Gebelikte tüketilen lif çocukta hastalık riskini düşürüyor

Yeni bir çalışma, hamilelik döneminde daha fazla lifli gıda tüketen annelerin çocuklarında çölyak hastalığı geliştirme riskinin düştüğünü gösteriyor.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Çölyak hastalığı ince bağırsağın, gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllar gluten içerir. Bu hastalığa sahip kişilerin ekmek, makarna ve tahıl gibi yiyeceklerden uzak durmaları tavsiye edilir.

Halihazırda bu durum için bilinen bir tedavi bulunmamasına rağmen, yakın tarihli bir Norveç araştırması, hamile bir annenin lif alımının artırılmasının, çocukta çölyak gelişimi riskini büyük ölçüde azaltabileceğini ortaya koydu.

Daha fazla lif tüketimi çölyak hastalığını önlüyor

Çalışma, 1999-2009 yılları arasında 88.000 anneye ve çocuklarına baktı. Çocuğa çölyak hastalığı tanısı alıp almadığını görmek için her biri 11 yıl boyunca gözlemlendi. Hamileliklerinde daha fazla lif tüketen annelerin (günde en az 45 gram) çocuklarının çölyak geliştirme riskleri yüzde 34 daha düşük bulundu. Öte yandan, anneleri 19 gramdan daha az lif tüketen çocuklarda çölyak geliştirme riskinin oldukça yüksek olduğu gözlemlendi.

Lif ve çölyak hastalığı arasında pozitif bir ilişki var gibi görünmekle birlikte, araştırmacılar, hamile kadınlar için lif alımlarını artırmaktan başka kesin diyet tedavisi bulamamışlardır.

Çölyak hastalığı olasılığını azaltabileceği gerçeğinin yanı sıra, hamile sırasında kişinin lif alımının birçok faydası vardır. Lif açısından zengin gıdalar çok sık görülen bir hamilelik belirtisi olan kabızlığa yardımcı olabilir.

Lif bakımından zengin yiyecekler genellikle besinlerle doludur, bu da anne adayını çok fazla kalori almadan sağlıklı besleyecekleri anlamına gelir. Hamile kadınların günde en az 25-30 gram lif tüketmesi gerekir.

Yüksek lif içeren besinler

Yeme alışkanlıklarınızı büyük ölçüde değiştirmeden lif alımınızı kolayca artırabilirsiniz. Meyveler mükemmel bir lif kaynağıdır; özellikle muz, portakal, elma, kivi ve mango.

Aynı durum sebzeler için de geçerli. Aslında, bir sebzenin rengi ne kadar koyu olursa, genellikle o kadar fazla lif içerir.

Diğer büyük lif kaynakları arasında tahıllar ve badem, antep fıstığı ve ayçiçeği tohumu gibi yağlı tohumlar yer alır. Ek olarak, annenin doğru miktarı almasını sağlamak için lif takviyeleri de mevcuttur. Yeni bir takviyeye başlamadan önce, özellikle hamileyken sağlık uzmanınıza danışın.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ