Gece yeme sendromu ve belirtileri

Geceleri atıştırmak gerçekten acıktığınız için değil de sadece vazgeçilmez bir alışkanlık halini aldıysa dikkat! Bu durum sadece masum bir alışkanlık değil belirgin bir yeme bozukluğu sinyali olabilir.

Abone Ol 

Geceleri düzenli ve aşırı yemek yemek, toplam günlük kalorinin büyük bir kısmını tüketmek kötü bir alışkanlık değil, tıbbi olarak tanımlanan bir yeme bozukluğudur. Gece Yeme Sendromunun bazı belirgin semptomlarını sizler için bir araya getirdik.

Gece Yeme Sendromu nedir?

Gece Yeme Sendromu (NES) bir yeme bozukluğudur. Etkilenenler günlük kalorinin büyük bir kısmını akşamları ve özellikle geceleri tüketirler. Bu sendromdan etkilenenler günün ilk yarısında, az veya çok az yerler. Birçok hasta günde üç öğün yemek yemesine rağmen, toplam günlük kalorilerinin en az dörtte birini akşam yemeğinden sonra tüketirler. Tanım olarak, bu akşam geç saatlerde ve gece saatlerinde olur. Bunun uyku ritmini, uyku süresini ve uyku kalitesini önemli ölçüde kötüleştirmesi şaşırtıcı değildir. Depresyon, sinirlilik, stres ve iştahsızlık gibi diğer belirtiler de tipiktir.

Bu arada, sendrom ilk olarak 1955’te AJ Stunkard, WJ Grace ve HG Wolff tarafından tanımlanmıştır. İlk bilimsel tanımlamanın temel özellikleri sabah anoreksisi ve gece hiperfajisiydi. Uzun bir süre boyunca gece yeme sendromuyla ilgili neredeyse hiç araştırma yapılmadı. Ancak 1990’larda, küresel “obezite salgınının” ortaya çıkmasıyla birlikte, araştırmacılar bu konu üzerine daha fazla yoğunlaştılar.

Gece Yeme Sendromu, depresyonu olan kişilerde daha da yaygındır. Bunların yaklaşık yüzde 21 ila 35’i yeme bozukluğundan muzdariptir.

Gece Yeme Sendromunun 3 Belirtisi

1. Geceleri aşırı yemek yemek

NES hastaları, akşam yemeğinden sonra günlük kalorilerinin en az yüzde 25’ini tüketirler. Araştırmacılar gece hiperfajisinden bahsediyor. Aşırı yeme ya doğası gereği kroniktir ve gece yeme sendromlu kişilerde çok aç olmadıklarında bile ortaya çıkar ya da hormonaldir. Melatonin salınımı bozulursa ve bunun sonucunda uyku-uyanıklık döngüsü dengesizleşirse gece açlığı oluşabilir. Açlık ve tokluk duygularımızı kontrol eden ghrelin hormonunun düzensizliği NES hastalarında da mevcut olabilir ve gece açlık sancılarını tetikleyebilir.

2. Uyku bozuklukları

NES’li kişiler genellikle gece boyunca birkaç kez yemek yer. Kısa uyku evreleri, karbonhidrat açısından zengin yiyeceklerin genellikle kısa sürede tüketildiği uyanıklık evreleriyle değişir. Uyku sürekli kesintiye uğradığı için genel uyku süresi ve uyku kalitesi düşer. Bu, etkilenenlerde sinirlilik, gündüz yorgunluğu ve bitkinliğe yol açar. Geceleri yemek yedikten sonra sindirim tam hızda çalıştığından, etkilenenlerin uykuya dalması genellikle daha zordur. Çünkü kan şekeri yükseldiğinde ve vücuda karbonhidratlardan enerji verildiğinde artık uyku hormonu salgılanmaz. Geceleri yemek yemek vücudun aktif olması için bir işarettir.

3. Sabah anoreksisi

Günlük kalorisinin büyük bir kısmını gece yiyen birinin doğal olarak sabahları iştahı olmaz. Aslında, sabahları iştahsızlık daha az önceden meydana gelen gıda alımının bir sonucudur. Gece Yeme Sendromu, sabah anoreksisine neden olabilen bir yeme bozukluğudur. Etkilenenler şişmanlamaktan veya şişmanlamaktan korkarlar. Sabahları bilinçli ve zorunlu olarak yemek yemekten kaçınırlar. Psikolojik baskı ve zihinsel ıstırap, etkilenenler için genellikle çok büyüktür. NES hastaları sadece günün ikinci yarısında yiyecek alabilir, bazı hastalar ise geceleri tıkınırcasına yemek yeme şeklinde olabilir.

idealmedia

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu