre koruması gerekir.

– Gerçek bal donar ama donan her bal gerçek bal değildir tabii ki.

– Çam balı hariç bir çiçek balı hiç donmuyorsa zaten sahtedir. Fakat şunu belirtmekte fayda var gerçek bal sadece laboratuvarda tahlil edilerek anlaşılır. Bunun dışında anlamak çok zordur ve ciddi anlamda uzmanlık gerektirir.

Bu sebeple ben her zaman halkımıza güvenilirliği ispatlanmış kişilerden, markalardan bal ve arı ürünleri almasını öneririm. Evinden çıkamayanlar da yine bu kendini ispatlamış kişiler ve markaların online satış platformlarından ürün almalıdır.

Bal uzmanı Ahmet Bağran Aksoy, son olarak “Her şeye rağmen, koronavirüs ortamında sonrası belli olmayan bu günlerde hiç bir zaman balı, gerçek bir balı hayatımızın merkezinden asla eksik etmeyelim” dedi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu