Genç kalmanın sırrı genç kanda

Yapılan araştırmalar "gençlerden alınan kan"ın yaşlanmanın etkisini tersine çevireceğini gösterdi.

Saygın bilim dergileri 'Science' ve 'Nature'da yayımlanan 3 yeni araştırmayla bilim insanları, yaşlanmanın önüne geçebilecek bir yol buldular.

Hem beyin hem kaslar gençleşiyor

Araştırmacılara göre, genç kan hem beyni ve hem de kasları gençleştiriyor. Araştırmalar, insan yaşına göre 20 ve 60 yaşlarına denk gelen iki grup fare üzerinde yapıldı.

Genç farelerden alınan kan, yaşlı farelere nakledildi. Kan nakli, 3 hafta süresince toplam 8 kez yapıldı. Bu süre zarfında, genç kan nakledilen yaşlı farelerin enerjisi arttı. Beyin ve kas fonksiyonlarında iyileşme kaydedildi. Yaşlı farelerin hafıza ve öğrenme kabiliyetleri de gelişti.

Hastalıklara umut oldu

Araştırmacılara göre, genç kanın sırrı 'GDF11' isimli bir protein. Gençken kanda bol miktarda bulunan bu protein beyin ve kasları genç, güçlü tutuyor. Araştırma, yaşlanmayla ortaya çıkan demans ve alzheimer gibi hastalıkların tedavisi için de umut oldu.

İnsanlar üzerindeki etkisi henüz bilinmiyor

Uzmanlar, genç kanın aynı etkiyi insanlar üzerinde göstermesi halinde bu tür hastalıklar için umut olabileceği görüşünde. İnsanlar üzerindeki tedavi amaçlı denemelerin 2-3 yıl içinde başlayabileceği kaydediliyor.

Yorumlar

YORUM YAZ