Geçmişten günümüze gümüş

Yüzyıllardır birçok medeniyet tarafından para, çatal, kaşık, bıçak ve çeşitli mutfak ve ev eşyalarında kullanılan gümüşün tarihine birlikte göz atalım...

Tarihte bir çok medeniyet gümüşü farklı alanlarda kullanmıştır. Altın ve bakıra göre kolay işlenebilen bir maden olması onu hep gözde kılmıştır. Bakalım gümüşün geçmişinde neler var... CNG Gümüş'ten Can Özasi'nin anlatımıyla aktarıyoruz. Kendisine bilgi paylaşımı için teşekkür ederiz...

Onlarca kullanım alanı var

Günümüze ulaşan eşyalara baktığımızda gümüşü zaman içinde farklı medeniyetlerde para (sikke), saraylarda çatal, kaşık, bıçak ve çeşitli mutfak ve ev eşyalarında, saç ve elbise aksesuarlarında, hançer, tabanca gibi silahların üst kısmın süslemelerinde görmekteyiz. Aynı zamanda antibakteriyel özelliği nedeniyle farklı dönemlerde sağlık sektöründe kullanılmıştır.

Gümüşü günümüzde de takı mücevherlerde, ev eşyalarının yapımının yanı sıra nanoteknoloji ile tekstil sektöründe, sağlık ve diş sağlığı ürünlerinde, elektrik iletkenliği çok iyi olması ve radyasyonu önleyen özelliğinden dolayı bilgisayar ve telefon teknolojilerinde kullanılmaktadır.

Gümüşü kullanırken nelere dikkat edilmeli

Gümüş, geçmişten günümüze her zaman takılarda tercih edilen bir madendir; ancak 1000 ayar gümüş çok yumuşak olduğundan işlenebilmesi için içine bakır katılmaktadır ve 925 ayar gümüş elde edilmektedir.

Gümüş, asit,tuz kükürt ve türevleri ile temas etiğinde reaksyona girip okside olan bir metaldir. Açık havada yukarda saydığımız maddelerin bulunma miktarı ile orantılı gümüş oksitlenmeye başlar ve zaman içinde eğer bakılmazsa kararır.

Gümüş takıları kullandığımızda, tene temas ettiğinde genellikle kararmaz, ancak kişinin teri asitli ise gümüş kararmaya başlar. Müşterilerimize gümüş takılarını kullanmadıkları zaman kapalı saklamalarının önemini mutlaka söyleriz. Gümüş takılar,direk parfum,deterjan ,kolonya,saç spreyi gibi kimyasallardan uzak tutulmalıdırlar.

Uzun süre yeni aldığınız kalitede kullanabilmeniz için gümüş takılarınızı tuzlu ve klorlu suyun vereceği zarardan korumanızı ve direk güneş ışığı ve güçlü ampul ışıklarından uzak tutmanızı da tavsiye ederiz. Gümüş ev eşyaları için de kalorifer yanına konulmaması ve belirli periyotlarda toz alır gibi gümüş temizlemeye ayrılmış pamukllu bir bezle silmeniz parlaklığını korumasında etkili olacaktır.

Gümüş takılarınızı ve ev eşyalarınızı keyifli günlerde kullanmanızı dilerim.

Can Özasi / CNG Gümüş

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ