Geleceğinizi şekillendirecek 9 bambaşka enstrüman

Teknolojiye ayak uydurmak ve en yeni olanı takip edebilmek artık neredeyse imkânsız. Müzik teknolojileri de 1980’li yıllardan bugüne, bilgisayarlarla entegre bir şekilde ilerlemeye ve gelişmeye devam ediyor.

Elektronik eşyalar 1970'li yıllarla birlikte hayatımıza girmeye başladı. İlk dijital ürünler, Commodore bilgisayarlar, konsol oyunları, kasetler ve bilgi işlemcileri bildiğimiz her şeyi değiştirmeye ve dönüştürmeye başladığında müzik de buna eşlik etti.

Hızına yetişemediğimiz teknolojinin yön verdiği müziğin en son gelişmeleri belki de bildiğimiz müziği değiştirecek 9 yeni enstrüman yarattı. İşte geleceğe yön verecek o enstrümanlar;

The automat toolkit

Berlin'de elektronik müzik aletleri üretimi yapan Dadamachines'in icadı olan Automat Toolkit, çevrenizdeki birçok nesneyi enstrümana çevirebilmenizi sağlıyor. Makineye entegre ettiğiniz tüm nesneleri bir tablet aracılığıyla kontrol edebiliyorsunuz. Enstrüman sayesinde etrafınızda gördüğünüz birçok şeyi kullanarak kendi akustik ve organik orkestranızı kurmanızı sağlayabiliyor.

Laser Harp

Müzisyen Leo Bettinelli, tarihin en eski enstrümanlarından arpı fütüristik bir müzik aletine dönüştürdü. Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi duran tasarımı, ışık sinyallerini voltaj değişimine göre sese dönüştürüyor.

Nomis

Jonathan Sparks imzalı Nomis döngüsel müziklerin performansı esnasında sahneyi daha hareketli ve renkli kılmak amacıyla tasarlandı. Tıpkı VR teknolojisinde olduğu gibi bir veri eldiveni ile kullanılan cihaz, dokunduğunuz polifonik sekizgenden iletilen hamleleri ışık ve sese dönüştürüyor.

Yaybahar

Görkem Şen'in icadı Yaybahar, akustik olmasına rağmen bir synthesizer gibi ses çıkarma marifetine sahip. İcat edildiği kentin kelimenin tam manasıyla hakkını vererek Doğu ve Batı arasında mutlak bir noktada konumlanıyor. Görüntüsü çağlar öncesinden bir enstrüman gibi ama sesi, sınır tanımayan ve Avrupa'dan Asya'ya her dinleyiciyi kavrayacak nitelikte.

Red Bull kutusundan synth

Ev yapımı enstrümanlar yapmak konusunda uzman müzisyen/mühendis Sam Battle, kendi tasarımı modular synthesizer'lar ile nam salmış bir isim. Look mum no computer adıyla Red Bull kutusu kullanarak yaptığı synthesizer sosyal medyada oldukça ilgi görmüştü.

Optron

Chet Udell'in tasarımı Optron dans hareketlerini melodiye çeviriyor. Optron, ister sallanın ister titreyin mutlaka bir ses çıkartıyor.

Cantor Digitalis

Bu cihaz bir nevi şarkı söyleyen synthesizer olarak tasarlandı. 2015 yılında dünyanın en prestijli müzik enstrümanı dizaynı unvanı sayılan Guthman ödülünü kazanan Cantor Digitalis sadece tuşlara basarak opera söyletmenin mümkün olduğu bir dünya sunuyor.

Tenori-On

Four Tet ve Peter Gabriel tarafından sıklıkla kullanılan bu cihaz, Japon sanatçı Toshio Iwai ve Yu Nishibori tarafından Yamaha için tasarlandı. Cihaz, 16 x 16 tuşlu ve led ışıklar ile desteklenen, loop'lar yaratabilmeyi amaçlıyor. Dahili bir hoparlöre sahip ve elinize aldığınız an müzik yapmak için ondan başka hiçbir şeye ihtiyaç duymuyorsunuz.

Du-Touch

Akordiyon gibi görünen Du-Touch 3 binli yıllardan gelen bir enstrümanı andırıyor. Dualo'nun dokunmatik D-Touch'ı, perküsyon, synthy melodileri, uzay çağından sesler ne isterseniz size vermek için tasarlandı. Du-Touch ile Melodiler ve ritimler yazabiliyor, bunları loop olarak kaydedebiliyorsunuz.

Yorumlar

YORUM YAZ