Geçmişten günümüze gelen vintage modası ve retro modası arasındaki fark

Vintage ve retro ürünler günümüz modasında da popüler bir kültür olarak yerini alıyor. Peki vintage nedir? Retro nedir? Retro ve vintage arasındaki fark nedir? Birlikte bakalım...

Abone Ol 

Günümüzde artık eskiye yönelik kıyafetler olsun mobilyalar olsun sık sık kullanılmaya başladı. Eski modası günümüze kadar geldi. Vintage ve retro ürünler tekrardan gün yüzüne çıktı. Peki vintage nedir? Retro nedir? Ve arasındaki fark nedir?

Vintage nedir?

Vintage, geçmişe ait tek ve özel parça anlamına geliyor. Geçmişte kullanılan pek çok eşya da vintage ürünlerinin moda haline gelmesiyle raflarda yerini almaya başladı. Yeni nesil geçmiş modası ile bu tek ve özel parçalar sadece vintage ürünler satışı yapan firmalar bile ortaya çıkardı.

Retro nedir?

Retro stil, modası geçmiş bir stil veya yeniden moda haline gelen modadır. “Retro” kelimesi geleceğe doğru bir ilerleme yerine geçmişe doğru bir hareketi temsil eder ve tasarımlarda geriye, geçmişe yönelik nostaljik bir bakış açısı gerektirir. Retro parçaların eski olması gerekmez; yepyeni olabilirler.

Vintage ile retro arasındaki fark nedir?

Retro ile vintage birbiri ile yakın anlamlara sahip olsa da ürünler bazında farklılıkları bulunuyor. Retro kelime anlamı olarak eski, eskiye ait olan olarak bilinse de ürünler bakımından bu durum aynı değil. Vintage modasında doğrudan eski olan ürünler kullanılırken retro modasında eski gibi görünen yeni ürünler kullanılır. Bu nedenle yeni nesil vintage tarzı ürünler retro ürün olarak nitelendiriliyor. Bir ürünün vintage modasına uygun olması için gerçekten eski bir tarihte üretilmiş olması gerekiyor.

Vintage Modası Ürünleri

Günümüzde her eski olan ürün vintage modasına uygun olmaz. Ürünlerin geçmişteki belirli bir döneme damga vurmuş olması gerekir. Son dönemlerde etkili olan vintage tarzında yer alan ürünler çoğunlukla 1930, 1940, 1950 ve 1960’lardan kalma ürünlerdir. Ülkemizde de İstanbul son dönemlere damgasını vuran vintage modası ürünlerini satan dükkana ev sahipliği yapıyor. Özellikle Amerikan vintage ürünleri bu tarz ürünler arasından en çok tercih edilenleri! Amerikan vintage ürünlerini sokak tarzına sahip bol kesimli ve konforlu olarak tanımlayabiliriz.

Vintage modası giyimin yanı sıra çeşitli dekorasyon ürünleri ile de popülerlik kazanıyor. Vintage ev tasarımları son dönemde artış gösteriyor ve ev sahipleri bu tarzda ürünler ile evlerini dekore ediyor. Estetik ve antika bir görüntü sağlayan vintage dekorasyon ürünleri de çeşitli spot dükkanlarında satışa sunuluyor. Genel olarak yeni üretim değil eskimiş ve bakımı yapılmış ya da kendini korumayı başarmış ürünler dekorasyonda tercih ediliyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu