Genler arkadaş seçimini etkiliyor

Neden bazı arkadaşlarınızla daha yakın bazılarıyla ise öylesine bir ilişki kurduğunuzu merak ettiniz mi?

Kalifornia Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı bu sorunun cevabını bildiklerini düşünüyor. Bunun nedeni arkadaş olduğumuz kişilerle ortak genlere sahip olmamız.

2 büyük araştırma

Araştırmacılar 2 büyük araştırmanın bulgularını incelediler ve belirli genlerle bu genleri taşıyan kişiler arasındaki kuvvetli bağı keşfettiler.

Bu genlerden biri DRD2 olarak adlandırılıyor ve alkolizmle ilişkilendiriliyor. Araştırmada, bu gene sahip olan kişilerin arkadaş olması normalde beklenenden %10 daha olası. Bunun nedeninin alkolik kimselerin sadece barlarda ve içki içilen yerlerde buluşmaları olduğunu düşünüyorsunuz

işte ilginç bir gerçek daha:

Bu araştırma aynı etkinin gençler ve çocuklar üzerinde de görüldüğünü ortaya koyuyor.

CYP2A6 olarak adlandırılan diğer bir gen ise yeni maceralara açık olmayla ilişkilendiriliyor. Ancak burada durum tam tersi. Bu gene sahip olanlar olmayan kimselerle daha yakın bağ kuruyor. Yani zıt kutuplar birbirini çekiyor


Oturup düşündüğümüzde bunun gerçekten muhtemel olduğunuz görüyoruz.. Bazı insanları gördüğümüzde "kimyamızın uyuştuğunu” söyleriz. Araştırmalara göre bu sadece mecazen bir anlam taşımıyor, aynı zamanda somut olarak da kanıtlanabilecek bir bulgu.

Aynı durum ilişkilerde de söz konusu olabilir. Bugüne kadar yaşadığınız ilişkileri düşünün. Aslında derine inildiğinde hepsinin ortak bir noktası var mı yoksa birbirlerinden tamamen farklılar mı?

Yorumlar

YORUM YAZ