Gençlerin aşka bakışı

Aşk dolu, en özel en romantik gün olan 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken, üniversite öğrencilerine aşka bakışları soruldu.

Gençlerin yüzde 37.8'i aşkı 'Sevgi ve saygı' kelimeleriyle tanımlarken yüzde 51.2'si aşık olduğunu kalp çarpıntısından anladığını belirtti. Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, 'Gençlerin Aşka Bakışı 2019' isimli internet ortamında düzenlediği anket çalışmasının 8'incisini tamamladı.

Yılın en aşk dolu günü 14 Şubat Sevgililer Günü'ne sayılı günler kala gençlerin aşka bakışları yapılan anketle değerlendirildi. Prof. Dr. Nüket Güz önderliğinde, 17-27 yaş arasındaki 804 üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen anketten dikkat çekici sonuçlar çıktı. Ankete katılan gençlerin yüzde 49.2'si ilk aşklarını 16 yaşın altındayken yaşadığını belirtirken, şu anda birine aşık olduğunu söyleyen gençlerin oranı yüzde 43.5 oldu.

Aşka yüklenen anlam 13 yılda değişti

Prof. Dr. Nüket Güz, "İlk olarak 2006 yılında Doç. Dr. Seher Er ile birlikte yaptık bu araştırmayı. 2006 yılında gençler aşkın anlamını yüzde 12 oranında 'Sevmek', yüzde 6 oranında 'Tarifsiz duygu', yüzde 5 oranında 'Tutku', yüzde 3 oranında 'Acı-tatlı', yüzde 1 oranında 'Güven-para' olarak tarif ederken,

2019 yılında gençlerin yüzde 37.8'ine göre aşk, 'Sevgi ve saygı', yüzde 33.1'ine göre 'Dünyanın en tatlı mutluluğu', yüzde 15.7'sine göre ise 'Zamanın durması' olarak ifade edildi” dedi.

Yüz yüze söyleyemiyorsa içinde yaşıyor

2006 yılında gençlerin sevdiklerine ilan-ı aşk etmek için yüzde 67 oranında 'Söz'ü, yani yüz yüze iletişimi tercih ettiğini söyleyen Güz, şu değerlendirmeyi yaptı: "Gençlerin yüzde 36.9'u aşık olduğu kişiye hislerini yüz yüze ifade edeceğini belirtiyor. Bu noktada ilginç olan nokta şu: 2016 yılında gençler, hislerini yüzde 25 oranında telefon aracılığıyla iletmeyi tercih ediyor.

2018 yılında yeniden 12 yıl öncesinin tercihlerine dönülerek aracılı iletişim yüzde 14.2 ile en düşük yoğunluklu seçenek olmuş.

2019 yılında ise aracılı iletişim tercih edilen bir seçenek değil. Gençler hislerini yüz yüze iletemiyorlarsa, davranışlarıyla belli etmeyi ya da 'İtiraf etmeyip içlerinde yaşamayı' tercih ediyorlar.”

Yüzde 51'i aşkını kalp çarpıntısından anlıyor

Ankete katılan gençlerin yüzde 51.2'si aşık olduğunu kalp çarpıntısından anladığını, kalplerinin 'Onu görünce yerinden çıkacak gibi attığını' belirtiyorlar. Yüzde 14.7'si ise uyku uyuyamadığını ve sürekli onu düşündüğünü ifade ediyor.

En büyük çılgınlık 'Hayatından vazgeçmek'

Araştırmaya göre gençlerin yüzde 20.6'sı aşık oldukları kişiye 'Aşkım' diye hitap ederken, 'Sevgilim' diyenlerin oranı yüzde 16.7. Gençlere göre aşık oldukları kişi için yapabilecekleri en büyük çılgınlık, yüzde 52.9 oranıyla sevdikleri kişi için 'Tüm hayatından vazgeçmek'. Aşık oldukları kişi ile bir çılgınlık yaparak gizlice evlenebileceklerini söyleyen gençlerin oranı ise yüzde 16.5.

Sonuçlara göre gençler, aşık oldukları kişi için yapabilecekleri en büyük çılgınlığı 'Tüm hayatlarından vazgeçmek' olarak ifade etseler de aşık oldukları kişi için sahip oldukları hiçbir şeyden vazgeçmek de istemiyorlar. Ankete katılan gençlere, "Aşık olduğunuz kişi için ailenizden mi, paradan mı yoksa okulunuzdan/işinizden mi vazgeçersiniz?” diye sorulduğunda, gençlerin yüzde 43'ü hiçbirinden vazgeçmeyeceklerini, yüzde 18'i ise paradan vazgeçebileceklerini belirtiyor.

Aşık olunan kişiye en güzel armağan: El emeği bir eşya

Ankete katılan gençlerin yüzde 35.5'ine göre aşık oldukları kişiye verilebilecek en güzel armağan el emeği bir eşya. Gençlerin 19.8'ine göre ise aşık olunan kişiye verilebilecek en güzel armağan 'kitap'. Parfüm ise verilebilecek en güzel armağanlar arasında yüzde 9.1'lik oranla 3'üncü sırada yer alıyor.

Yorumlar

YORUM YAZ