Gebelik döneminde ilaç kullanımına dikkat edin

Özellikle kronik hastalığı olan anne adaylarının gebelikte ilaç kullanımına dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Jin. Opr. Dr. Sefa Erdem Özhan, "İlaçların gebelikte kullanım açısından uygun olup olmadığı bir hekim tarafından değerlendirilmelidir" dedi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Opr. Dr. Sefa Erdem Özhan, gebelik döneminde kullanılan ilaçların bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebildiğini belirterek gebelikte kullanılan ilaçların hemen hemen tamamının plasentayı geçtiğini ancak yüzde bire yakınının bebekte 'malformasyonlar' dedikleri istenmeyen etkilere sebep olabildiğine dikkat çekti.

En tehlikeli dönem 6 ila 12. hafta

Özhan, kullanılan ilacın türü kadar gebeliğin hangi döneminde kullanıldığının da çok önemli olduğunun altını çizdi. En tehlikeli dönemin 6 ila 12. gebelik haftası olduğunu ifade eden Op. Dr. Özhan, "Bebeğin organ gelişiminin olduğu dönemdir. Bu dönemde bebek tüm hayati organları gelişmekte ve sonrasında sadece büyüme dönemine girmektedir. Annenin astımı, hipertansiyonu, epilepsi ve diyabet gibi kronik hastalıkları olabilir ve ilaç kullanmaya gebelik boyunca devam etmesi gerekebilir. Örneği anne adayının kullandığı bir hipertansiyon ilacı bebekte böbrek gelişim yetmezliği yapabilir. Epilepsi hastası olan anne adayı gebelikte ilaç kullanmaya devam ederse bebek omurilik gelişi problemi yaşayabilir. Dolayısıyla gebelikte kullanmak zorunda olduğumuz ilaçlar gebelikte kullanım açısından uygun olup olmadığı bir hekim tarafından değerlendirilmelidir" şeklinde konuştu.

Genelikte kullanılan vitamin grubu ilaçlar hakkında da bilgi veren Özhan, "Gebeliğin ilk üç ayında folik asit, bebeğin beyin ve omurilik gelişimini olumlu etkilediği için kullanmaktayız. Yine bebeğin 3 aylık döneminde demir, multi vitamin, omega 3, b12, d vitamini bazen kalsiyum ve magnezyum takviyesi verebilmekteyiz. Bu anlamda anne adaylarının gebelikte mutlaka ilaç kullanımına dikkat etmesi gerekte ve düzenli olarak bir hekim tarafından takip edilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

YORUM YAZ