Gebelikte daha sağlıklı beslenmenin 5 basit yolu

Hamileyseniz, tükettiğiniz besinler her zamankinden daha önemlidir. İşte siz ve bebeğinizin gelişimi için sağlıklı beslenmenin 5 basit yolu.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]et

Gebelik öncesi ve gebelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenme, anne ve bebek için birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Gebelik öncesi ve gebelik dönemindeki beslenme şekli ile bebeğin doğum ağırlığı, beyin gelişimi ve sağlığı arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır.

İşte siz ve bebeğiniz için gebelikte sağlıklı beslenmenin 5 basit yolu.

Bir doğum öncesi takviyesi alın

Folik asit, demir, çinko, iyot, D vitamini, kalsiyum ve A vitamini gibi ihtiyacınız olan vitaminleri ve mineralleri almanızı sağlayacak bir doğum öncesi takviyesi alın. Önerilen günlük A vitamini ihtiyacı 770 mikrogram(mcg) kadardır. Bu da yaklaşık 2,565 IU(International Unit) ye denk gelmektedir. Günlük ihtiyaçtan daha fazla almaktan kaçınmanız gerekir, çünkü büyük miktarlarda A vitamini hamile kadınlar için zararlı olabilir.

Kilonuza dikkat edin

Annelerin bebeklerinin gelişimini desteklemek için günde yalnızca 300 ekstra kalori tüketmeleri gerekir (bu bir kase yoğurt ve bir parça meyveye eşdeğerdir). Normal kilolu kadınların hamileyken 10 ila 15 kg kazanmaları gerekir; fazla kilolu olanlar daha az kilo kazanmak zorundadırlar. Eğer fazla kiloluysanız, doktorunuz muhtemelen hamilelik öncesi kilonuza bağlı olarak kilo vermenizi önerecektir.

Çeşitli yiyecekler yiyin

Sadece besin piramidini takip edin. Her gün 6 ila 10 porsiyon tam tahıl veya güçlendirilmiş ekmek ve makarna yemeyi hedefleyin; en az 3 porsiyon sebze ve 2 porsiyon meyve; et, balık ve kuru fasulye gibi 3 ila 4 porsiyon proteinli gıda; ve 3-4 porsiyon süt veya yoğurt.

Yağ alımınızı sınırlandırın

Yağ, aldığınız günlük toplam kalorilerinin %30'undan fazlasını oluşturmamalıdır. Özellikle tereyağı, krema ve soslar gibi yüksek yağlı yiyecekleri sınırlandırın.

Bol miktarda sıvı tüketin

Günde 6 ila 8 bardak su içmeyi hedefleyin. Su en iyisidir. Kafein içeren içecek tüketiminizi sınırlandırın.

Tıbbi görüş ve sağlıkla ilgili diğer bilgiler dahil olmak üzere, bu web sitesindeki tüm içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir kişisel durum için özel bir teşhis veya tedavi planı olarak düşünülmemelidir. Bu sitenin kullanımı ve burada yer alan bilgiler doktor-hasta ilişkisi oluşturmaz. Kendi sağlığınız veya başkalarının sağlığı ile ilgili olabilecek her türlü soru veya sorunla ilgili olarak daima kendi doktorunuzun doğrudan tavsiyesini alın.
Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ