Geceleri daha iyi uyuyabilmek için 7 kural

Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve daha az kafein tüketimi gibi gece daha iyi uyumak için izlemeniz gereken birkaç kural var...

Sağlıkuyku, enerji seviyenizden bağışıklık, kilo, ruh hali, hastalık toleransı, büyüme, yaşlanmaya kadar her şeyi etkiler. Uykunuzu iyileştirmek için yaşam tarzınızı iyileştirmeniz gerekir.

İyi uyuyabilmek için 7 kural

1. Dengeli beslenme: Diyetinizin proteinler, yağlar ve karbonhidratlar da dahil olmak üzere tüm gıda gruplarının cömert bir karışımı olması gerekir. Diyetiniz bu yiyecek gruplarından eksikse, uyku kalitenizi etkileyebilir.

2. Daha hafif akşam yemekleri: Eğer iyi uyumak istiyorsanız özellikle akşam yemeklerinde hafif yiyecekler tercih etmeniz gerekiyor. Akşam yemeği için ağır yemekler yerseniz, vücut yiyecekleri sindirmek için daha fazla çalışır. Belki iyi uyuyabilirsiniz, ancak sabahları yorgun hissedebilirsiniz.

3. Alkol: Alkol içtikten sonra uyumak size daha kolay gelebilir ancak alkol, uyku düzeninizi bozar ve vücudunuzun derin uykuya girme yeteneğini azaltır. Derin uyku, metabolizma sağlığı için oldukça önemlidir. Uyku düzeninizi geliştirmek için alkol tüketimini azaltın.

4. Mavi ışık: Akıllı telefonlardan, TV'lerden ve dizüstü bilgisayarlardan yayılan mavi ışık, uyumanıza engel olabilir. Mavi ışık, melatonin üretimini azaltabilir. Bu doğrudan uyku kalitenizi etkiler. İyi uyumak ve geceleri derin uyumak için yatmadan iki saat önce mavi ışık yayılımından uzak durun.

5. Kafein: Kafein geçici olarak sizi uyanık ve aktif hale getirebilir. Beyninizin sakinleşmesine ve uyumanıza yardımcı olma yeteneğini azaltır. Bir günde içtiğiniz çay ve kahve sayısını azaltın. Son fincan kahve ideal olarak yatmadan dört ila altı saat önce olmalıdır. Çay ve kahvenin yanı sıra gazlı içecekler, enerji içecekleri ve diyet sodalarında da kafein bulunabilir.

6. Egzersiz: Egzersiz için ne kadar çok enerji harcarsanız, uykuya dalmak ve yatağa dönmek için o kadar az zaman ve enerji harcarsınız. Çalışmalar, düzenli egzersizin hızlı bir şekilde uyumanıza yardımcı olabileceğini ve aynı zamanda uyku kalitesini artırdığını göstermiştir.

7. Triptofan: Triptofan, protein açısından zengin gıdalarda bulunan bir amino asittir. Baklagiller, mercimek, yağlı tohumlar, tavuk, balık ve yumurta size iyi miktarda triptofan sağlayabilir. Triptofan, daha sonra melatoninle kaplanan serotonin üretimine yardımcı olur. Melatonin, iyi bir uyku kalitesini tetiklemeye yardımcı olur.

Bu ipuçları uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir, bu da enerji seviyenizi, kilo kaybınızı ve genel zindeliğinizi artırabilir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ