Genital estetik cinsel hazzı artırıyor

Cinsel hazzın artırılmasına yönelik yapılan bu operasyonlar kadınların kendilerini psikolojik olarak daha iyi hissetmelerini sağlıyor.

Genital estetiğin genital bölgede olan şekil bozukluklarını gidermek amacıyla yapıldığını belirten Prof. Dr. Fuat Demirci, "Bu şekil bozuklukları doğuştan var olabileceği gibi, daha sonradan farklı nedenlerden dolayı da gelişmiş olabilir. Bunlar kadının cinsel hayatını olumsuz olarak etkilemekte, zaman içinde cinsellikten soğuma, akıntı, anksiyete gibi sorunlara neden olmaktadır" dedi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci kadınvekadın okurları için genital estetik ile ilgili bilgi veriyor.

Kendini güzel hissetme isteği veya çevre baskısı genital estetiğe yöneltiyor

Vajina estetiği olarak da tanımlanan genital estetik ameliyatları arasında en fazla vajina daraltma, yenileme, lapioplasti, klitoris düzeltme ve kızlık zarı operasyonları yapılmaktadır. Cinsel hazzın artırılması ve diğer sebepler için yapılan operasyonlarda, kadınlar kendilerini psikolojik olarak iyi hissetmektedir.

Kadınların kendilerini daha güzel hissetmesi, çevrenin baskısından kurtulma isteği onları bu tür operasyonlara yöneltmektedir. Kendi cinsel organını estetik olarak görmeyen, cinsel ilişkiden zevk almayan, cinsel açıdan tabuları olan kadınlar bu duygularını eşleriyle değil, kendileriyle bile paylaşmaktan çekinirler. Doktorlarla olan iletişiminde bile yanlış anlaşılmak, çekinmek ve utanmak gibi duyguların içinde olduklarından, her türlü şekilde kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Yaşamış oldukları estetik ve fiziksel kaygılar kadınların cinsel hayatlarının olumsuz olarak etkilenmesine neden olur. Cinsel organın zamanla deforme olmasından, biçiminin bozulmasından, rengindeki değişimden dolayı yaşadıkları huzursuzluk yüzünden cinselliği yaşamaktan geri kalırlar.

Genital estetik ameliyatını gerektirecek durumlar

- Doğum sırasındaki yapılan fazla dikişler

- İleri yaş nedeniyle vajina yapısının değişmesi

- Fazla kilolu bebek doğurma

- Mastürbasyon sıklığı ve yanlış tatmin yöntemler

- Doğumsal kaynaklı vajinada olan şekil bozuklukları

Vajinada oluşan bozuklukların sebepleri

- Genç kızlık dönemindeki sorunlar

- Travmalar yüzünden oluşan bozukluklar

- Genetik faktörlerin etkisiyle oluşan bozukluklar

- Fazla sayıda yapılmış doğumlar yüzünden oluşan deformasyonlar

- Yaşın ilerlemesi yüzünden oluşan deformasyonlar

- Doğumda olan duruş ve şekil bozuklukları

Genital estetik ameliyatları içinde yer alan bazı uygulamalar

Lapioplasti (İç dudaklarda küçültme): Hangi yaşta olursa olsun kadınlarda utanma, bilgisizlik gibi faktörlerin etkisiyle sürekli olarak geri plana atılan vajina bozuklukları içinde olan, iç dudaklarda olan büyüklük lapioplasti ameliyatıyla çözümlenir. Yapılan genital estetik ameliyatı estetik açıdan görünümü düzeltip, cinsel hazzı arttırarak, kadının psikolojisinin düzelmesini sağlayacaktır.

İç dudaklarda yapılan küçültme ameliyatları, kadınlarda yapılan meme ve burun estetiği ameliyatlarından sonra en sık yapılan ameliyatlar arasında yer alır. Küçük dudaklar vajina bölgesinde büyük dudakların arasında kalmış, ince bir deri kıvrımı şeklindedir. Ön kısımda orta çizgideki klitorisi kılıf gibi örtmektedir. Arka tarafa doğru küçülüp, belirsiz bir kıvrım haline gelmektedir. Normal olarak ayakta durulduğunda büyük dudakların arasında kalması gereken iç dudaklar, dışarıya sarkmış ve olması gerekenden daha büyük olur. İç dudaklardaki büyüklük tıbben sorun olmasa da, estetik açıdan büyük problemlere yol açabilir. Bu büyüklük doğuştan olabileceği gibi, doğum sonrasında aşırı kilo alıp ve vermekten dolayı oluşabilir.

Lapioplasti evli ya da bekâr 18 yaşını geçen her kadına uygulanabilir. Kadının bakire olması ameliyat için engel teşkil etmez. Bunun sebebi kızlık zarının vajinadan 3-4 cm içeride olmasındandır.Ameliyatta hastalara hafif bir genel anestezi ya da lokal anestezi uygulanmaktadır. Bir saat kadar sürecek ameliyattan sonra, iç dudaklar istendiği şekilde küçültülebilir.

İç dudaklara ameliyatta kendiliğinden eriyen dikişler yapıldığından, ameliyat sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Ameliyattan sonra pansuman yapılmasına gerek kalmaz. Yalnız antibiyotikli pomat uygulanır. Hastalar ameliyattan sonra bir gün içinde normal yaşantısına dönebilir. Hastanın tamamen iyileşmesi bir hafta içinde gerçekleşir. Cinsel ilişkiye girebilmek için 3-4 hafta geçmesi gerekir. Bu ameliyat hamile kalmaya, orgazm olmaya ve doğum yapmaya engel değildir. Ayrıca ameliyat sonrasında idrar yapma sorunları yaşanmaz. Bazı kadınların dış dudaklarında da büyüklük olabilir. Bu şekil bozukluğu da aynı iç dudaklardaki gibi cerrahi yolla düzeltilebilir. Bu yüzden bu tür sorunların kadınlar tarafından dert edilmemesi gerekir.

Vajen daraltma ameliyatı: Çiftlerde yaşanan cinsel sorunlar arasında, en fazla sorun yaşatan vajinal genişlik ameliyatla giderilmektedir. Vajinadaki genişleme doğumda ya da doğum sonrasında oluşan travmalardan kaynaklı kas ve yumuşak dokulardaki genişlemeden ve sarkmadan dolayı oluşur. Bu ameliyat doğum ve yaşa bağlı oluşan gevşeklikler ve genişlemelerden bozulan estetik görünümü düzeltmek amacıyla ve cinsel hazzın arttırılması için yapılır. Ameliyatta vajinal kanal daraltılıp, belli miktarda kas ve mukoza dokusu çıkartılır, gevşemiş olan kas dokusu dikilir ve daha gergin hale getirilir. Bu ameliyatta lokal anestezi altında ya da hafif genel anestezi altında uygulanmaktadır. Ameliyat sonrasında 1-2 gün içinde normal yaşama dönüş gerçekleşir. Kendiliğinden eriyen dikişler yüzünden, dikişlerin alınma sorunu olmaz. Cinsel yaşama dönüş 4-6 hafta sonra başlayabilir.

Vulva bölgesine liposuction: Kadınlar bazen mons pubis bölgesinin yağlı ve kabarık görünümünden yakınabilir. Uygulamada bu bölgeden ve büyük dudaklarda olan yağ dokusu alınıp, bölgenin küçültmesi yapılır. Otuz dakikada bitirilen uygulama, lokal anesteziyle uygulanır. İz kalmadan iyileşen bölgedeki şişlikler, bir hafta kadar sonra inmeye başlar. Uygulama bir ay sonra tam anlamıyla kendini gösterir.

Vulva bölgesine hacim kazandırma: Vulva bölgesinin inceliği ve düzlüğünden yakınan kadınlara, bu bölgeye yağ enjeksiyonu yapılıp yardımcı olunur. Vücutta uygun yerler olan kalça, karın gibi alanlardan alınan yağlar, vulva bölgesine enjekte edilir. Bir saat uygulamadan sonra hızlı bir iyileşme olur. Ertesi gün normal yaşama dönülebilir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ