Gebeliğin ikinci 3 ayında neler yaşanır

Gebeliğin ikinci 3 ayında anne adayında ve bebekte ne gibi gelişmeler olur? Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu 2. trimesterda anne adayı ve bebekteki hafta hafta gelişimi anlattı.

Daha önce sizlerle Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz 'Gebeliğin ilk 3 ayında neler yaşanır' adlı videomuzu paylaşmıştık. Bugün de hafta hafta gebeliği sitemizden takip edebilmeniz için, gebeliğin 2. trimesterında yaşanan gelişmeleri paylaşacağız.

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu gebeliğin 2. trimesterında yaşanan gelişmeleri anlattı...

Gebeliğin 13. ve 14. haftasında neler yaşanır

13. hafta önemli bir hafta, çünkü bebeğin cinsiyetini anne adayına söyleme şansı yakalıyoruz, eğer bebek gösterir ve izin verirse. Bu dönem içerisinde bebek çok hareketli olsa da anne adayı bunu hissetmeyecektir. Bu dönemde taslak halinde oluşmuş organlar hızla gelişmeye devam ediyor. Kan akımı en yüksek derecede, kalp hızlı atıyor. Karaciğer ve beyin gelişimi hızla devam ediyor.

13. haftadan sonra anne adayının giydiklerine dikkat etmesi gerekiyor. Beli sıkan, dar pantolonlardan uzak durmalı, gebelik elbiseleri giymeli. 13. ve 14. haftalar, anne adayında çatlak oluşumu için ne kadar erken olsa da bazı kişilerde görülebiliyor. Bu yüzden nemlendirici kremler kullanılmaya başlanabilir.

Gebeliğin 15. ve 16. haftasında neler yaşanır

15. haftada bebekte tüycükler oluşmaya başlar. Halk dilinde bu durum, anne adayının midesinde ekşime yaptığı şeklinde yorumlanır. Bu dönemde bebeğin derisi artık insan derisi şekline dönüşmüştür. Hareketleri yine yoğundur, ama anne adayı hala bu hareketleri hissetmeyecektir.

Önceki haftalarda bebeğin kolları bacaklarından uzundu. 16. haftadan sonra artık bacaklar normal şeklini alacaktır. Kafa ve karın yapısı daha şekillenecektir. Anne adayı daha önce doğum yapmışsa muhtemelen bu haftalar içerisinde bebek hareketlerini duymaya başlayacak. Bu dönem içerisinde bebeğiniz sizi duyacaktır. Onunla konuşup, iletişim kurabilirsiniz.

Gebeliğin 17. ve 18. haftasında neler yaşanır

17. ve 18. haftalarda bebek hareketleri daha da sertleşmiştir. Bu dönemde yine mide yanmaları olabilir. Çünkü rahim karna doğru iyice büyümüştür ve bebek karında bir yer kaplamaya başlamıştır. Anne adayı artık sırtüstü veya yüzüstü yatmamalı. Sağa doğru da yatılabilir, ama genellikle sola doğru yatılmasını öneriyoruz.

İşte Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu'ndan gebeliğin ilk trimesterında yaşanan gelişmeler İZLE:

Gebeliğin 19. ve 20. haftasında neler yaşanır

Bu haftalarda anne adayı bebeğin hareketlerini duymaya başlar ve bebekle iletişimi daha kuvvetlidir. Bebeğin de dış duyuları alma şansı daha fazla güçlenmiştir. Bu dönemde anne adayının bebeğiyle iletişimini daha güçlü tutması uzmanlar tarafından önerilir. Bu dönemde bebeğin içinde bulunduğu sıvı da artış gösterir. Bebeğin baş ve popo oranı düzelmiştir. Ultrasonda belki 3 boyutlu resimleri anne adayıyla paylaşabileceğimiz bir dönem. Bu haftalardan ayrıntılı sonra ultrasonografiyle bebeğin tüm organlarına bakabilir, bebeğin gelişiminde herhangi bir problem olup olmadığını görebiliriz.

Gebeliğin 21. ve 22. haftasında neler yaşanır

Bu dönemde ayakların şişliği biraz rahatsız edebilir. Tansiyonun yakın takip edilmesi gerektiği bir dönem. Çünkü gebelik tansiyonu dediğimiz yüksek tansiyon 22-24 haftalar arasında tespit edilebilir. Bu dönemde artık bebek iyice şekillenmiştir. Kalp gelişimi tamamlanmıştır.

22. haftada kramplar başlayabilir. Diş eti problemleri görülebilir. Tabii ki tüm süreçte baba adaylarına çok görevler düşüyor. Bu dönemlerde de desteklerini hissettirmeliler.

Gebeliğin 23. ve 24. haftasında neler yaşanır

Bu dönemde tansiyonun yine yakın takip edilmesi gerekir. İdrarda protein kaçağı olabilir. Gebelik şekeriyle ilgili sorunlar yaşanabilir. Bazı taramalar yapılması gerekir. Bu dönemde anne adayı bol sıvı gıda almalı ve 6 öğün beslenmeli. Yani az az, sık sık yemeli. Yine ayakta şişlikler olabileceği için otururken ayaklarını uzatmalı. Uzun süre ayakta durulmamalı.

Gebeliğin son 3 ayında neler yaşanır İZLE

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ