Hamilelik dönemi bir kadının en heyecanlı ve en güzel dönemleridir. Hele bir de ilk hamileliğiyse ne zaman, nasıl gelişim gösterdiği merak konusu olur. Biz de sizin için işin uzmanına giderek gebelikte anne adayında ve bebekte hafta hafta yaşanan gelişmeleri sorduk.

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu gebeliğin ilk trimesterında yaşanan gelişmeleri anlattı...

Gebeliğin ilk 4 haftasında neler yaşanır

"İlk 4 haftanın gebeliğe hazırlık dönemi olduğunu görüyoruz aslında. Biz 4 hafta sonunda anne adayının gebe olduğunu tespit ediyoruz. Gebelik isteniyorsa eğer, ilk bir ay kullanılan ilaçlara ve beslenmeye dikkat edilmeli.

Gebeliğin 5. ve 6. haftasında neler yaşanır

Bu dönemde anne adayında lekelenme yani tutunma kanaması olabilir. Bundan endişe duymamak lazım, ama yine de bir doktora danışılmasını öneriyorum. Bu dönemde bir miktar yorgunluk, ateş basması ve hafif bulantı gibi şikayetler olabilir.

Gebeliğin 7. ve 8. haftasında neler yaşanır

Gebeliğin 7. haftasına geldiğimizde bebeğin kalp seslerini anne adayına daha belirgin olarak dinletebiliyoruz. Artık çocuk biraz daha şekillenmeye başlıyor ve organ gelişimi hızla devam ediyor.

8. haftada ise bebeğin görünümünü bir fasülye tanesine benzetebiliriz. Bu dönemde akciğerleri gelişmeye başlıyor, iskelet yapısı biraz daha şekilleniyor ve diş-damak kökleri oluşuyor. Bu dönemde belki görebileceğimiz en güzel görüntüleri anne adayı ile paylaşıyoruz.

Gebeliğin ilk trimester döneminde bebekte anne adayında yaşanan gelişmeler İZLE:

Gebeliğin 9. ve 10. haftasında neler yaşanır

9. haftaya geldiğimizde 'C' harfi görünümünden yavaş yavaş çıkıp düzleşen bir embriyoyu izliyoruz. Bulantı ve kusma (her annede olacak diye bir kaide yok) bu dönemde sık karşılaşılan şikayetlerden. Bu dönemde yine beslenmeye dikkat edilmeli, ancak bulantı ve kusma şikayetleri olanlara özel bir diyet programı uyguluyoruz. 9. haftada bebeğin göz kapakları, gözün retina kısmı oluşmakta ve beyin gelişimi devam etmekte.

10. haftada bebek iyice şekillenmiş, beyne enerji gitmeye başlamıştır. Bu haftada bağırsak kitlesi dışardayken, karın içerisine girer. Dış genital organları şekillenmeye başlar.

Gebeliğin 11. ve 12. haftasında neler yaşanır

11. haftada bebek artık kendi vücudunu tanımaya ve temas etmeye başlar, her temas ettiği yeri de tanır, öğrenir. Bu dönemde tarama testleri, Down sendromu ve trizomi testleri yapılmaya başlanır. Ense kalınlığı ölçümleri, burun kemiği gelişimi takip edilir. Bu haftada bulantı ve kusmalar azalır, anne adayının gebeliğe adaptasyonu artar. Düşük riski azalır. Anne adayı gebeliğin keyfini çıkarmaya başlar.

12. hafta bebeğin en sık ve en çok hareket ettiği dönemdir. Bu dönemde bebek bazı şeyleri öğrenir ve beynine kaydeder. Yine tarama testleri yapıldığı bir dönemdir."

2. ve 3. trimesterda anne adayında ve bebekte yaşanan gelişmeleri bir sonraki videolarımızda izleyebilirsiniz...

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.