Genital bölgeyi tıraş etmenin zararları

Uzmanlar, bikini bölgesinde bulunan kılların önemli görevler üstlendiğini söylüyor.

Çoğu kadın genital ve anal bölgesini tıraş ediyor ve bu durumun sağlıklı olduğunu düşünüyor. Ancak yapılan son araştırmalarda bunun oldukça sakıncalı bir durum olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, bu bölgede bulunan kılların önemli görevler üstlendiğini söylüyor.

Kasık kıllarının görevleri

Jinekolog Dr Alyssa Dweck, kasık kıllarının sıcaklığın kontrolüne yardımcı olduğunu, tıpkı saçlarımız gibi ısı kaybına karşı cildi koruduğunu da söylüyor. Aynı zamanda egzersiz sırasında cilt üzerinde oluşacak travmalarında engellenmesine yardımcı olur. Kasık bölgesinde bulunan kıllar aynı zamanda egzersiz ya da bisiklet kullanımı sırasında oluşabilecek travmalara karşı yastık görevi görebilir.

Cinsel hastalıkların bulaşmasına engel oluyor

Yapılan bazı araştırmalar vajina ve bu bölgede yer alan kılların cinsel yolla bulaşan hastalıkları da engellemesini sağladığı yönünde. Bilim de bunu destekliyor. 2016 yılında yapılan araştırmaya göre cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona yakalanma olasılığının % 75 olduğu belirtildi. En az bir kez cinsel yolla bulaşan enfeksiyon geçirenlerin %75'inin tüylerini düzenli olarak temizleyen kişiler olduğu ortaya çıktı. Bunun sebebi jilet ve ağda gibi epilasyon yöntemlerinin ciltte küçük yaralar oluşturması ve bu yaraların da enfeksiyonlara açık olması olarak gösteriliyor.

Yorumlar

Adsız 29-07-2018 19:38:48

Hijyeni ne ile sağliyacagiz bilgi verirmisisniz

YORUM YAZ